منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • MBTI تفسیر تیپ های شخصیتی با اعتماد به نفس

MBTI تفسیر تیپ های شخصیتی با اعتماد به نفس

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
MBTI تفسیر تیپ های شخصیتی با اعتماد به نفس

اعتماد به نفس ویژگی بسیار مهمی است که می تواند در بخش های مختلف زندگی شخصی و حرفه ای به برگ برنده ای برای فرد تبدیل شود. اما برخی افراد بدون هیچ زحمت و تلاشی پر از اعتماد به نفس می شوند و از این امکانات به بهترین شکل ممکن استفاده می کنند. آنها کاملاً اعتماد به نفس دارند و هرگز به توانایی ها یا تصمیمات خود شک نمی کنند. عوامل زیادی وجود دارد که می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد، اما به گفته متخصصان، برخی از تیپ های شخصیتی به طور طبیعی اعتماد به نفس بیشتری نسبت به دیگران دارند. در این مقاله به بررسی تیپ های شخصیتی با اعتماد به نفس بر اساس یکی از معتبرترین تست های شخصیتی یعنی تست MBTI می پردازیم.

آزمون MBTI چیست؟

با الهام از تحقیقات کارل یونگ، تیم تحقیقاتی مادر و دختر کاترین بریگز و ایزابل بریگز مایرز یک سیستم تست شخصیت را برای کمک به افراد در دستیابی به موفقیت شغلی ایجاد کردند. آزمون MBTI برای کمک به بسیاری از زنانی که در طول جنگ جهانی دوم وارد نیروی کار شده بودند، توسعه یافت. اما این آزمون به دلیل موفقیت آمیز بودن، امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد و توسط بسیاری از کارفرمایان و جویندگان کار مورد استفاده قرار می گیرد. این تست شخصیت تعیین می کند که آیا شما بیشتر یک برون گرا (E) هستید یا یک درون گرا (I). شما ترجیح می دهید بر اساس تفکر (T) یا احساس (F) تصمیم بگیرید و در مواجهه با دنیای بیرون بیشتر قضاوت کننده (J) یا ادراکی (P) هستید.

ابزارهای رایگان و آنلاین برای ایجاد رزومه

اکنون می توانید یک رزومه حرفه ای دوزبانه را به صورت آنلاین به صورت رایگان ایجاد و دانلود کنید.

تیپ شخصیتی مطمئن در آزمون MBTI

در ادامه، تیپ‌های شخصیتی مطمئن در این آزمون را مورد بحث قرار می‌دهیم که می‌تواند مسیر شغلی شما را الهام بخشد یا به شما در کار و تعامل با دیگران کمک کند:

1. ENTJ – فرمانده

به گفته کاریسا کولستون، روانشناس بالینی، افراد برون گرا که به طور شهودی فکر می کنند و تصمیم می گیرند، افرادی با اعتماد به نفس هستند. او می گوید: “ENTJ ها بسیار اعتماد به نفس دارند و مهارت های رهبری عالی دارند.” این تیپ شخصیتی از همه تیپ های شخصیتی دیگر اعتماد به نفس بیشتری دارد زیرا افراد تمایل دارند تنها با تکیه بر خودشان راه حل ها و مشکلات را حل کنند.

MBTI تفسیر تیپ های شخصیتی با اعتماد به نفس

کولستون می‌گوید: «در حالی که واقع‌بین و مستدل هستند، توانایی آن‌ها برای دیدن تصویر بزرگ، توانایی ENTJ را برای تصمیم‌گیری کارآمد افزایش می‌دهد. سمیرا سالیوان، کارشناس روابط، موافق است، و خاطرنشان می کند که این افراد هم «قاطع و هم بینا» هستند. سالیوان می‌گوید: «این افراد کمتر اجازه می‌دهند که نظرات دیگران بر آنها تأثیر بگذارد و در نتیجه کمتر به قضاوت خود ایمان دارند.» از آنجایی که ENTJ ها اغلب دارای اعتماد به نفس بالا و درجه بالایی از برون گرایی هستند، در سازگاری با محیط خود بسیار ماهر هستند.

با این حال، زمانی که یک ENTJ در موقعیت رهبری قرار دارد، این اعتماد می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. کولستون توضیح می‌دهد: «تصمیم‌هایی که می‌گیرند باید منعکس‌کننده اخلاق و ارزش‌های خودشان باشد، که ممکن است با تصمیمات جمعی مطابقت نداشته باشد». با این وجود، آنها به راحتی می توانند اعمال و تصمیمات خود را توجیه کنند و استدلال هایی که بیان می کنند آنها را غیرقابل اعتراض نشان می دهد.

2. INTJ – روشنفکر

مانند همتایان برون گرا خود، INTJ ها به اعتماد به نفس خود معروف هستند و دقیقاً شهود درونگرایانه آنهاست که به اعتماد به نفس آنها کمک می کند. کولستون توضیح می دهد: «به جای نگرانی در مورد آنچه که اطرافیانشان فکر می کنند یا انجام می دهند، بر آنچه در ذهن خودشان می گذرد تمرکز می کنند. اگرچه این ویژگی ممکن است آنها را به انتخاب خوبی برای رهبری و مدیریت تبدیل نکند، اما به این معنی نیست که آنها اعتماد به نفس ندارند. یک تصور غلط رایج وجود دارد که افراد درونگرا نمی توانند اعتماد به نفس داشته باشند، اما این دیدگاه به سادگی درست نیست. اعتماد به نفس INTJ ها از قدرت درونی آنها ناشی می شود، نه از آنچه در بیرون است.

او همچنین افزود که وقتی نوبت به تصمیم گیری می رسد، INTJ ها تزلزل نمی کنند. زیرا آنها قبل از رسیدن به نتیجه، افکار خود را پردازش کرده اند. اگرچه ممکن است INTJ ها به اندازه ENTJ ها اعتماد به نفس بیش از حد به نظر نرسند، اما قدرت آرام و مطمئنی دارند. در واقع آنها نیازی به نشان دادن اعتماد به نفس خود احساس نمی کنند.

اما ویلیامز، مربی شغلی و مدیر ارشد تحقیقات، می‌گوید که ENTJها و مؤلفه فکری INTJها نیز سطح اعتماد آنها را افزایش می‌دهند، زیرا منطقی، تحلیلی هستند و «احساس اعتماد و کنترل بر دیگران دارند».

3. ENFJ – پیشبرد

کولستون ENFJها را “جادوگران طبیعی” می نامد که به دلیل “اعتماد زیاد به توانایی های خود” می توانند وظایف مختلفی را انجام دهند. او توضیح می‌دهد: «آنها می‌دانند که می‌توانند با هر آنچه به آنها داده می‌شود بهترین کار را انجام دهند و در اعتقادشان به خودشان تزلزلی ندارند.» آنها همچنین این اطمینان را دارند که می توانند وظایف و چالش های جدیدی را بر عهده بگیرند و می دانند که برای رسیدن به اهدافی که برای خود تعیین می کنند، آنچه لازم است را دارند.”

شرکت هایی که این هفته استخدام می کنند

این هفته 23 شرکت بزرگ و معتبر در حال استخدام هستند. برای مشاهده آگهی استخدام و ارسال رزومه کلیک کنید.

این اعتماد به نفس در مواقع بحران نیز به خوبی به ENFJ ها کمک می کند، به این معنی که آنها از آن دسته افرادی هستند که می توانید در مواقع سختی با آنها تماس بگیرید. کولستون می‌گوید: «آنها مطمئن هستند که می‌توانند همه چیز را بدون شکستن یا آسیب‌دیدگی اداره کنند.

4. ENFP – جنگنده

MBTI تفسیر تیپ های شخصیتی با اعتماد به نفس

برونگراهای شهودی، عاطفی و ادراکی به دلیل شجاعت و توانایی خود برای رویارویی با چالش ها شناخته می شوند. کولستون می‌گوید: «این تیپ شخصیتی از ناشناخته‌ها نمی‌ترسد، اما درعوض از اتفاقات بعدی هیجان‌زده است. آنها می دانند که چه کاری می توانند به خوبی انجام دهند و از انجام هر کاری که توانایی های آنها را به نمایش بگذارد خوشحال هستند.”

برون گرا بودن این تیپ شخصیتی از نظر اعتماد به نفس نیز به آنها کمک می کند. زیرا به راحتی می توانند با دیگران تعامل داشته باشند و به راحتی با غریبه ها گفتگو را آغاز کنند. کولستون توضیح می‌دهد: «فوق‌العاده جذاب و محاوره‌ای، ENFP‌ها با خوشحالی به کسی که هرگز ندیده‌اند نزدیک می‌شوند و بدون ترس از آنچه ممکن است اتفاق بیفتد، راه‌هایی برای شناختن او پیدا می‌کنند.»

5. ESTJ – اجرایی

کارشناسان می گویند این افراد رهبران طبیعی هستند و بر روی مسائل متعدد تمرکز می کنند (به روشی خوب). کولستون می‌گوید: ESTJها با توانایی شگفت‌انگیز خود در جلب و جلب توجه همه، اعتماد به نفس طبیعی را به روشی بسیار واضح و جذاب نشان می‌دهند. آنها در آموزش دیگران مهارت دارند و اغلب معلمان عالی هستند.»

ویلیامز از ESTJ ها به عنوان یکی دیگر از انواع تفکر-قضاوت مطمئن نام برد، اگرچه «به میزان کمتری» از سایر انواع قضاوت شهودی مانند INTJ و ENTJ. او توضیح می‌دهد: «ESTJها و همچنین ISTJها به دلیل مهارت‌های سازمانی و توانایی خود برای حفظ آرامش تحت فشار شناخته شده‌اند، که هر دو می‌توانند به افزایش اعتماد به نفس کمک کنند».

تست mbti استعداد ایران

اکنون می توانید رایگان ولی تست mbti استعداد ایران شرکت کنید و درک عمیق تری از شخصیت خود به دست آورید و با بررسی و تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی خود ببینید کدام مشاغل برای شما مناسب هستند.