منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • 10 گروه کاری که به احتمال زیاد با هوش مصنوعی جایگزین می شوند

10 گروه کاری که به احتمال زیاد با هوش مصنوعی جایگزین می شوند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
10 گروه کاری که به احتمال زیاد با هوش مصنوعی جایگزین می شوند

از زمان شروع و راه اندازی ChatGPT، بسیاری از مردم از این ابزار هوش مصنوعی برای دریافت کمک در نوشتن نامه های حمایتی، نوشتن کتاب های کودکان و حتی پایان نامه استفاده کرده اند.

با بررسی های انجام شده تا کنون مشخص می شود که این دستگاه بسیار قدرتمندتر از آن چیزی است که تصور می کردیم. حتی گوگل دریافته است که اگر با یک ربات مصاحبه کنند، آن را به جای یک کدنویس جدید استخدام خواهند کرد.

ابزارهای رایگان و آنلاین برای ایجاد رزومه

اکنون می توانید یک فایل رزومه حرفه ای و دوزبانه را بصورت آنلاین به صورت رایگان ایجاد و دانلود کنید.

کارمندان آمازون که ChatGPT را آزمایش کردند، گزارش دادند که این ابزار در پاسخ به سوالات مشتریان “خوب”، در تولید اسناد آموزشی “عالی” و در پاسخ به سوالات در مورد استراتژی شرکت “بسیار قوی” است. البته برخی از کاربران ChatGPT نیز اعلام کردند که این ربات می تواند در حل مسائل ریاضی و کدنویسی نیز اطلاعات نادرست و حتی خطا ارائه دهد.

در تحقیقی که ده سال پیش در دانشگاه آکسفورد انجام شد، گفته شد که 47 درصد مشاغل ممکن است در 20 سال آینده توسط هوش مصنوعی از بین بروند و می توان گفت که این پیش بینی نزدیک به تحقق است. اما لازم است که این سازها از آزمون بسیاری از خطاها عبور کنند تا دیگر خطایی در آنها دیده نشود.

با همه آنچه گفته شد، آیا واقعاً هوش مصنوعی همه ما را بیکار خواهد کرد؟ ممکن است بسیاری از مشاغل تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار بگیرند و این پدیده جایگزین آنها شود. در این مقاله به 10 کارگروه اشاره می کنیم که احتمال می رود هوش مصنوعی جایگزین آنها شود.

مشاغل فنی (کدنویسی، برنامه نویسی کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، تحلیلگر داده)

مشاغلی که با هوش مصنوعی جایگزین خواهند شد

کدنویسی و برنامه نویسی کامپیوتری از جمله مهارت ها و مشاغل پرتقاضا هستند، اما این امکان وجود دارد که ChatGPT و ابزارهای هوش مصنوعی مشابه این مشاغل را متحول کند و نیاز به استخدام برای این مشاغل را کاهش دهد.

مشاغل فنی مانند توسعه‌دهنده نرم‌افزار، توسعه‌دهنده وب، برنامه‌نویس کامپیوتر، کدنویس و دانشمند داده با فناوری هوش مصنوعی همسو هستند و احتمال جایگزینی آنها با هوش مصنوعی را افزایش می‌دهند. یکی از مهمترین دلایل این است که هوش مصنوعی مانند ChatGPT دقت نسبتا خوبی در پردازش حجم زیادی از اطلاعات یا انجام عملیات با پیچیدگی بالا به ویژه توسط کامپیوتر دارد.

در واقع، فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند ChatGPT می‌توانند سریع‌تر از انسان‌ها کدنویسی کنند و شرکت‌ها را از استخدام تعدادی کدگذار بی‌نیاز کند. یعنی چیزی که قبلاً نیاز به ایجاد تیمی از کدنویس ها داشت، امروزه با کمک ابزارهای هوش مصنوعی، تنها با کمک چند کدنویس می توان آن را انجام داد.

شرکت های فناوری مانند OpenAI، سازندگان ChatGPT، در حال بررسی امکان جایگزینی افراد دارای مدرک مهندسی نرم افزار با هوش مصنوعی هستند. البته برخی نیز گفتند که هوش مصنوعی جایگزین افراد در این موقعیت های شغلی نمی شود و تنها به کدنویس ها در کارشان کمک می کند. در واقع، بسیاری از افراد از هوش مصنوعی برای بهبود فرآیند کدنویسی و برنامه نویسی استفاده می کنند.

مشاغل رسانه ای (تبلیغات، تولید محتوا، نویسندگی، روزنامه نگاری)

مشاغلی که با هوش مصنوعی جایگزین خواهند شد

مشاغل رسانه ای در سراسر جهان، از جمله تبلیغات، نویسندگی، روزنامه نگاری و هر نقشی که شامل تولید محتوا باشد، می تواند تحت تأثیر ChatGPT و اشکال مشابه هوش مصنوعی قرار گیرد. دلیل آن این است که هوش مصنوعی به خوبی قادر به خواندن، نوشتن و درک داده های متنی است.

در واقع، تجزیه و تحلیل و تفسیر حجم زیادی از اطلاعات، مهارتی است که همه با فناوری و ابزار هوش مصنوعی مشتاقانه منتظر آن هستند. ChatGPT ممکن است بتواند وظایفی مانند گزارش‌دهی و نوشتن محتوا را «کارآمدتر از انسان» انجام دهد.

در حال حاضر، بسیاری شروع به آزمایش با محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی کرده اند. سایت خبری CNET از ابزار هوش مصنوعی مشابه ChatGPT برای نوشتن ده ها مقاله استفاده کرد و البته آنها مجبور شدند برخی از محتوای تولید شده خود را اصلاح کنند. علاوه بر این، BuzzFeed اعلام کرده است که از فناوری اختصاصی ChatGPT برای تولید اشکال جدید محتوا استفاده خواهد کرد.

اما مسلماً نمی‌توان تمام وظایفی را که تولیدکنندگان محتوا برای نوشتن مقاله استفاده می‌کردند به ابزارهای هوش مصنوعی واگذار کرد و آنها را خودکار کرد. چندین تصمیم و خطا در نمونه تولید شده توسط هوش مصنوعی مشاهده شده است که امکان جایگزینی کامل هوش مصنوعی این مشاغل را رد می کند.

مشاغل حقوقی (کارشناس حقوقی، معاون حقوقی)

مشاغلی که با هوش مصنوعی جایگزین خواهند شد

مانند سازندگان محتوا، وکلا و حقوقدانان با حجم زیادی از اطلاعات سر و کار دارند، آن را فیلتر می کنند و در نهایت آن را با داده های حقوقی هماهنگ می کنند. در واقع، گفته شده است که مشاغلی که با داده ها سروکار دارند در برابر اتوماسیون آسیب پذیرتر هستند.

داده‌ها در کسب‌وکارهای قانونی ساختارمند و بسیار زبان‌محور هستند و بنابراین کاملاً قابل استفاده از هوش مصنوعی هستند.

اما باز هم باید بگوییم که در حال حاضر امکان خودکارسازی کامل این مشاغل توسط هوش مصنوعی وجود ندارد. زیرا برای درک اینکه مشتری یا کارفرما چه می خواهد، درجه ای از قضاوت انسانی مورد نیاز است. بنابراین می توان گفت هوش مصنوعی می تواند به کسب و کارهای قانونی کمک کند تا بهره وری خود را افزایش دهند.

تحلیلگران بازار

مشاغلی که با هوش مصنوعی جایگزین خواهند شد

هوش مصنوعی در تجزیه و تحلیل داده ها و پیش بینی نتایج خوب است. به همین دلیل است که تحلیلگران بازار و داده ها باید خطر جایگزینی این شغل با هوش مصنوعی را احساس کرده باشند.

تحلیلگران و محققان بازار مسئول جمع آوری داده ها، شناسایی روندها در داده ها و سپس استفاده از آنچه می یابند برای طراحی یک کمپین بازاریابی موثر یا تصمیم گیری در مورد قرار دادن تبلیغات هستند. همه این مواردی که ذکر کردیم کارهایی هستند که اکنون می بینیم که توسط هوش مصنوعی انجام می شود.

معلم ها

مشاغلی که با هوش مصنوعی جایگزین خواهند شد

به گفته بسیاری از مردم و کارشناسان، معلمان در سراسر کشور نگران استفاده دانش آموزان از ChatGPT برای تقلب در تکالیف خود هستند، اما آنها باید به امنیت شغل خود نیز فکر کنند.

ChatGPT می تواند به راحتی آنها را در کلاس جایگزین کند و به دانش آموزان آموزش دهد. اگرچه هوش مصنوعی از نظر دانش دارای ایرادات و اشتباهاتی است، اما این مشکل به راحتی حل می شود و ممکن است به زودی حل شود. اصولاً معلمان فقط باید استفاده از ChatGPT را در برنامه درسی خود بگنجانند.

آگهی استخدام در تهران

برای مشاهده آگهی استخدام در تهران و ارسال رزومه کلیک کنید.

مشاغل مالی (تحلیلگر مالی و مشاور مالی)

مشاغلی که با هوش مصنوعی جایگزین خواهند شد

مانند تحلیلگران و محققان بازار، تحلیلگران مالی، مشاوران مالی و سایر مشاغل در امور مالی که با مقادیر قابل توجهی از داده های عددی سروکار دارند نیز ممکن است تحت تأثیر هوش مصنوعی قرار گیرند.

هوش مصنوعی می تواند روندهای بازار را شناسایی کند، کارفرمایان را راهنمایی کند که در کدام بازارها سرمایه گذاری کنند و در نهایت پیش بینی های مالی و اطلاعات جامع را در اختیار شرکت ها و افراد قرار دهد.

به گفته کارشناسان، تحلیلگران مالی همچنان می توانند از مهارت های خود در این شغل پول زیادی به دست آورند، اما بیشتر کار آنها خودکار خواهد بود.

کارگزار سهام

مشاغلی که با هوش مصنوعی جایگزین خواهند شد

بیم آن می رود که مشاغل مرتبط با بورس نیز در خطر باشد. بسیاری از فعالیت هایی که کارگزاران سهام انجام می دهند یا افرادی را برای انجام آنها استخدام می کنند، توسط هوش مصنوعی خودکار می شوند. بسیاری از مردم سال ها صرف یادگیری نحوه کار با اکسل و مدل سازی با اکسل می کنند، در حالی که هوش مصنوعی این کار را در کسری از ثانیه انجام می دهد.

طراح گرافیک

مشاغلی که با هوش مصنوعی جایگزین خواهند شد

بسیاری از ابزارهای هوش مصنوعی می توانند تصاویر را در چند ثانیه ایجاد کنند که نشان می دهد این ابزارها جایگزین طراحان گرافیک خواهند شد.

بسیاری از افراد به طراحان گرافیک دسترسی ندارند و این امر موفقیت آنها را در تجارت دشوار می کند. پیشرفت های اخیر در هوش مصنوعی مطمئناً دشواری و کمبود سرمایه را برای برخی از افراد برای راه اندازی کسب و کار خود کاهش می دهد. اما این مشکل بر حذف گرافیست ها نیز تاثیر می گذارد و ممکن است به زودی شاهد جایگزینی این ابزارها توسط گرافیست ها باشیم.

حسابدار

مشاغلی که با هوش مصنوعی جایگزین خواهند شد

حسابداری به طور کلی یک حرفه پایدار در نظر گرفته می شود، اما کارکنان این صنعت نیز ممکن است در معرض خطر باشند.

البته، فناوری هنوز همه را بیکار نکرده است، اما این امکان وجود دارد که بسیاری از آنها با ابزارهای هوش مصنوعی بیکار شوند. به ویژه «شغل های فکری» در معرض خطر بیشتری هستند. از جمله این مشاغل می توان به وکالت و حسابداری اشاره کرد. البته ناپدید شدن مشاغلی مانند حسابداری و وکالت برای همه ناخوشایند خواهد بود و حتی می تواند اثرات مخربی بر سیاست و بازار کار داشته باشد.

اپراتور خدمات مشتری

مشاغلی که با هوش مصنوعی جایگزین خواهند شد

احتمالاً قبلاً خدمات مشتریان یک شرکت و تماس یا چت را از طریق پاسخ ربات تجربه کرده اید. ChatGPT و فناوری‌های مرتبط ممکن است این روند را ادامه دهند.

یک مطالعه در سال 2022 توسط شرکت تحقیقاتی فناوری گارتنر پیش بینی می کند که ربات های گفتگو تا سال 2027 برای حدود 25 درصد از شرکت ها کانال اصلی خدمات مشتری خواهند بود.