منو سایت

10 سوال برای پرسیدن در مصاحبه کارآموزی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
10 سوال برای پرسیدن در مصاحبه کارآموزی

رقابت برای فرصت های کارآموزی می تواند به همان اندازه رقابت برای استخدام دائمی شدید باشد. اما شرکت در دوره های کارورزی می تواند زمینه را برای اشتغال در شرکت ها فراهم کند. از این رو، دانستن سوالات مناسب برای پرسیدن در مصاحبه کارآموزی به شما کمک می کند تا اشتیاق خود را نسبت به دوره نشان دهید.

مصاحبه برای کارآموزی با مصاحبه برای کار دائم کمی متفاوت است. با این حال، یک تفاوت بین این دو وجود دارد و آن این است که در هر دو باید از مدیر استخدام سوالاتی بپرسید تا نظر او را جلب کنید. سوالات هوشمندانه ای که باید در مصاحبه کارآموزی بپرسید نشان دهنده علاقه شما به موقعیت شغلی، آنچه که امیدوارید از این تجربه به دست آورید و چه ارزشی می توانید برای شرکت یا سازمان داشته باشید را نشان می دهد. در ادامه به این سوالات خواهیم پرداخت.

ابزارهای رایگان و آنلاین برای ایجاد رزومه

اکنون می توانید یک فایل رزومه حرفه ای و دوزبانه را بصورت آنلاین به صورت رایگان ایجاد و دانلود کنید.

1. عملکرد من را چگونه ارزیابی می کنید؟

این سوال را می توان به شکل دیگری نیز مطرح کرد و آن اینکه: «در این نقش چه چیزی را می توان موفقیت در نظر گرفت؟

البته همه دوست دارند در شغل و نقش خود بهترین باشند، اما ابتدا باید درک درستی از کاری که باید انجام دهند داشته باشند. در مورد مهارت ها و وظایفی که در دوره ارزیابی می شوند و اینکه چه کسی ارزیابی را انجام خواهد داد، بپرسید. به عنوان مثال، اگر در بخش منابع انسانی یک آژانس تبلیغاتی کار می کنید و وظیفه دارید پایگاه داده مشتریان را به روز کنید، وقت خود را برای ایده پردازی برای کمپین های تبلیغاتی تلف نکنید.

علاوه بر این، با پرسیدن این سوال، نشان می دهید که علاقه مند به دریافت بازخورد و یادگیری هستید و بر پیشرفت و آموزش حرفه ای خود متمرکز هستید.

2. در گذشته چگونه با کارآموزان برخورد کرده اید؟

سوالات مصاحبه کارآموزی

پرسیدن در مورد تجربیات گذشته شرکت در کار با کارآموزان می تواند به شما کمک کند اطلاعات بیشتری در مورد انتظارات شرکت از شما کسب کنید. به صحبت های مصاحبه کننده در مورد رویه ها، قوانین و غیره گوش دهید. در مورد عوامل موفقیت کارآموزان قبلی و اینکه چه کاری برای موفقیت در کارآموزی خود انجام خواهید داد، بپرسید.

این سوالات نه تنها نشان می دهد که شما دوره کارآموزی را راهی برای توسعه مهارت های خود می بینید، بلکه به شرکت کمک می کند تا بیشتر در مورد شما بداند. به یاد داشته باشید، اگرچه دوره کارآموزی فرصتی برای یادگیری است، اما همچنین مهم است که در مورد ارزشی که برای شرکت در مصاحبه به ارمغان خواهید آورد، صحبت کنید. علاوه بر این، پاسخ هایی که دریافت می کنید به شما کمک می کند بفهمید که آیا شرکت کارآموزی را فرصتی برای کمک به شما برای توسعه مهارت های خود می داند یا صرفاً به عنوان فرصتی برای انجام وظایف کوچک و بزرگ در سازمان.

3. یک روز کاری معمولی در این شرکت چگونه است؟

یکی از بزرگ‌ترین کلیشه‌های کارآموزی این است که از شما خواسته می‌شود کارهایی را انجام دهید که ممکن است برای شما ناراحت کننده باشد. در روز مصاحبه، دوست دارید بدانید که آیا وظایفی که به شما محول می شود با رشد مهارت شما همخوانی دارد یا خیر.

این سوال ممکن است به شما در یافتن پاسخ این سوال کمک کند. علاوه بر این، ایده روشنی از تمام انتظارات مدیران برای نقش مورد نظر، مانند ساعات کار و استراحت و همچنین تعطیلات به شما می دهد. اگر از همان ابتدا می‌دانید که قرار است در شیفت‌های شب کار کنید و ممکن است اضافه کاری داشته باشید، به شما کمک می‌کند محیط کاری متناسب با برنامه‌تان پیدا کنید و شما را در مسیر رشد حرفه‌ای خود حرکت دهید.

4. قرار است با چه کسی کار کنم؟

در برخی سازمان‌ها، کارآموزان برای کار با یک فرد یا بخش خاص قرار می‌گیرند، در حالی که در برخی دیگر ممکن است لازم باشد با افراد مختلف کار کنند. از سوی دیگر، گروهی از کارآموزان ممکن است بتوانند روی پروژه های بزرگتر با مسئولیت های سنگین و دیگران در پروژه های فردی سبک تر کار کنند.

به عنوان یک کارآموز، باید از حضور در یک محیط حرفه ای نهایت استفاده را ببرید. سپس بپرسید: “آیا فرصتی برای گفتگو و تعامل با افراد خارج از بخش خود خواهم داشت؟”

5. موارد مورد علاقه شما در مورد کار در اینجا چیست؟

مطمئناً قبل از حضور در جلسه مصاحبه، درباره فرهنگ سازمانی شرکت مذکور تحقیق کرده و اطلاعاتی کسب کرده اید. وب سایت ها و صفحات رسانه های اجتماعی می توانند اطلاعات خوبی در این مورد به شما بدهند. اما بسیاری از مدیران استخدام می خواهند فرهنگ سازمانی خود را تبلیغ کنند و می گویند که برای تنوع ارزش قائل هستند، به سلامت روان کارکنان خود متعهد هستند و موارد دیگر.

این سوال کم و بیش مصاحبه کننده را وادار می کند تا ویژگی های منحصر به فرد سازمان را مرور کند و آنها را توضیح دهد. هنگامی که در مورد این ویژگی ها از یک کارمند فعلی که دقیقاً روبروی شما نشسته است می شنوید، می توانید به راحتی به فرهنگ و ارزش های آن سازمان بینش پیدا کنید.

6. برخی از چالش های رایجی که کارآموزان معمولاً در این نقش/شرکت با آن مواجه هستند چیست؟

سوالات مصاحبه کارآموزی

یک شرکت ممکن است داوطلبانه این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد یا خیر. اما اگر می خواهید در مورد چالش ها مطمئن شوید، خودتان آن را بخواهید. برخی از کارآموزان ممکن است در طول دوره کارآموزی در یک شرکت یا بدتر از آن با مدیر خود در مدیریت زمان یا ارتباط با مشکل مواجه شوند. برخی دیگر با حجم کاری عظیمی روبرو هستند که بیش از تخمین اولیه آنهاست. با پرسیدن این سوال می توانید برای چالش ها آماده شوید و از غافلگیری در طول دوره کارآموزی خود جلوگیری کنید.

شرکت هایی که این هفته استخدام می کنند

این هفته 23 شرکت بزرگ و معتبر در حال استخدام هستند. برای مشاهده آگهی استخدام و ارسال رزومه کلیک کنید.

7. می توانید اطلاعات بیشتری در مورد شرکت به من بدهید؟

این یکی از سوالاتی است که باید در مصاحبه کارآموزی بپرسید که نشان دهنده علاقه و تمایل شما به کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرکت است. سعی کنید اخبار مربوط به سازمان را بپرسید یا اطلاعات بیشتری در مورد شرکت درخواست کنید که نمی توانید در وب سایت آنها پیدا کنید. شما می توانید با پرسیدن سوالاتی در مورد اینکه سازمان چگونه به صنعت و جامعه خود کمک کرده و به عنوان یک کارآموز چگونه در جهت این اهداف کار می کنید، علاقه خود را به سازمان و آنچه انجام می دهد نشان دهید.

8. چند وقت یکبار کارآموز را برای مشاغل تمام وقت استخدام می کنید؟

مطمئناً می خواهید بدانید که آیا شرکت کارآموزان را به عنوان کارمندان آینده می بیند یا خیر. برای این کار می توانید این سوال را بپرسید و با درایت این اطلاعات را به دست آورید. با بیان سوال به این صورت، علاقه خود را به کار تمام وقت بدون انتظار پیشنهاد کاری از سوی شرکت ابراز می کنید. حتی اگر پیشنهاد شغلی دریافت نکنید، باز هم می توانید از تجربه کارآموزی خود برای یافتن یک شغل خوب استفاده کنید.

9. بر اساس آنچه که مصاحبه کننده در جلسه مصاحبه گفته است، سوال بپرسید

این یکی از سوالاتی است که باید در جلسه مصاحبه بپرسید. این سوال نشان می دهد که شما به گفته های مصاحبه کننده توجه کرده اید و به همه چیز گوش داده اید. به عنوان مثال: “شما در ابتدای گفتگو اشاره کردید که من این امکان را دارم که در طول دوره کارآموزی روی پروژه های بازاریابی کار کنم، چگونه انجام می شود؟”

10. مرحله بعدی چیست؟

سوالات مصاحبه کارآموزی

قبل از اینکه با مصاحبه کننده دست بدهید، از او تشکر کنید و اتاق مصاحبه را ترک کنید، ممکن است بخواهید در مورد مرحله بعدی مصاحبه بپرسید. پرسیدن این سوال نه تنها اطلاعات مهمی در اختیار شما قرار می دهد، بلکه به استخدام کننده اجازه می دهد بداند که مشتاق و پیگیر هستید. همیشه دانستن مرحله بعدی در یک فرآیند، کلید موفقیت است.

برای مصاحبه کارآموزی خود را آماده کنید

اکنون که سؤالات مناسب برای پرسیدن در مصاحبه کارآموزی را می دانید، وقت آن است که به دنبال فرصت های شغلی و مشاهده آگهی های شغلی باشید. در ایران تلنت این امکان را دارید که فرصت های شغلی کارآموزی را از بین هزاران آگهی استخدام شرکتی فیلتر کرده و رزومه خود را به مناسب ترین گزینه ها ارسال کنید.