منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • گزارش استعدادیابی ایران از استخدام و بازار کار تهران

گزارش استعدادیابی ایران از استخدام و بازار کار تهران

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
گزارش استعدادیابی ایران از استخدام و بازار کار تهران

ایران تلنت با استفاده از بانک اطلاعاتی خود و رصد یک ساله فعالیت کارجویان و کارفرمایان در بخش های مختلف، گزارشی شفاف و جامع از وضعیت استخدام و بازار کار تهران در سال 1400 برای کمک به کارجویان و کارفرمایان کوچک و بزرگ تهیه کرده است. شرکت ها می توانند داشته باشند. نگاهی دقیق و داده محور به آخرین تحولات منابع انسانی در ایران. این گزارش حاصل تجزیه و تحلیل داده ها و آمارهای به دست آمده از سایت های ایران تلنت و ایران کرفس است که توسط کارمندان، جویندگان کار و کارفرمایان وارد شده و یا توسط افراد خود گزارش شده است.

شرکت هایی با بالاترین نرخ استخدام

گزارش استعدادیابی ایران از استخدام و بازار کار تهران

طبق آمار شرکت های اسنپ، دیجی کالا و ایرانسل بیشترین تعداد کارگر را در سال 1400 و در عناوین مختلف شغلی استخدام کرده اند.

بیشترین شرکت ها و صنایع

گزارش استعدادیابی ایران از استخدام و بازار کار تهران

شرکت های فناوری اطلاعات و صنایع نرم افزاری و تولیدی 16 درصد از اشتغال را در سال 1400 به خود اختصاص دادند و در صدر فهرست صنایع و شرکت های دارای بیشترین اشتغال قرار گرفتند. شرکت های مخابراتی با جذب 10 درصد و شرکت های کالا و خدمات مصرفی با جذب 9 درصد در جایگاه های دوم و سوم قرار گرفتند. بنابراین، سه حوزه کاری که تاکنون ذکر کردیم، نیازمند نیروی کار بیشتری در سال 1400 است. موسسات حقوقی، کشاورزی، مؤسسات آموزشی و مدارس، دانشگاه ها، بانک ها و شرکت های خدمات مسافرتی و هتلداری هر کدام تنها 1 درصد از استخدام 1400 و کمترین استخدام را در این نمودار داشته اند.

درصد تغییر اشتغال در صنایع نسبت به سال قبل

در تعداد آگهی های استخدامی در تهران، شرکت های حسابداری بیشترین رشد و بیش از دو برابری را داشته اند. شرکت های کارگزینی و منابع انسانی با افزایش ۸۳ درصدی آگهی های استخدامی در رتبه دوم و شرکت های مخابراتی با ۵۲ درصد افزایش تعداد آگهی ها در رتبه سوم قرار دارند. بنابراین در سال 1400 با افزایش چشمگیر نیاز به نیروی کار در این شرکت ها مواجه شده ایم. نکته قابل توجه دیگر در این نمودار کاهش 62 درصدی آگهی های استخدام صنعت بانکی و کاهش 40 درصدی آگهی های استخدامی صنعت کشاورزی نیز قابل توجه است.

گزارش استعدادیابی ایران از استخدام و بازار کار تهران

بیشترین عناوین شغلی در تهران

با بررسی عناوین آگهی های استخدام و کاریابی در دهه 1400 به این نتیجه رسیدیم که عناوین شغلی در حوزه فروش اعم از متخصص فروش و مدیر فروش بیشترین عناوین شغلی در آگهی های استخدامی بوده است. نمایندگی پزشکی که شغلی مستلزم دانش دارویی و علمی و فروش است نیز در 1400 آگهی استخدام در زمره بیشترین عنوان شغلی قرار دارد. عنوان شغلی حسابدار در آگهی های استخدامی بسیار تکرار می شود که با افزایش 105 درصدی استخدام در شرکت های حسابداری کاملا منطبق است. متخصص بازرگانی، طراح گرافیک، مدیر مالی و مدیر منابع انسانی نیز از جمله عناوین پرکاربرد در آگهی های استخدامی دهه 1400 بودند.

آگهی های شغلی بر اساس اولویت جنسیتی

گزارش استعدادیابی ایران از استخدام و بازار کار تهران

بررسی داده ها و اطلاعات آگهی های استخدامی در سال 1400 نشان می دهد که در 82 درصد آگهی های منتشر شده در سال 1400 تفاوتی در ترجیحات زن و مرد وجود نداشته است. 10 درصد از آگهی ها استخدام مردان و 8 درصد استخدام زنان را ترجیح می دهند.

رده های سازمانی با بیشترین میزان استخدام

آگهی های استخدامی درج شده در سایت ایران تلنت حاکی از آن است که شرکت ها تمایل زیادی به استخدام متخصصان و متخصصان ارشد دارند و 52 درصد از آگهی های سال 1400 مربوط به این مقوله سازمانی بوده است. 25 درصد به جذب متخصصان تبلیغات و 20 درصد آنها به جذب مدیران میانی اختصاص دارد. مدیران ارشد و فارغ التحصیلان دانشگاهی با 2 درصد و تازه واردان به بازار کار با 1 درصد کمترین تعداد آگهی های استخدامی را دارند.

1400. سن اشتغال در

گزارش استعدادیابی ایران از استخدام و بازار کار تهران

حداقل و حداکثر سن 22 و 30 سال بوده که بیشترین میزان اشتغال در رده فارغ التحصیلان و کارآموزان بوده است. سنین 25 سال و 35 سال کمترین و بیشترین سن را در جذب متخصص و ارشد داشتند. حداکثر جذب در گروه مدیران با حداقل و حداکثر سن 30 و 45 سال انجام شده است.

بیشترین رزومه های ارسال شده بر اساس دسته شغلی

آمار رزومه های ارسالی به ایران تلنت نشان می دهد که بیشتر رزومه ها برای گروه های شغلی فروش و خدمات پس از فروش ارسال شده است. قبلاً دیده‌ایم که عناوین شغلی مرتبط با فروش در 1400 آگهی شغلی در صدر فهرست عناوین شغلی قرار دارند. گروه شغلی بازاریابی، تبلیغات و تحقیقات بازار با 12 درصد رزومه در رتبه دوم و گروه شغلی حسابداری، حسابرسی و بیمه با 11 درصد رزومه سومین گروه شغلی با بیشترین تعداد رزومه بودند. نکته جالب این قسمت از گزارش، ارسال کم رزومه به گروه شغلی گرافیست، عکاسی و هنری است؛ زیرا قبلاً شاهد بودیم که عنوان شغلی طراح گرافیک یکی از عناوین شغلی متداول در دهه 1400 بود.

1400. فصل استخدام کارشناسان در

فصل استخدام همواره مورد توجه کارجویان و کارفرمایان بوده است. طبق آمار و اطلاعات، فصول بهار و پاییز هر کدام با 26 درصد استخدام در صدر فهرست فصلی با بیشترین جذب نیرو در سال 1400 قرار دارند. فصل تابستان تنها یک درصد با فصل پر اشتغال تفاوت دارد و فصل زمستان با 23 درصد اشتغال کمترین میزان اشتغال را در سال 1400 دارد.

کدام شرکت ها بیشترین رزومه ارسال شده برای افراد جویای کار را دارند؟

گزارش استعدادیابی ایران از استخدام و بازار کار تهران

تریتاب دیجی کالا، ایرانسل، گروه سولیکو، شرکت کوبل دارو، گلدیران، نستله ایران، زرین رویا، پارک دیسک نوو نور، گروه سرمایه گذاری کوروش، گروه صنعتی و تحقیقاتی زر، ایران تلنت، سفرهای علی بابا، گروه دورمان یاب، علی فرد، شرکت اسنپ گروه، انرژی گستر ناصر، انرژی دانا، تاپسی (سرآمد دانش و فناوری آرامیس)، یونیلیور و NRC بیشترین رزومه را در تهران دریافت کردند.

آمار استخدام بر اساس اندازه شرکت ها

بر اساس تعریف بانک مرکزی ایران، مشاغل زیر 100 نفر به عنوان بنگاه های کوچک و متوسط ​​شناخته می شوند. به همین دلیل برای بررسی میزان اشتغال در بنگاه های اقتصادی بزرگ و کوچک و متوسط ​​باید آنها را در دو گروه زیر 100 نفر و بالای 100 نفر قرار دهیم. بررسی آگهی های استخدامی ثبت شده در ایران تلنت نشان می دهد که در سال 1400، 59 درصد استخدام ها برای شرکت های بالای 100 نفر و 41 درصد آن مربوط به شرکت های زیر 100 نفر بوده است.

باید در نظر داشت که بیش از 90 درصد بنگاه‌های اقتصادی ایران را بنگاه‌های کوچک و متوسط ​​تشکیل می‌دهند و سهم قابل توجهی در اقتصاد ایران دارند. بر اساس نظر کارشناسان 80 درصد اشتغال نیروی کار در کل کشور در این بنگاه های کوچک و متوسط ​​است.

بیشترین رزومه های ارسالی بر اساس دسته سازمانی

اکثریت جویندگان کار در تهران در سال 1400 به دنبال یافتن شغل در رده کارشناس ارشد و متخصص بودند و 43 درصد رزومه های ارسالی به این گروه سازمانی ارسال شد. رده مدیران میانی با فاصله کمی و ارسال 38 درصد رزومه برای آنها دومین رده سازمانی با بیشترین رزومه بوده است. کمترین تعداد رزومه ارسالی مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاهی و فاقد سابقه کار بوده و تنها 1 درصد رزومه ها به این دسته اختصاص داده شده است.

میانگین حقوق شرکت ها در تهران

گزارش استعدادیابی ایران از استخدام و بازار کار تهران

میانگین حقوق دریافتی در سال 1400 در رده های سازمانی شرکت های مختلف تفاوت چندانی با یکدیگر نداشت. این بدان معناست که کارشناسان، مدیران میانی و مدیران ارشد شرکت ها و صنایع مختلف به طور متوسط ​​حقوق یکسانی دریافت می کردند.

با نگاهی به بخش متخصصان در نمودار مشاهده می کنید که حداقل حقوق دریافتی متخصصان 6.7 میلیون تومان و حداکثر آن 7.2 میلیون تومان است و تفاوت حداقل و حداکثر میانگین حقوق در این رده سازمانی به آن رسیده است. 17 درصد اگر به نمودار مدیران میانی و مدیران ارشد به همین صورت نگاه کنیم، خواهیم دید که تفاوت کمترین و بالاترین میانگین حقوق دریافتی در گروه مدیران میانی 8 درصد و در گروه مدیران ارشد 20 درصد بوده است.

نمودار همچنین نشان می دهد که در سال 1400 مدیران بیشترین دریافت را از شرکت های بازرگانی و تجارت آنلاین و تجارت الکترونیک و کمترین را از شرکت های خدماتی، مشاوره و پخش دریافت کرده اند. متخصصان نسبت به سایر شرکت ها حقوق بیشتری از شرکت های پیمانکاری و تجارت آنلاین و تجارت الکترونیک دریافت می کردند و کمترین میزان را از شرکت های ساختمانی دریافت می کردند.

گزارش اقتصادی ایران

تحلیلگر داده Erantant آخرین گزارش ها و دیدگاه ها در مورد بازار کار، روند اشتغال، حقوق و اقتصاد کلان را به صورت رایگان در قسمت گزارش های سایت در اختیار شما قرار می دهد.