کد اقتصادی چیست و مراحل دریافت آن چیست؟

کد اقتصادی چیست و مراحل دریافت آن چیست؟

اگر قصد ثبت شرکت را دارید، اخذ کد اقتصادی یا کد مالیاتی یکی از اولین اقداماتی است که پس از تاسیس شرکت باید انجام دهید. زیرا برای بسیاری از فعالیت های تجاری از جمله افتتاح حساب برای شرکت، صادرات و واردات، عقد قرارداد و پرداخت مالیات به کد اقتصادی نیاز خواهید داشت. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا همه چیز را در مورد کد اقتصادی و نحوه دریافت آن بدانید.

کد اقتصادی چیست؟

برای هر فردی که وارد فعالیت های اقتصادی می شود، آگاهی از قانون کار و دانستن تمامی مراحل قانونی راه اندازی و راه اندازی کسب و کار ضروری است تا بعداً دچار مشکل نشوند. یکی از مهمترین چیزها گرفتن کد اقتصادی است. کد اقتصادی یا شماره اقتصادی یک شماره 12 رقمی منحصر به فرد است که از سال 1375 تاکنون به هر واحد اقتصادی اختصاص داده شده است. این کد توسط سازمان امور مالیاتی به اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل مشمول قوانین مالیاتی مستقیم داده می شود. صاحبان مشاغل باید برای هر واحد تجاری یا مکان کد اقتصادی جداگانه دریافت کنند. در واقع کد اقتصادی عددی است که سازمان مالیاتی هر واحد اقتصادی را با آن شناسایی می کند.

ابزارهای رایگان و آنلاین برای ایجاد رزومه

اکنون می توانید یک فایل رزومه حرفه ای و دوزبانه را بصورت آنلاین به صورت رایگان ایجاد و دانلود کنید.

چه کسی باید کد اقتصادی داشته باشد؟

همه مودیان یعنی کسانی که مکلف به پرداخت مالیات هستند باید کد اقتصادی داشته باشند. بدین معنا که کلیه شرکت ها، اشخاص حقیقی یا حقوقی که به نحوی به فعالیت های اقتصادی و تجاری می پردازند ملزم به اخذ کد اقتصادی هستند. در نتیجه کلیه شرکت های ارائه دهنده خدمات یا تولید، مونتاژ، توزیع یا توزیع کالا باید کد اقتصادی با ثبت شرکت دریافت کنند. ضمناً تمامی آن دسته از افرادی که دارای پروانه کسب برای فعالیت در یک مکان خاص هستند باید برای دریافت کد اقتصادی نیز اقدام کنند.

اگر به دنبال راه اندازی یک کسب و کار جدید هستید و می خواهید افرادی را برای شرکت خود استخدام کنید، مقاله حقوق و دستمزد را از دست ندهید.

چه کسانی به کد اقتصادی نیاز ندارند؟

در قانون به مواردی اشاره شده است که الزامی به اخذ کد اقتصادی ندارند. اولین مورد مساجد، حسینیه و تکیه است. مورد دوم مربوط به افراد مرتبط با حوزه های هنری، فرهنگی و ادبی است. برای نمونه می توان به نقاشان، خوشنویسان، مترجمان و نویسندگان اشاره کرد. مورد سوم برای پیمانکارانی است که ارزش قرارداد سالانه آنها کمتر از 50 میلیون ریال باشد. جدای از اینها، اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و افراد شاغل در حوزه پژوهشی و مشاوره فنی نیز ملزم به اخذ کد اقتصادی نیستند. در نهایت اتحادیه های صنفی و اتحادیه های مجاز مشمول دریافت کد اقتصادی نمی باشند.

کد اقتصادی برای چیست؟

کد اقتصادی برای دریافت کارت بازرگانی الزامی است. بنابراین کسانی که می خواهند برای دریافت کارت بازرگانی اقدام کنند باید ابتدا کد اقتصادی خود را دریافت کنند. از جمله آنچه قانون اقتصادی می خواهد شرکت در مناقصات و مزایده های مختلف دولتی و خصوصی است. شرکت ها و پیمانکاران فاقد کد اقتصادی مجاز به شرکت در مناقصات و مزایده های خصوصی و دولتی نمی باشند.

مجموعه فعالیت هایی که کد اقتصادی برای شناسایی آنها لازم است بسیار گسترده است. برای صدور کلیه فاکتورهای رسمی نیز کد اقتصادی الزامی است. فاکتور بدون کد اقتصادی شناسایی نمی شود. همچنین برای عقد قرارداد با شرکت های دولتی یا خصوصی به کد اقتصادی نیاز دارید. گاهی برای افتتاح حساب بانکی شرکت ها نیز نیاز به اخذ کد اقتصادی خواهد بود. در نتیجه اگر می خواهید فعالیت های اقتصادی شما به طور کلی رسمی و قانونی باشد باید برای کد اقتصادی اقدام کنید.

اگر به تازگی وارد بازار کار شده اید یا قصد دارید این کار را انجام دهید و می خواهید در آینده قراردادهای مختلفی را امضا کنید، خواندن این مقاله در مورد اینکه سفته چیست ایده بدی نیست.

اگر کد اقتصادی نداشته باشیم با چه مشکلاتی مواجه خواهیم شد؟

در صورت عدم مراجعه شخص حقیقی یا حقوقی به قانون اقتصادی، عملاً از انجام وظیفه قانونی خود سرباز زده است. در نتیجه نمی تواند فعالیت اقتصادی رسمی انجام دهد. در صورت عدم دریافت کد اقتصادی، فرد نمی تواند اظهارنامه مالیاتی خود را در موعد مقرر تسلیم کند. در نتیجه از معافیت مالیاتی عادی محروم شده و باید جریمه مالیاتی بپردازد. در عین حال عدم دریافت کد اقتصادی منجر به افزایش مالیات می شود.

اگرچه دلیل اصلی اخذ کد اقتصادی احتمالاً مقابله با مشکلات مالیاتی و جریمه های سنگین است، اما علاوه بر این، شرکت ها به دلیل نداشتن کد اقتصادی از شرکت در مناقصات و بستن بسیاری از قراردادهای پرسود محروم هستند و باید با مشکلات زیادی مواجه شوند. باید با سایر شرکت ها رقابت کرد

در نهایت اگر فردی بدون کد اقتصادی فعالیت اقتصادی انجام دهد، در مرحله اول باید دو برابر سود معامله خود را به عنوان جریمه پرداخت کند. در صورت تکرار مجدد، محل فعالیت شرکت یا فرد به مدت 3 ماه پلمپ می شود. در مرتبه سوم، مدیران شرکت یا شخص متخلف به حبس از 3 تا 6 ماه محکوم می شوند.

چگونه کد اقتصادی دریافت کنیم؟

اگر به تازگی شرکتی را تأسیس کرده اید، باید حداکثر دو ماه پس از ثبت شرکت، اظهارنامه مالیاتی و کد اقتصادی دریافت کنید. اگر بیش از دو ماه از ثبت شرکت گذشته باشد، باید جریمه دیرکرد را پرداخت کنید. کد اقتصادی شامل 12 رقم است و عدد با 4 شروع می شود. برای دریافت این کد باید مراحل زیر را طی کنید.

آگهی استخدام در تهران

برای مشاهده آگهی استخدام در تهران و ارسال رزومه کلیک کنید.

اولین قدم برای اخذ کد اقتصادی جمع آوری مدارک است. مدارک مورد نیاز برای اخذ کد اقتصادی شامل موارد زیر است که باید در دو سری تهیه و به بخش تشکیل پرونده اقتصادی در سازمان امور مالیاتی و بخش املاک و مستغلات سازمان امور مالیاتی تحویل شود:

 • کپی اصل شناسنامه و کارت ملی کلیه شرکا و سهامداران
 • گواهی امضای صاحبان حق امضای مجاز شرکت خطاب به اداره مالیات
 • کپی کامل دفترچه درخواست اخذ کد اقتصادی مودیان قانونی
 • کپی اصل اجاره نامه محل شرکت حاوی کد رهگیری و هولوگرام. (در اجاره، مستاجر باید یک شرکت باشد)
 • کپی اصل کلیه مدارک ثبتی شرکت اعم از اساسنامه، اساسنامه، فرم درخواست، صورتجلسه مجمع عمومی موسسین شرکت، صورتجلسه هیئت مدیره شرکت، روزنامه رسمی شرکت، و روزنامه رسمی تغییرات شرکت.

توجه داشته باشید که باید به اداره مالیات در محل شرکت خود مراجعه کنید و در این مرحله یکی از امضاکنندگان مجاز شرکت باید در اداره مالیات حضور داشته باشد. پس از اینکه پرونده خود را در اداره امور مالیاتی و املاک ثبت کردید، از شما بازدید می شود و کارشناس برای بررسی صحت شرکت شما به آنجا مراجعه می کند و گزارش بازدید شما را می نویسد. در نهایت املاک و مستغلات نامه ای کتبی مبنی بر بلامانع بودن تخصیص کد اقتصادی ارائه می کند. در این مرحله می توانید کد اقتصادی خود را دریافت کنید.

کارت اقتصادی چیست؟

طبق بند 160 مکرر قانون مالیات های مستقیم، پس از تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی، کارتی به نام کارت اقتصادی برای شما صادر می شود. سازمان امور مالیاتی کشور با صدور کارت اقتصادی و ذکر نام و شماره اقتصادی مؤدی.

کد اقتصادی 16 رقمی چیست؟

همانطور که گفتیم کد اقتصادی شامل 12 رقم است اما یک کد اقتصادی 16 رقمی نیز وجود دارد که گاهی اوقات از آن استفاده می شود. اخیراً سامانه مالیاتی جدیدی با نام سامانه جامع مالیاتی در کشور راه اندازی شده است تا مشکلات سیستم قدیم برطرف شود. افراد بیشتری در این سامانه حضور دارند و در کدهای اقتصادی قدیمی مشکلاتی وجود داشت که منجر به ایجاد کد اقتصادی جدید به نام کد اقتصادی 16 رقمی شد. بنابراین افرادی که اظهارنامه مالیاتی را در سامانه جامع مالیاتی ارائه می کنند باید کد اقتصادی 16 رقمی دریافت کنند.

چگونه قانون اقتصادی فاقد اعتبار است؟

طبق قانون مالیات های مستقیم، قانون اقتصادی در صورت وقوع هر یک از موارد زیر فاقد اعتبار است:

 • در صورتی که خود شخص حقیقی اعلام کند که فعالیت اقتصادی خود را متوقف کرده است.
 • اگر مرد واقعی بمیرد
 • در صورتی که شخص حقوقی مانند شرکت پس از انجام عملیات تصفیه و لغو پروانه فعالیت منحل شود.
 • در صورت صدور رای مراجع قضایی مبنی بر ابطال شماره اقتصادی.

اکنون که با جزئیات قانون اقتصادی آشنا شدید، پیشنهاد می کنیم مقاله جبران دستمزد چیست را مطالعه کنید.

سوالات متداول کد اقتصادی

 1. اگر شرکتی قبلا ثبت شده باشد و اکنون بخواهد نام خود را با همان شماره ثبت و شماره ملی تغییر دهد آیا نیاز به اخذ کد اقتصادی جدید دارد؟ خیر؛ هر شرکت فقط به یک کد اقتصادی نیاز دارد.
 2. آیا برای دریافت گواهی ارزش افزوده به کد اقتصادی نیاز دارید؟ آره؛ کد اقتصادی یکی از مدارک ضروری برای اخذ گواهی ارزش افزوده می باشد.
 3. آیا کسی می تواند از کد اقتصادی شخص دیگری استفاده کند؟ خیر؛ استفاده از کد اقتصادی دیگران غیرقانونی بوده و تخلف محسوب می شود.
 4. چگونه از صحت کد اقتصادی شخصی در معامله مطمئن شویم؟ در هر معامله می توانید کد اقتصادی اشخاص حقیقی یا حقوقی را در سایت سازمان امور مالیاتی کشور به آدرس evat.ir استعلام و از صحت آن اطمینان حاصل کنید.
 5. آیا باید برای کارتخوان ها کد اقتصادی تولید کنیم؟ آره؛ برای دستگاه های کارت خوان باید در سازمان امور مالیاتی ثبت نام و کد اقتصادی دریافت کنید.