منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • چگونه یک طراح بازی یا بازی ویدیویی شویم؟ (راهنمای مسیر شغلی)

چگونه یک طراح بازی یا بازی ویدیویی شویم؟ (راهنمای مسیر شغلی)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه یک طراح بازی یا بازی ویدیویی شویم؟ (راهنمای مسیر شغلی)

در طول این سال ها پیشرفت تکنولوژی و تکنولوژی باعث ایجاد مشاغل زیادی شده است که برخی از این مشاغل در زمینه ساخت بازی های ویدئویی ایجاد شده است. این در حالی است که با توجه به تقاضای زیاد در بازار کار برای استخدام افراد ماهر در زمینه ساخت بازی های ویدیویی، این شغل و مشاغل مربوطه جزو پرطرفدارترین و مطمئناً پردرآمدترین مشاغل امروزی هستند. طراحان بازی، انیماتورها، تولیدکنندگان محتوای ویدیویی، طراحان گرافیک و برنامه نویسان با هم همکاری می کنند تا محصولی سرگرم کننده ایجاد کنند که همه می توانند از آن لذت ببرند.

امروزه تقریباً 2.8 میلیارد گیمر در سراسر جهان وجود دارد و این باعث شده است که طراحی و ساخت بازی های ویدیویی به یکی از مهم ترین مهارت ها در فناوری تبدیل شود و به سرعت در حال رشد باشد. اگر به بازی های ویدیویی علاقه مند هستید، می توانید طراحی بازی را به عنوان شغل آینده خود قرار دهید. طراحی بازی نیاز به خلاقیت و مهارت های فنی برای طراحی و ساخت بازی های ویدئویی برای افراد و گروه های سنی مختلف دارد. برای ورود به این حرفه باید با طراحی، گرافیک، هوش مصنوعی، تست و عیب یابی آشنا باشید و این موارد را به خوبی درک کنید.

ابزارهای رایگان و آنلاین برای ایجاد رزومه

اکنون می توانید یک فایل رزومه حرفه ای و دوزبانه را بصورت آنلاین به صورت رایگان ایجاد و دانلود کنید.

می توانید از خانه بازی طراحی کنید یا یک استودیوی طراحی بازی استخدام کنید. نکته جالب در مورد طراحی بازی های ویدیویی این است که برای شروع نیازی به کدنویسی ندارید. شما می توانید تنها طراح بازی باشید و توسعه دهنده به همراه شما بر روی جنبه برنامه نویسی بازی تمرکز کرده و آن را مطابق با استانداردها بسازید.

با در نظر گرفتن تمام مواردی که ذکر کردیم و تقاضای بالای این حرفه، در این مقاله تصمیم گرفتیم در مورد مسیر حرفه ای طراحی بازی صحبت کنیم و شما را برای ورود به این حرفه یاری کنیم.

طراح بازی کیست؟

چگونه یک طراح بازی شویم؟

طراح بازی محتوای بصری بازی را ایجاد می کند. آنها از تکنیک های طراحی و گرافیک و همچنین دانش برنامه نویسی برای خلق شخصیت ها، محیط ها و داستان ها استفاده می کنند. یکی از مسئولیت های اصلی طراحان بازی های ویدیویی، ایجاد محتوای جذاب بصری است که بتواند واقعاً کاربر را درگیر کند. طراحان معمولاً با تیمی از توسعه دهندگان، تولیدکنندگان محتوا، انیماتورها و آزمایش کنندگان همکاری نزدیکی دارند تا یک بازی موفق خلق کنند. آنها همچنین باید با تیم فروش و بازاریابی همکاری کنند تا ایده های خوبی برای تبلیغات ارائه دهند.

طراحان بازی های ویدیویی ممکن است روی جنبه های خاصی از یک بازی کار کنند یا روی محتوای کلی بازی تمرکز کنند. انواع بازی های ویدئویی که یک طراح بازی ممکن است در ایجاد آنها نقش داشته باشد:

 • بازی های کنسولی
 • بازی های موبایل
 • بازی های کامپیوتری
 • بازی های آنلاین

مشاغل طراحی بازی

در دنیای طراحی بازی های ویدیویی، ممکن است شخصاً پروژه ای را از صفر تا صد مدیریت کنید یا نقش خاصی در پروژه داشته باشید. برخی از مشاغل در زمینه طراحی بازی نیاز به خلاقیت و برخی نیاز به تمرکز و توجه زیادی دارند. به عنوان مثال، برخی از افراد در طراحی بازی منحصراً روی صدا تمرکز می کنند و از کیفیت صدا در بازی ها اطمینان می دهند. دیگران ممکن است موسیقی بازی را بسازند یا شخصیت های بازی را طراحی کنند. برخی از مهمترین وظایف مربوط به یک طراح بازی در زمینه طراحی بازی عبارتند از:

طراح و انیماتور چند رسانه ای

 • چشم انداز شغل (رشد مورد انتظار از 2020 تا 2030): 16٪

طراحان و انیماتورهای چند رسانه ای که گاهی اوقات طراحان بازی نامیده می شوند، تصاویر گرافیکی و تعاملی را برای بازی های ویدیویی ایجاد می کنند. از دیگر آثار این افراد می توان به آثار تلویزیونی، ساخت فیلم و دیگر آثار هنری تصویری اشاره کرد.

کارگردان هنری

 • چشم انداز شغل (رشد مورد انتظار از 2020 تا 2030): 11٪

در طراحی و توسعه بازی های ویدیویی، وظیفه مدیران هنری نظارت بر گرافیک و اطمینان از بیان کامل مفاهیم بصری در بازی است. از دیگر آثار این افراد می توان به فعالیت در عرصه تبلیغات، نشر و تلویزیون اشاره کرد.

طراح گرافیک

 • چشم انداز شغل (رشد مورد انتظار از 2020 تا 2030): 3٪

طراحان گرافیک عناصر بصری را برای بازی های ویدیویی ایجاد می کنند. کار آنها شامل انتخاب تصاویر، فونت ها و رنگ ها با استفاده از ابزارهای دیجیتالی مانند Adobe Photoshop و Illustrator است.

توسعه دهندگان وب و طراحان دیجیتال

 • چشم انداز شغل (رشد مورد انتظار از 2020 تا 2030): 13٪

توسعه دهندگان وب یا طراحان دیجیتال از اجرای روان بازی ها مطمئن می شوند. وظایف آنها ممکن است شامل اطمینان از کاربرپسند و جذاب بودن بازی باشد.

مهارت های کلیدی مورد نیاز برای طراحی بازی

چگونه یک طراح بازی شویم؟

در بسیاری از شرکت ها، کارفرمایان در هنگام استخدام به سطح تجربه و تحصیلات طراحان بازی نگاه می کنند. اما برخی دیگر به مهارت‌های متفاوتی که یک طراح بازی باید داشته باشد اشاره می‌کنند و مهارت‌های نرم و سخت برای آنها مهم است.

مهارت های سخت در حرفه طراحی بازی بسیار مهم هستند. بسیاری از کارفرمایان به دانش یک نامزد در مورد زبان های برنامه نویسی مانند C++ و C# و ابزارهای طراحی بازی مانند Unity و Unreal Engine به عنوان بخشی از الزامات استخدام خود اهمیت می دهند. اما این مهارت های سخت قبل از مهارت های نرم درک می شوند.

مهارت های نرم افزاری کلیدی برای طراحان بازی های ویدیویی

 • کار گروهی: طراحان بازی های ویدیویی باید در کار خود با افراد دیگر همکاری کنند. بنابراین مهارت های ارتباطی و کار گروهی از مهم ترین مهارت های نرم مورد نیاز در طراحی بازی است.
 • حل مسئله: در صورت بروز مشکل در توسعه بازی، طراحان باید راه حل های کارآمدی ارائه دهند.
 • خلاقیت: طراحان بازی های ویدیویی، داستان نویس و همچنین برنامه نویس هستند. در طراحی بازی، آن ها سناریوهای جالب و شخصیت های جذابی را خلق می کنند تا گیمرها را به بازی متصل نگه دارند.

مهارت های کلیدی سخت برای طراحان بازی های ویدیویی

 • زبان برنامه نویسی: طراحان بازی های ویدیویی در کار خود نیاز به دانش زبان های برنامه نویسی مانند C# و C++ دارند.
 • مهارت های تحلیلی: مهارت های ریاضی و تحلیلی برای کارهای سنگین مانند طراحی و کدنویسی بازی های ویدیویی ضروری است. برنامه نویسان از ریاضیات زیادی در کار خود استفاده می کنند.
 • مهارت های توسعه نرم افزار: علاوه بر زبان های برنامه نویسی، طراحان بازی های ویدیویی باید اصول اولیه توسعه نرم افزار را نیز بدانند.

چگونه یک طراح بازی شویم؟

راه‌های زیادی برای تبدیل شدن به یک طراح بازی وجود دارد، اما در زیر چند مرحله متداول برای دنبال کردن در این مسیر شغلی آورده شده است:

1. دیپلم

طراحان بازی های ویدیویی حداقل به مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن نیاز دارند. اگر رشته شما در دبیرستان مربوط به کامپیوتر نیست، توصیه می کنیم در کلاس های برنامه نویسی و طراحی گرافیک شرکت کنید و از مدرسه شروع به یادگیری کنید.

همچنین ممکن است برای ورود به این مسیر شغلی، ادامه تحصیل و کسب مدرک لیسانس را در نظر داشته باشید. قبل از انجام این کار، ایده خوبی است که در مورد فرصت های شغلی در شرکت و شرکتی که در نظر دارید تحقیق کنید و دریابید که بیشتر فرصت های شغلی در این زمینه نیاز به مدرک دانشگاهی دارند.یا مدرک دیپلم دبیرستان به عنوان حداقل مدرک شناخته می شود. نیاز.

آگهی استخدام در تهران

برای مشاهده آگهی استخدام در تهران و ارسال رزومه کلیک کنید.

2. یک تاریخ فارغ التحصیلی بگیرید

اکثر طراحان بازی های ویدیویی دارای مدرک لیسانس در طراحی گرافیک، مهندسی کامپیوتر یا رشته های مرتبط هستند. در حال حاضر هیچ گرایشی در زمینه طراحی بازی یا بازی های ویدیویی در ایران وجود ندارد، بنابراین برای اخذ مدرک لیسانس باید رشته های مرتبط را در نظر بگیرید.

علاوه بر این، شما باید در طول تحصیل خود یک دوره کارآموزی را نیز در نظر بگیرید. در طول دوره کارآموزی خود، می توانید در این زمینه تجربه کسب کنید و شروع به یادگیری مهارت های مهم کنید. همچنین می توانید در این زمان شروع به شبکه سازی و ارتباط با متخصصان این حوزه کنید تا مسیر خود را برای اشتغال پس از فارغ التحصیلی آسان کنید.

3. کسب تجربه

چگونه یک طراح بازی شویم؟

مشاغل در طراحی بازی بسیار رقابتی هستند، بنابراین کسب تجربه بلافاصله پس از فارغ التحصیلی مهم است. ممکن است شانس با شما باشد و ممکن است به زودی پس از فارغ التحصیلی شغلی پیدا کنید، اما هنوز هم باید تجربه خود را در این زمینه افزایش دهید تا شغلی پیدا کنید. برای شروع، می توانید در مشاغلی مانند طراح گرافیک، انیماتور و توسعه نرم افزار کار کنید و تجربه کافی کسب کنید.

از طرف دیگر، می‌توانید در شرکت‌های کوچک و نوپا داوطلب شوید و خود را در این زمینه تثبیت کنید. سعی کنید در این شرکت ها نیز به صورت داوطلبانه کار کنید تا بتوانید مهارت های طراحی و برنامه نویسی خود را ارتقا دهید. در کنار این می توانید فیلم های آموزشی را مرور کنید و اصول طراحی بازی را بیاموزید.

4. ساخت رزومه و نمونه کارها

یکی از عوامل مهم در استخدام ایجاد یک رزومه و نمونه کار حرفه ای و قوی است. هنگام ساخت رزومه، حتما به سابقه کاری، مهارت ها و پروژه هایی که انجام داده اید اشاره کنید. در صورت امکان بازی خاصی را که طراحی کرده اید در رزومه خود قرار دهید و سیستم عامل و زبان برنامه نویسی آن را ذکر کنید. در بخش «مهارت‌ها» رزومه خود، مهارت خود را در ابزارهای طراحی بازی و زبان‌های برنامه‌نویسی ذکر کنید و همچنین مهارت‌های نرم خود مانند مهارت‌های ارتباطی و کار گروهی را فهرست کنید.

در کارنامه خود، همچنین می توانید به نمونه کارهای برجسته خود اشاره کنید و موارد زیر را از هر رشته ورزشی در کارنامه خود بگنجانید:

 • اسکرین شات بازی
 • لینک دسترسی یا دانلود بازی
 • ویدیوی گیم پلی
 • لینک بررسی بازی
 • لینک نسخه دمو بازی

5. مهارت های خود را توسعه دهید

در طول زندگی حرفه ای خود، باید دائماً به توسعه مهارت های خود فکر کنید. از آنجایی که زمینه طراحی بازی و زبان های برنامه نویسی به طور مداوم در حال تغییر و تحول است، قطعا باید خود را با آخرین اطلاعات در این زمینه به روز نگه دارید. برای این کار می‌توانید اخبار و وبلاگ‌های این حوزه را بخوانید تا از آخرین روندها مطلع شوید و مهارت‌های خود را به طور مداوم بهبود بخشید.

اگر به رهبری یا مدیریت علاقه دارید، باید مهارت های مدیریت نرم را نیز در نظر بگیرید. مدیریت پروژه اغلب به مهارت در ارتباطات، کار تیمی، سازماندهی و مدیریت زمان نیاز دارد. این مهارت ها می تواند به شما کمک کند تیمی از طراحان بازی را رهبری کنید یا پروژه های طراحی بازی را با موفقیت مدیریت کنید.

6. هرگز یادگیری را متوقف نکنید

طراحی بازی نیز مانند حوزه برنامه نویسی دارای تالارهای گفتگوی بسیاری است، عضویت در این انجمن ها به شما کمک می کند تا با متخصصان این حوزه ارتباط برقرار کرده و شبکه ای از متخصصان را در اطراف خود داشته باشید. کارگاه‌ها، سخنرانی‌ها و سمینارهایی نیز در این زمینه برگزار می‌شود که می‌توانید در مورد جنبه‌های مختلف طراحی و توسعه اطلاعات بیشتری کسب کنید. برخی از این سمینارها همچنین به شما گواهینامه هایی می دهند که برای استخدام بسیار مفید هستند.

چشم انداز شغلی برای طراحان بازی های ویدیویی

چگونه یک طراح بازی شویم؟

طبق پیش بینی ها، انتظار می رود چشم انداز شغلی صنعت بازی های ویدیویی مشابه حوزه برنامه نویسی و توسعه نرم افزار باشد. محققان بازار پیش‌بینی می‌کنند که مشاغل آینده در صنعت بازی‌های ویدیویی از سال 2020 تا 2027 به میزان 73.8 درصد رشد خواهند کرد. بنابراین فرصت های شغلی طراحی بازی در سال های آینده افزایش می یابد و این افزایش شامل مشاغل مرتبط با این رشته می شود.

آخرین کلمه

اگر به داستان سرایی و شخصیت پردازی در بازی ها علاقه دارید، طراحی بازی های ویدیویی ممکن است شغل مناسبی برای شما باشد. در این زمینه می توانید از خلاقیت خود برای طراحی بازی های ویدیویی جدید استفاده کنید و گیمرها را به هیجان بیاورید.

برای ورود به این رشته می توانید مراحل ذکر شده در این مقاله را طی کنید و به فکر آموزش آنلاین و آکادمیک باشید. همچنین، توسعه مهارت ها و کسب تجربه را فراموش نکنید زیرا ماندن در یک صنعت رو به رشد مستلزم توسعه مهارت های سخت و نرم همراه با کسب تجربه است.

اگر شما یک طراح بازی هستید و احساس می کنید که من چیزی را در این مقاله از دست داده ام، خوشحال می شویم آنها را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.