منو سایت

چگونه محدوده حقوق را تعیین کنیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه محدوده حقوق را تعیین کنیم؟

یکی از مهمترین دغدغه های مدیران در شرکت ها اطمینان از دریافت دستمزد عادلانه و عادلانه کارکنان است. پرداخت دستمزد منصفانه نه تنها به شما کمک می کند تا به عنوان یک متخصص بازار کار در بازار کار برجسته شوید، بلکه می توانید نشان دهید که در بازار کار دستمزد عادلانه ای دارید. برای دستیابی به این موارد می توانید به سراغ محدودیت حقوقی بروید و با تعیین محدوده حقوق می توانید به این دو هدف دست یابید.

برای کمک به تعیین محدوده حقوق خود، در این مقاله تصمیم گرفتیم در مورد معنای آن، چرایی اهمیت آن و نحوه محاسبه آن صحبت کنیم.

ثبت آگهی استخدام

با درج آگهی در erentalant علاوه بر استخدام مدیران و متخصصان از یک بانک رزومه 2 میلیون نفری، در تمامی مراحل استخدام مشاوره انحصاری و رایگان نیز دریافت خواهید کرد.

محدوده حقوق چقدر است؟

محدوده حقوق یکی از ساختارهای قانونی در هر سازمانی است که برای تعیین میزان حقوقی که یک کارمند استحقاق آن را دارد و برای یک موقعیت شغلی خاص استفاده می شود. هر موقعیت شغلی دارای محدوده حقوق و حداقل و حداکثر حقوق است. کارفرمایان از عوامل مختلفی برای تعیین محدوده حقوق استفاده می کنند که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

  • سطح مهارت در آن موقعیت شغلی
  • تجربه کاری
  • سطح تحصیلات
  • مدت خدمت در شرکت

دستمزد کارمندان باید جایی در میانه این محدوده باشد تا بتوانید افزایش به موقع حقوق کارمندان خود را ارائه دهید. وقتی حقوق یکی از کارمندان شما در حد بالایی است، نمی‌توانید افزایشی بر حقوق او اعمال کنید و باید ارتقای شغلی را برای او در نظر بگیرید.

دامنه حقوق در سطوح بالاتر سازمانی، مانند پست های ارشد، عموماً گسترده تر از سطوح سازمانی پایین تر است. بنابراین، شما باید در تعیین محدوده حقوق انعطاف پذیر باشید تا بتوانید به مدیرانی که تصمیمات آنها بر کل شرکت تأثیر می گذارد، حقوق رقابتی ارائه دهید.

چرا محدوده حقوق مهم است؟

چگونه محدوده حقوق را تعیین کنیم؟

دلایل زیادی وجود دارد که همگی اهمیت پرداخت محدود را ثابت می کند. اینها دلایل هستند:

  • بودجه بندی: اگر محدوده حقوق کارمندان خود را تعیین کرده باشید، تعیین بودجه منابع انسانی در سازمان برای شما آسان تر خواهد بود. در شرکت‌های کوچک‌تر با منابع محدود، می‌توانید برای تعیین بهتر محدوده حقوق کارکنان به بودجه مراجعه کنید. ممکن است لازم باشد بودجه بیشتری را در محدوده حقوق خود برای استخدام نیروهای جدید برای پست های مهم اختصاص دهید.
  • شفافیت: ارائه محدوده حقوقی به کارمندان به آنها این فرصت را می دهد تا دریابند که در نقش فعلی آنها چقدر فضا برای رشد وجود دارد. علاوه بر این، ذکر محدوده حقوق در آگهی های شغلی به شما این فرصت را می دهد که افراد واجد شرایط را برای موقعیت های خود استخدام کنید.
  • استخدام: افرادی که جویای کار هستند معمولاً هنگام مطالعه آگهی های استخدامی به دنبال حقوق و دستمزد می گردند و حقوق مشخص آن آگهی را در نظر می گیرند. با ارائه محدوده حقوق برای موقعیت های شغلی آگهی شده، می توانید افرادی را که به دنبال آن محدوده حقوقی هستند جذب کنید.
  • نگاه داشتن: ارائه محدوده دستمزد به کارکنان این فرصت را می دهد تا برای آینده شغلی خود برنامه ریزی کنند. آن‌ها می‌دانند حقوق فعلی‌شان در محدوده حقوق شغلی‌شان کجاست و با پیشرفت در حرفه‌شان چقدر به حقوقشان اضافه می‌شود. اگر در تعیین محدوده حقوق رقابتی باشید، احتمال بیشتری وجود دارد که کارمندان در شرکت شما بمانند.

نحوه تعیین محدوده حقوق

اگر به ساختار حقوق و دستمزد مناسب برای سازمان خود نیاز دارید، در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای تعیین محدوده حقوق برای هر موقعیت شغلی استفاده کنید:

1. شرح شغل را برای هر موقعیت شغلی به دقت تعریف کنید

همه فرصت های شغلی شرکت را بررسی کنید تا مشخص کنید افراد در هر شغل باید روزانه چه کاری انجام دهند. علاوه بر این، مهارت های مورد نیاز برای هر یک از این مشاغل را فهرست کنید. این اطلاعات به شما کمک می کند تا موقعیت های شغلی خود را به طور دقیق با موقعیت های خالی مشابه در بازار مقایسه کنید. با انجام این کار می توانید درک کنید که کارمندان شما در این موقعیت ها در مقایسه با سایر شرکت ها چقدر موفق تر هستند.

2. هر موقعیت شغلی را ارزیابی کنید

چگونه محدوده حقوق را تعیین کنیم؟

برخی از موقعیت ها بسته به عوامل متعددی از جمله سطح مهارت، مسئولیت و تجربه مورد نیاز، از شما نیاز به پرداخت بیشتر دارند. هدف و ماهیت کسب و کار شما نیز می تواند به تعیین اهمیت هر موقعیت کمک کند. به عنوان مثال، شرکتی که در بخش فناوری اطلاعات فعالیت می کند، به همان اندازه که بانک به همان مهندس فناوری اطلاعات پرداخت می کند، به یکی از مهندسان فناوری اطلاعات خود دستمزد می دهد.

همچنین محدوده حقوق بر اساس نوع شغل قابل تعیین است. به عنوان مثال، یک فرد در یک موقعیت اجرایی معمولاً بیشتر از یک فرد در یک موقعیت مدیریتی درآمد دارد و یک تحلیلگر ممکن است بیشتر از یک دستیار درآمد داشته باشد. اگر اندازه شرکت شما زیاد و تعداد کارکنان زیاد است، استفاده از این روش می تواند برای شما مفید باشد.

انحصاری برای مشاغل:

در آوریل 1402 از نیروهای ویژه اضافی استخدام شد

3. بازار کار را بررسی کنید

از اطلاعات موجود در بازار کار برای تعیین میانگین حقوق فعلی برای موقعیت های مشابه در شرکت خود استفاده کنید. همچنین می توانید با استفاده از ابزار جستجوی حقوق، اطلاعات مفیدی در مورد حقوق دریافتی افراد در موقعیت های شغلی مختلف پیدا کنید. در مقایسه شغلی خود حتما منصفانه و دقیق عمل کنید و نه تنها بر روی نوع شغل بلکه بر مسئولیت های شغلی نیز تمرکز کنید. همچنین سعی کنید به دنبال موقعیت هایی در صنایع و سازمان های مشابه با اندازه مقایسه خود باشید.

4. موقعیت خود را در بازار کار مشخص کنید

برای رقابتی ماندن در بازار باید به دنبال حداکثر حقوق باشید اما سعی کنید بیشتر از حداکثر حقوق در بازار پرداخت نکنید. نحوه برنامه ریزی شما برای رقابت با سایر سازمان ها به اندازه شرکت و بودجه منابع انسانی شما بستگی دارد. وقتی نرخ‌های بازار را برای موقعیت‌های شغلی مختلف مقایسه می‌کنید، به این فکر کنید که آیا بودجه شما به اندازه‌ای نزدیک است که با نرخ رایج بازار مطابقت داشته باشد یا توانایی پرداخت بیشتر از نرخ متوسط ​​را دارید. ممکن است برای رقابت با سایر سازمان ها نیاز به افزایش بودجه منابع انسانی داشته باشید.

5. یک محدوده حقوق ایجاد کنید

پس از ارزیابی موقعیت های شغلی در شرکت خود و تطبیق حقوق هر موقعیت با میانگین فعلی بازار، می توانید یک ساختار اساسی برای تعیین محدوده حقوق تعیین کنید. به طور سنتی، شرکت ها برای تعیین حداکثر و حداقل پرداخت ها، رقمی را میانه و 30 درصد در نظر می گیرند. یعنی برای دریافت بالاترین حقوق در محدوده حقوق برای هر موقعیت شغلی، میانگین رقم را در 1.15 و برای کمترین حقوق، میانگین رقم را در 0.85 ضرب کنید. به عنوان مثال، اگر متوسط ​​حقوق 5 میلیون تن باشد، حداکثر آن 5 میلیون و 750 هزار تن و حداقل آن 4 میلیون و 250 هزار تن خواهد بود.

اما لازم نیست از این روش سنتی استفاده کنید. اما برای شروع، ایده بدی نیست که این رویکرد را در پیش بگیرید و بر اساس نیاز و بودجه خود محدوده حقوقی را تعیین کنید.

6. حاشیه افزایش را در نظر بگیرید

چگونه محدوده حقوق را تعیین کنیم؟

یکی از عواملی که باید هنگام طراحی ساختار مشخصی برای پرداخت در سازمان در نظر بگیرید، حاشیه افزایشی است. به این حاشیه افزایشی، درصدی گفته می شود که معمولاً به عنوان درصد افزایش سالانه در سازمان در نظر می گیرید. وقتی یکی از کارمندان شرکت شما ترفیع شغلی دریافت می کند، مطمئناً می خواهید حقوقی به او بپردازید که کمتر از آنچه شرکت های دیگر در آن موقعیت شغلی ارائه می دهند، نیست. اگر بتوانید به طور رقابتی به کارمندان خود پرداخت کنید و در عین حال بودجه خود را در نظر داشته باشید، ممکن است با حفظ کارمندان در جذب و مذاکره حقوق قوی تر باشید.

7. دستمزد کارمند را با رقم مشخص شده در محدوده حقوق تنظیم کنید

با تعیین محدوده حقوق برای هر موقعیت شغلی در شرکت خود، اکنون می توانید حقوق کارکنان را با ارقام تعیین شده در محدوده حقوق مطابقت دهید. در حالت ایده آل، مبلغ دریافتی توسط هر کارمند باید یک رقم متوسط ​​در محدوده حقوق باشد. اگر کارمندی کمتر از حداقل رقم در این محدوده دریافت می کند، باید افزایش حقوق را برای او در نظر بگیرید تا بتوانید طبق رویه بازار کار حقوق کارمندان خود را پرداخت کنید. برای کارمندانی که درآمدشان نزدیک به حداکثر رقم در بازه حقوق است، می توانید ترفیعات را در نظر بگیرید یا پاداش و سایر مزایا را برای آنها در نظر بگیرید.

8. بازار کار را به طور مداوم زیر نظر داشته باشید

تغییرات در بازار کار و اقتصاد اغلب بر سطح حقوق و دستمزد تأثیر می گذارد. بازار کار را به طور مداوم زیر نظر داشته باشید و در نظر داشته باشید که این فراز و نشیب ها در اقتصاد باعث رشد متوسط ​​دستمزد می شود. وقتی حقوق ها در بازار افزایش می یابد، باید مطمئن شوید که حقوق در سازمان شما با دستمزدها در بازار کار همگام است.