چگونه رزومه دوستانه ATS بنویسیم؟

چگونه رزومه دوستانه ATS بنویسیم؟

با توجه به اینکه اکثر سازمان ها و شرکت های بزرگ از نرم افزار ATS استفاده می کنند، کارجویان باید رزومه خود را برای این سیستم ها آماده کنند. در واقع، ایجاد رزومه های مناسب ATS می تواند کارجویان را متمایز کند و به آنها کمک کند تا مرحله بررسی رزومه را پشت سر بگذارند. ATS چیست؟ و در رد رزومه و سلب آن چه فایده ای دارد؟

در این مقاله قصد داریم در مورد کاربرد سیستم های مدیریت استخدام و همچنین نحوه دسترسی به فرمت رزومه مناسب برای این سیستم ها صحبت کنیم.

سیستم مدیریت عملیات استخدام (ATS) چیست؟

ATS یک نرم افزار کاربردی است که رزومه ها را بر اساس کلمات کلیدی مرتبط با شرح شغل، مانند مهارت ها، عنوان شغلی و سوابق تحصیلی اسکن می کند. اگر الگوی رزومه شما مطابق با ATS باشد، شانس دیده شدن رزومه شما توسط کارفرمایان به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. رزومه های مناسب ATS برای مواردی مانند فرمت رزومه، طراحی و کلمات کلیدی بهینه شده اند. در واقع این مرحله از بررسی رزومه به صورت کاملا خودکار انجام می شود و شما باید رزومه ای بسازید که تمام معیارهای تعریف شده برای این نرم افزارها را داشته باشد.

چرا به یک رزومه دوستانه ATS نیاز دارید؟

اگر رزومه شما با نرم افزار ATS مطابقت ندارد، حتی اگر زمان زیادی را صرف آن کرده باشید، طراحی زیبایی داشته باشد و به کلمات کلیدی احترام بگذارد، باز هم ممکن است رزومه شما از سد این نرم افزارها عبور نکند.

زمانی که رزومه خود را در نرم افزار ATS آپلود می کنید، ATS متن رزومه شما را تحلیل می کند و نکات مهم و مهمی را برای استخدام کارشناسان استخراج می کند. اگر نرم افزار ATS نتواند رزومه شما را به درستی تجزیه کند، شانس شما برای انتخاب شدن برای مصاحبه بسیار اندک است – حتی اگر برای این موقعیت مناسب باشید.

این به این دلیل است که محتوای رزومه شما به هم ریخته است یا قالب کلی رزومه شما به درستی انتخاب نشده است. در واقع این رزومه شماست که نشان می‌دهد شما برای آن موقعیت شغلی واجد شرایط هستید و در صورت عدم احراز شرایط، به عنوان فردی که به مرحله بعدی راه پیدا می‌کنید، شناخته نمی‌شوید.

فرمت رزومه دوستانه ATS چیست؟

الگوهای رزومه سازگار با ATS طوری طراحی شده اند که در سیستم های ردیابی متقاضی به خوبی خوانده شوند. حتی زمانی که از بهترین شیوه ها و کلمات کلیدی مناسب در رزومه خود استفاده می کنید، ممکن است هنوز استانداردهای تعیین شده توسط ATS را رعایت نکنید. این سیستم ها متن رزومه شما را تجزیه و تحلیل می کنند و اطلاعات ارزشمند رزومه شما را به پروفایل نهایی شما منتقل می کنند.

از آنجایی که بسیاری از افراد در طراحی رزومه به سراغ طرح های هولناک و پیچیده می روند، ممکن است سیستم ردیابی اطلاعات مهمی را به دست نیاورد و در نتیجه اطلاعات آنها ناقص تجزیه و تحلیل شود. در این صورت رزومه ها به اشتباه و حتی خارج از رقابت ارزیابی می شوند و کارفرما هرگز آنها را نمی بیند.

چندین قالب پیش فرض وجود دارد که برای سیستم های ردیابی متقاضی عالی هستند. در این قالب‌ها، اطلاعات عمومی با کلمات کلیدی و در بخش‌های مختلف رزومه ارائه می‌شود که درک اطلاعات عمومی را برای ATS آسان‌تر می‌کند. برخی از سازندگان رزومه این فرمت های استاندارد را دارند و با ایجاد یک رزومه آنلاین، می توانید رزومه ای مناسب برای ATS ایجاد کنید.

7 نکته برای ایجاد یک رزومه دوستانه ATS

برای به دست آوردن الگوهای رزومه مناسب برای ATS، باید خطاهای احتمالی که سیستم ردیابی را با الگوی رزومه شما اشتباه می گیرند، حذف کنید. در اینجا چند نکته برای کمک به ایجاد رزومه ای مناسب برای ATS وجود دارد:

1. درک سیستم های مدیریت عملیات استخدام

اولین و مهمترین گام این است که سیستم های ردیابی متقاضی و آنچه واقعا انجام می دهند را به طور کامل تحقیق و درک کنید. در حالی که این سیستم ها فرآیند بررسی رزومه را با انتخاب اطلاعات مهم از رزومه شما آسان می کنند، ابزارهای مفیدی نیز برای کمک به کارفرمایان برای یافتن بهترین مناسب هستند. در واقع، استفاده از یک سیستم ارزیابی باعث صرفه جویی در زمان می شود زیرا در نهایت رزومه هایی از هر نظر بهترین هستند.

2. از دادن جزئیات در فوتر و سربرگ خودداری کنید

اکثر سیستم های ردیابی نمی توانند موارد موجود در سربرگ و پاورقی را به درستی بخوانند و درک کنند. این بخش از هر رزومه اغلب جایی است که جویندگان کار اطلاعات تماس خود را وارد می کنند. اگر ATS نتواند این اطلاعات را بخواند، اطلاعات تماس شما به راحتی از رزومه حذف نخواهد شد و کارفرما هیچ راهی برای تماس با شما نخواهد داشت. با درج نام، شماره تلفن و آدرس ایمیل در جای دیگری در رزومه از این امر جلوگیری کنید.

3. کلمات کلیدی را به درستی بهینه کنید

در طول فرآیند اسکن، ATS به دنبال کلمات کلیدی خاصی است که توسط کارفرما مشخص شده است. رزومه های بدون این کلمات کلیدی اغلب رد می شوند. یکی از بهترین راه‌ها برای تعیین اینکه از کدام کلمات کلیدی استفاده کنید، خواندن شرح شغل ارائه شده در یک آگهی شغلی است. به دنبال عبارات خاصی در شرح شغل باشید که چندین بار در متن استفاده شده است. هرچه یک کلمه کلیدی خاص در شرح شغل بیشتر تکرار شود، باید به آن اهمیت بیشتری بدهید. سعی کنید از این کلمات کلیدی در بخش های مختلف رزومه خود استفاده کنید، اما از افراط در آن خودداری کنید.

4. از بیانیه های خاص استفاده کنید

فراموش نکنید که در مورد سابقه کاری و کارهایی که انجام داده اید و همچنین هدف خود توضیح دهید. بسیاری از موقعیت های شغلی توسط کارفرمایان متفاوت دیده می شود، بنابراین شما باید از کلمات کلیدی متفاوتی در رزومه خود استفاده کنید که با کلمات کلیدی شرح شغل شما متفاوت است. آگهی های استخدامی را با دقت بخوانید و رزومه خود را طوری ویرایش کنید که نشان دهد شما فرد مناسبی برای موقعیت شغلی هستید.

5. از فرمت های فایل مناسب استفاده کنید

در حالی که فایل های PDF امن ترین فرمت فایل برای ارسال در نوشتن رزومه هستند، این فرمت فایل ممکن است برای ATS مناسب نباشد. انواع مختلفی از نرم افزارهای ردیابی وجود دارد که همه آنها PDF را قبول نمی کنند. قبل از آپلود رزومه، فهرست ارائه شده از فرمت های فایل قابل قبول را بررسی کنید. اگر PDF به عنوان یک فرمت قابل قبول در لیست نیست، می توانید رزومه خود را با فرمت .doc یا .docx آپلود کنید.

6. از طرح های ساده استفاده کنید

بسته به نوع صنعت، بسیاری از کارفرمایان رزومه هایی را ترجیح می دهند که دارای شخصیت و البته منعکس کننده شخصیت کارجو باشد. در واقع طراحی و فرمت رزومه یکی دیگر از ویژگی های رزومه برای اثبات شایستگی کارجو خواهد بود. با این حال، برخی از رزومه ها و قالب های رزومه دارای طرح های درهم و برهم هستند که خواندن مطالب هر بخش را دشوار می کند. ATS نمی تواند چنین رزومه هایی را بخواند و حتی اگر بخواند، در چنین شرایطی قطعاً احتمال خطای اطلاعات یا رد رزومه افزایش می یابد.

7. از گرافیک در رزومه خود اجتناب کنید

ATS نمی تواند نقشه ها، نمودارها و سایر تصاویر گرافیکی را بخواند. بسیاری از جویندگان کار از نمودارها برای نمایش سطح مهارت خود در زمینه های خاص استفاده می کنند. تنها راهی که ATS می تواند این اطلاعات را بخواند این است که آن را در بخش های دیگر رزومه قرار دهید. هنگام ایجاد یک رزومه مناسب ATS، از گرافیک زیاد استفاده نکنید.

قالب رزومه دوستانه ats

اگر برای موقعیتی درخواست می دهید که از نرم افزار ردیابی متقاضی برای ارزیابی رزومه استفاده می کند، این دستورالعمل ها را دنبال کنید تا یک رزومه مناسب ATS دریافت کنید:

عنوان

[نام و عنوان شغلی خود را ذکر کنید. اگر اطلاعات تماس را درج کردید، آنها را خط پایین این موارد قرار دهید.]

خلاصه یا هدف

[اگرچه از این فضا برای قرار دادن اطلاعات تماس استفاده نمی‌شود، اما برای داشتن رزومه ATS فرندلی، آدرس‌های ایمیل و شماره تلفن‌های خود را در این بخش قرار دهید. اگر دیگر اطلاعات این بخش را در بدنه رزومه می‌آورید، لازم نیست که دوباره آنها را اینجا تکرار کنید زیرا سیستم‌های مدیریت عملیات استخدام به راحتی آنها را در متن پیدا می‌کنند. در صورت لزوم، هدف خود را به همراه اطلاعات تماس در اینجا درج کنید.]

تحصیلات یا تجربه کاری

[این بخش به سوابق کاری و تحصیلات شما اختصاص دارد و هر کدام که بیشترین اولویت را دارد، اول بیان کنید. هر کدام از این موارد که ابتدا می‌آید باید با جزئیات باشد و در صورت لزوم کلمات کلیدی مناسب را نیز در این بخش بیاورید. در بخش تحصیلات، کلاس‌ها یا پروژه‌های خاصی که انجام داده‌اید و مستقیماً با موقعیت شغلی مرتبط هستند را، فهرست کنید. با استفاده از کلمات کلیدی انتخابی خود، می‌توانید یک خط دیگر به این بخش اضافه کنید و هر آنچه که در زمان تحصیل آموختید را توضیح دهید. در بخش سوابق کاری خود، هر آنچه که در آن شغل انجام دادید را با جزئیات و کلمات کلیدی شرح دهید. این دو بخش باید بلافاصله بعد از هم باشند، بنابراین بر اساس میزان اهمیت، آنها را پشت سر بیاورید.]

[عنوان مدرک] [نام دانشگاه] [تاریخ فارغ التحصیلی]

 • [کلاس‌های مربوطه]
 • [پروژه‌های مرتبط]

یا

[عنوان شغل] [تاریخ استخدام] [نام کارفرما] [شهر و استان محل کار]

 • [عملکرد دقیق نقش]

مهارت ها، تخصص، علایق یا سایر دستاوردها

[آخرین بخش از هر رزومه شامل مهارت‌ها، تخصص یا سایر دستاوردها می‌شود. به جای فهرست کردن مهارت‌های خاص، آن‌ها را به‌عنوان عبارات یا جملات کوتاهی فهرست کنید که نحوه و مکان استفاده از آنها را توضیح می‌دهد. با این روش، حتی می‌توانید از کلمات کلیدی نیز در متن استفاده کنید.]

 • [عبارت کوتاه برای توضیح مهارت]
 • [عبارت کوتاه برای توضیح تخصص]
 • [عبارت کوتاه برای معرفی دستاورد]

نمونه ای از رزومه مناسب ATS

تصویر زیر فرمت های صحیح و نادرست رزومه برای HRMS را نشان می دهد. در مرحله بعد، نمونه ای از یک رزومه مناسب ATS را نشان خواهیم داد:

محمد محمدیک

دستیار اداری با بیش از 6 سال تجربه با مهارت های اداری توسعه یافته از جمله مهارت های منشی مانند دفترداری و سایر مهارت ها.

09121234567- Mmohammadi@gmail.com – تهران

تحصیلات

کاردانی رشته کامپیوتر از دانشگاه آزاد تهران

 • یک دوره آنلاین برای مهارت های اداری شرکت کنید
 • آموزش کار با اکسل و فرمول های آن و همچنین با صفحات گسترده
 • در مهارت های ارتباطی مانند مهارت های تلفن، گواهینامه کسب کنید

از سرگیری

معاونت اداری – شرکت داروسازی ایکس – فروردین 1393 – شهریور 1396

 • مدیریت بخش تلفن سازمان
 • فاکتورها و پرداخت های مشتری را در QuickBooks مدیریت کنید
 • وارد کردن دقیق و کارآمد اطلاعات مشتری در اکسل
 • با گسترش شرکت، سازگاری را نشان دادم
 • من به سوالات مشتری در چت آنلاین پاسخ دادم
 • من در سازمان برای ارائه بهترین خدمات به مشتریان جایزه دریافت کردم

مدیر خدمات مشتریان – فروشگاه Y – اکتبر 2016 – مارس 2017

 • من قبلا سوالات مشتریان را به دقت ارزیابی می کردم
 • با استفاده از سیستم‌های پیشرفته، بر فرآیند استخدام و عضویت در بخش نظارت داشتم
 • من بر بخش مالی و بازپرداخت مشتریان نظارت داشتم
 • داشتم با تغییرات و قوانین جدید عمل وفق می‌دادم

مهارت ها

 • تسلط بالا در کار با ورد، اکسل و پاورپوینت و کار با این ابزارها
 • توانایی تطبیق سریع و انطباق با شرایط، قوانین و مقررات در حال تغییر
 • وارد کردن داده ها در صفحات گسترده و سایر برنامه ها
 • کار با فروشندگان شخص ثالث برای ترتیب دادن رویدادهای خاص
 • کار گروهی و توانایی بالا برای همکاری با سایرین در تیم و سازمان
 • ارائه خدمات با بالاترین کیفیت به مشتریان

*اطلاعات، نام ها و شماره های تماس داده شده در این تصویر ساختگی بوده و صرفاً برای مقاصد نمایشی است.