چگونه با فرسودگی شغلی مبارزه کنیم؟

چگونه با فرسودگی شغلی مبارزه کنیم؟

فرسودگی شغلی معمولا زمانی اتفاق می افتد که برای مدت طولانی کار می کنید. افرادی که بیش از حد موفق هستند بیشتر در معرض فرسودگی شغلی هستند، اما فرسودگی شغلی ممکن است برای هرکسی که در محل کار تحت نوعی فشار است اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، اگر روی یک پروژه دشوار کار می کنید و تحت فشار هستید که آن را به موقع انجام دهید، استرس شما می تواند به سرعت به فرسودگی شغلی تبدیل شود. یا افرادی که به دلیل تعهدات مالی فوری چندین شغل داشته اند نیز کاندیدای فرسودگی شغلی هستند. خوشبختانه فرسودگی شغلی ناگهانی اتفاق نمی افتد. این بدان معنی است که می توانید علائم را تشخیص دهید و اقدامات پیشگیرانه را قبل از وقوع انجام دهید. در این مقاله به بررسی پدیده فرسودگی شغلی و راه های مقابله با آن پرداخته ایم.

فرسودگی شغلی چیست؟

فرسودگی شغلی در محل کار فرآیندی است که طی آن یک کارمند از کار خود بی انگیزه یا دلسرد می شود. طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، فرسودگی شغلی اکنون یک تشخیص پزشکی رسمی است. فرسودگی شغلی ناشی از تجربه کارمند از استرس مداوم و مداوم است که در برخی موارد ممکن است با افسردگی مرتبط باشد و به طور کلی عملکرد شغلی کارمند را مختل کند. بارهای کاری سنگین و فشار زمان برای انجام کارها یک واقعیت زندگی حرفه ای است، اما وقتی استرس کاری مداوم شما را به حالتی ناتوان کننده سوق می دهد، حتماً با فرسودگی شغلی مواجه خواهید شد. امروزه فرسودگی شغلی در سازمان یک مشکل جدی برای مدیران است.

علائم فرسودگی شغلی

فرسودگی شغلی با استرس موقت متفاوت است، بنابراین مهم است که بفهمید آیا واقعاً فرسودگی شغلی را تجربه می کنید یا فقط هفته سختی را در محل کار سپری می کنید. در ادامه به بررسی برخی از علائم رایج فرسودگی شغلی می پردازیم:

1. احساس خستگی در محل کار

خستگی در محل کار می تواند ناشی از عوامل بسیاری غیر از فرسودگی شغلی باشد، مانند کمبود خواب، رفت و آمدهای طولانی یا مشکلات شخصی. با این حال، اگر متوجه شدید که محیط کار و مسئولیت‌هایتان بر شما آسیب می‌زند، ممکن است نشانه‌ای از شروع تجربه فرسودگی روزانه باشد.

2. احساس غمگینی یا اضطراب در محل کار

وقتی فردی به طور مکرر در محل کار استرس را تجربه می کند یا احساس می کند که توانایی ها و مهارت های او مورد قدردانی قرار نمی گیرند، ممکن است درگیر فرسودگی شغلی شود. اگر دائماً در محل کار احساس افسردگی یا اضطراب می کنید، باید برای بهبود وضعیت روحی و عاطفی خود برنامه ریزی کنید، در غیر این صورت فرسودگی تمام توان شما را می گیرد.

3. کاهش مشارکت و مشکل در تمرکز بر کار

اگر متوجه شدید که برای مدت طولانی به چیزی خیره شده اید یا در انجام کارهایی که قبلاً عجله داشتید مشکل دارید، ممکن است از فرسودگی شغلی رنج ببرید. در واقع، کاری که همیشه برای شما آسان بود، اکنون بسیار طاقت فرسا شده است و روند انجام آن طولانی خواهد بود.

4. بدبینی نسبت به شغل و همکاران

بدبینی فرآیندی است که در آن افراد به جای فعالیت های خود، بر فعالیت های دیگران تمرکز می کنند. سوء ظن و سوء ظن بی جا نسبت به مدیر یا همکاران یکی دیگر از نشانه های رایج فرسودگی شغلی است. ممکن است در حال ایجاد نگرش منفی نسبت به کار خود و حتی همکاران خود باشید، یا ممکن است دیگر به کار خود احساس غرور نکنید.

5. کاهش عملکرد و بهره وری کاری

یکی از علائم رایج فرسودگی شغلی کاهش عمومی عملکرد و بهره وری کاری است. این معمولاً به این دلیل است که یک کارمند از مسئولیت های شغلی خود احساس غرق شدن یا ناامیدی می کند و کاملاً به کاری که انجام می دهد بی علاقه است.

6. اختلالات خواب

افرادی که دچار فرسودگی شغلی هستند اغلب شب ها به دلیل استرس و نگرانی در مورد شغل خود از خواب بیدار می شوند و اختلالات خواب دارند، یعنی یا به سختی می خوابند یا چندین بار در طول شب بیدار می شوند.

7. فراموشی مداوم

خستگی و عدم تمرکز منجر به فراموشی می شود. ممکن است فقط چیزهای کوچک را فراموش کنید، اما فراموشی های مکرر باید به شما هشدار دهد که چیزی اشتباه است و احتمالاً خسته شده اید.

8. کاهش حد تحمل

هر چه بیشتر احساس کنید که نمی توانید کار خود را انجام دهید، ناامیدتر می شوید و به زودی متوجه می شوید که حتی به کوچکترین ناراحتی بیش از حد واکنش نشان می دهید. این مشکل می تواند به طور جدی به روابط شما با دوستان، خانواده و همکاران آسیب برساند.

راه های پیشگیری از فرسودگی شغلی

اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را دارید، ممکن است دچار فرسودگی شغلی شوید. پیش از این، ما 9 استراتژی و راه حل ارائه کرده ایم که به شما در جلوگیری از فرسودگی کمک می کند:

1. نه گفتن را یاد بگیرید

شما ممکن است از آن دسته افرادی باشید که دوست دارید کارهایی را برای جلب رضایت دیگران انجام دهید، که اغلب از آنها به عنوان “خشنود کننده مردم” یاد می شود. با این حال، این ویژگی می تواند منجر به فرسودگی شغلی شود. برای سلامتی خود، از نه گفتن نترسید. سعی کنید دیپلماتیک باشید به عنوان مثال، می توانید ببینید که آیا یکی از همکاران شما می تواند این کار را برای شما انجام دهد یا خیر. یا اگر مدیرتان از شما می خواهد کار دیگری انجام دهید، به وظیفه خود صادق باشید.

2. خواب کافی

با اطمینان از خواب خوب و طبیعی به جلوگیری از فرسودگی کمک کنید. خواب طبیعی به معنای خوابیدن با مصرف قرص های خواب نیست. این داروها ممکن است به شما در به خواب رفتن کمک کنند، اما در چرخه طبیعی خواب بدن اختلال ایجاد می کنند و بر کیفیت خواب شما تأثیر می گذارند.

3. با دوستان صحبت کنید

استرس و کار بیش از حد اغلب منجر به انزوا و تنهایی می شود. این بدان معنی است که شما نمی خواهید در اطراف مردم باشید، تا حدی به این دلیل که زمان ندارید، اما شاید دلیل اصلی این باشد که از استرس حضور در جمع فرار می کنید. اما ممکن است شرکت در نمایش دوستان دقیقاً همان چیزی باشد که به آن نیاز دارید. زمانی را از کار صرف کنید تا با افرادی باشید که به شما اهمیت می دهند و به صحبت های شما در مورد ناامیدی ها و استرس های خود گوش دهید.

4. کار خود را در محل کار رها کنید

افراد مبتلا به فرسودگی شغلی اغلب کار خود را با خود به خانه می برند. وقتی این کار را انجام می دهید، فشار و استرس بیشتری را تجربه خواهید کرد. علاوه بر این، این استرس می تواند به زندگی و اعضای خانواده شما نیز منتقل شود. همه ما به خانه ای نیاز داریم تا پناهگاه و آسایش باشد. پس باید از این فضا محافظت کنیم و فشارهای ناشی از کار در اداره را کنار بگذاریم.

5. استراحت های کوتاه را جدی بگیرید

گاهی در طول روز، خود را مجبور کنید که از میز خود فاصله بگیرید و برخیزید و حرکت کنید (قهوه یا چای یا پیاده روی حداقل هر یک یا دو ساعت یکبار)، چند دقیقه از صفحه نمایش دور شوید. به چیز دیگری نگاه کنید. و به چیزی غیر از کار فکر کنید. هر روز زمانی را برای خود اختصاص دهید و از آن زمان برای مدیتیشن یا یادداشت روزانه استفاده کنید.

6. ناهار را در جایی غیر از میزتان بخورید

هنگامی که برای انجام کار تحت فشار هستید، هنگام کار پشت میز کار به راحتی از خوردن یا ناهار صرف نظر کنید. در عوض، زمان ناهار خود را در تقویم روزانه خود برنامه ریزی کنید تا زمانی که غذا خوردن را به شما یادآوری کند و سپس یک استراحت کامل ناهار داشته باشید، چه نیم ساعت باشد چه یک ساعت. اگر نمی توانید هر روز بیرون از خانه ناهار بخورید، ناهار را بسته بندی کنید اما آن را در کافه تریا یا جایی غیر از دفترتان بخورید. اگر بیرون خوب است و هوا خوب است، قدم بزنید و جایی را پیدا کنید که بتوانید در آرامش بنشینید و غذا بخورید.

7. به اندازه کافی ورزش کنید

ورزش منظم نه تنها راه خوبی برای از بین بردن استرس است، بلکه شما را از میز و محل کار نیز دور می کند. قبل یا بعد از کار به دویدن بروید یا در کلاس ورزشی مورد علاقه خود ثبت نام کنید و بازدیدهای منظم از باشگاه را در برنامه روزانه خود بگنجانید. ورزش می تواند به بهبود خلق و خوی شما کمک کند و تاثیر بسیار مثبتی بر کیفیت زندگی شما داشته باشد.

8. خودتان را درمان کنید

چیزهایی را در برنامه خود بگنجانید که نه تنها ذهن شما را از کار دور می کند بلکه باعث لبخند زدن شما نیز می شود. یک استراحت روزانه بستنی یا نوشیدنی بعد از ساعت کاری را در نظر بگیرید و برای تعطیلات آخر هفته و تعطیلات برنامه ریزی کنید. همچنین، هنگامی که یک پروژه مهم را تکمیل می کنید جشن بگیرید.

9. با مدیر خود صحبت کنید

اگر فکر می کنید ممکن است علائم فرسودگی شغلی را تجربه کنید، در اسرع وقت با مدیر خود صحبت کنید. ببینید آیا می توانید برخی از کارهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. این به نفع مدیر شما است که شما را عاقل و در روحیه خوب نگه دارد، بنابراین مدیر احتمالاً باید با شما همکاری کند تا از کاهش بهره وری تیم جلوگیری کند.

آخرین نکته

فرسودگی شغلی فقط به معنای خستگی و بی انگیزگی نیست. بلکه یک مسئله چند بعدی است که نیاز به راه حل های چند بعدی دارد. قبل از اینکه محل کار خود را ترک کنید، واقعاً به این فکر کنید که واقعاً چه چیزی باعث فرسودگی شغلی شما شده است و مشکلات را شناسایی کنید و سعی کنید تغییراتی ایجاد کنید. اگر متوجه شدید که علیرغم تمام تلاش‌های شما تغییر چندانی نکرده است، به این فکر کنید که آیا ارزش ماندن در شرکت را دارد یا زمان ترک آن فرا رسیده است.