منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • پیامدهای بازی های اتاق فرار برای تیم سازی و مدیریت کار تیمی

پیامدهای بازی های اتاق فرار برای تیم سازی و مدیریت کار تیمی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پیامدهای بازی های اتاق فرار برای تیم سازی و مدیریت کار تیمی

اگر متوجه شده باشید، اکثر فعالیت های تیم سازی در شرکت ها معمولا با جمع شدن چند نفر زیر گرمای خورشید و پاسخ دادن به چند سوال برای شناخت بهتر یکدیگر به پایان می رسد. این استراتژی در قدیم موثر بود، اما به مرور زمان خسته کننده شد. امروزه برخی از افراد به برگزاری رویدادهای مجازی متوسل می شوند و متقاعد شده اند که این روش کارمندان را درگیر تیم سازی می کند.

به عنوان یک مدیر، احتمالاً به این فکر می کنید که چه کارهای دیگری می توانید انجام دهید تا تیم خود را گرد هم بیاورید و یک محیط مثبت ایجاد کنید. وقتی با یک تیم حرفه‌ای کار می‌کنید، متوجه میزان استرسی که هر روز آن‌ها متحمل می‌شوند، می‌شوید. گاهی هم ممکن است اتفاق بیفتد که در تیم ناهماهنگی ایجاد شود. یک راه بدون دردسر برای حل این مشکل و ایجاد روابط قوی تر و همچنین ملاقات با یک همکار جدید، ترتیب دادن یک جلسه تیم سازی مجازی یا واقعی در اتاق فرار است.

آیا نیاز به استخدام نیرو دارید؟

با ثبت آگهی در ایران تلنت، علاوه بر استخدام مدیران و متخصصین از بانک رزومه ۲ میلیون نفری، در تمامی مراحل جذب، مشاوره انحصاری و رایگان نیز دریافت خواهید کرد.

بازی‌های اتاق فرار نسبت به سایر بازی‌های تیم‌سازی چالش‌برانگیزتر هستند، زیرا بازیکنان را به تمرکز و تفکر بیشتر و همکاری در جهت یک هدف مشترک که «فرار» است، به چالش می‌کشند. اگر نمی دانید که چرا باید بازی های اتاق فرار را به عنوان یک فعالیت تیم سازی انتخاب کنید، ما را در ادامه این مقاله دنبال کنید تا پاسخ خود را دریافت کنید.

اتاق فرار چیست؟

بازی فرار از اتاق برای تیم سازی

اتاق فرار یک بازی چالش برانگیز است که در آن بازیکنان برای یافتن سرنخ ها، انجام وظایف و حل پازل های مختلف با یکدیگر همکاری می کنند. هدف بازی دستیابی به یک هدف معین است که معمولاً فرار از جایی و محدود به زمان مشخصی است. اما نکته خاص در مورد این بازی این است که هیچکس در هیچ جای این بازی گیر نمی کند و تمام خطراتی که با آن روبرو می شوید خیالی است!

اتاق های فرار استادی دارند که همه چیز را تنظیم می کند، قوانین را توضیح می دهد و سرنخ های لازم را ارائه می دهد. اتاق های فرار معمولاً از سناریوهای مختلفی تشکیل شده اند که اعضای تیم برای فرار از آنها باید با هم همکاری کنند. اما سناریوی اتاق فرار کلاسیک شامل حل همه معماها به منظور باز کردن در و فرار در یک محدودیت زمانی است – معمولاً 45 دقیقه یا یک ساعت. اما برخی از اتاق های فرار شامل اهداف اضافی مانند حل یک جنایت، نجات یک گروگان، یافتن گنج یا توقف یک تهدید خیالی هستند.

اتاق های فرار به عنوان یک فعالیت اجتماعی محبوب شناخته شده است. این بازی اغلب توسط شرکت ها به عنوان یک بازی سرگرم کننده برای اوقات فراغت تیم برگزار می شود. بسیاری از سازمان ها نیز از این بازی برای تیم سازی و توسعه مهارت ها و ویژگی های خاص در تیم خود استفاده می کنند.

آیا اتاق فرار برای تیم شما مناسب است؟

اتاق های فرار می تواند راهی جذاب و هیجان انگیز برای افراد جدید در تیم ها باشد تا با یکدیگر آشنا شوند. این بازی می‌تواند راهی عالی برای تیم‌های مسن‌تر باشد تا بعد از یک روز شلوغ استراحت کنند یا موفقیت تیم را جشن بگیرند.

اتاق فرار همچنین می تواند به عنوان یک محرک عمل کند و مهارت های کلیدی مانند همکاری، ارتباط، تصمیم گیری، حل مسئله و پشتکار را تقویت کند! این بازی همچنین می تواند روش خوبی برای تمرین تیم ها در موقعیت های پرخطر و زمان های چالش برانگیز باشد. با این حال، اتاق های فرار ایده خوبی برای تیم سازی نیستند، اگر تیم شما درگیری قابل توجهی داشته باشد، و جو تحت فشار بازی و کار تیمی بین اعضای تیم می تواند شرایط را برای تیم شما پیچیده کند.

علاوه بر این، هنگام انتخاب این بازی به عنوان روش تیم سازی، باید هر یک از اعضای تیم را نیز به صورت جداگانه در نظر بگیرید. آیا همه این توانایی را دارند که در موقعیت‌های محدود زمانی قرار بگیرند که در آن‌ها باید سریع تحت فشار فکر کنند و با سایر بازیکنان همکاری کنند؟ آیا همه اعضای تیم از این مدل بازی لذت می برند؟ آیا ممکن است هر یک از اعضای تیم در مورد بازی احساس خجالت، طرد شدن یا اضطراب کند؟

علاوه بر این، باید به این فکر کنید که آیا استراتژی اتاق فراری که انتخاب می کنید برای همه اعضای تیم شما یا برای سازمان شما به عنوان یک کل کار می کند یا خیر. به عنوان مثال، یک بازی با مضمون جنایی یا فضای ترسناک ممکن است به دلایل شخصی مختلف برای برخی از اعضای تیم مناسب نباشد.

اگر اتاق های فرار را به عنوان یک روش تیم سازی در نظر می گیرید، بهتر است ابتدا با مدیر یا بخش منابع انسانی خود مشورت کنید.

مزایای اتاق های فرار برای تیم سازی

بازی فرار از اتاق برای تیم سازی

بازی ها و فعالیت های زیادی وجود دارد که می توان برای تیم سازی و مشارکت دادن تیم در فعالیت های تیمی و معرفی آنها به افراد جدید تیم انجام داد. همانطور که گفتیم اتاق فرار یکی از آنهاست که مزایای زیادی برای تیم سازی دارد. در اینجا برخی از مهم ترین مزایای اتاق های فرار برای تیم سازی آورده شده است:

1. به طرز شگفت انگیزی مقرون به صرفه است

رزرو مکان، رستوران و ارائه امکانات برای انجام ورزش در سازمان می تواند برای تیم ها و سازمان ها بسیار پرهزینه باشد. از طرف دیگر، اتاق های فرار بسیار کم هزینه هستند و زمان کمتری را برای آماده سازی تیم ها می گیرند. برای انجام این بازی کافی است یک اتاق فرار رزرو کنید و یک ساعت را در آنجا بگذرانید. برگزاری جلسات تیم سازی اتاق فرار یک راه مقرون به صرفه برای گرد هم آوردن کارمندان است.

2. اتاق های فرار هم به صورت حضوری و هم به صورت مجازی انجام می شود

اگر می خواهید فعالیت تیم سازی شما تعاملی باشد، ایده خوبی است که یک اتاق فرار رو در رو انتخاب کنید. اما اگر کارمندان شما از شهرها یا کشورهای مختلف هستند، بهتر است یک رویداد مجازی جذاب برای تیم خود ترتیب دهید.

بازی های اتاق فرار انفرادی معمولا چالش های بیشتری دارند و تیم ها بیشتر درگیر فعالیت های تیم سازی هستند. از آنجایی که در این بازی باید با برقراری ارتباط با افراد دیگر بر موانع غلبه کنید، بازیکنان انگیزه دارند تا تمام تلاش خود را برای برقراری ارتباط موثرتر با تیم خود انجام دهند.

3. اتاق فرار تم های زیادی برای انتخاب دارد

هنگام انتخاب یک اتاق فرار به عنوان یک فعالیت تیم سازی، با موضوعات و استراتژی های مختلفی مواجه خواهید شد. بر این اساس، شما می توانید هر کدام را بر اساس اولویت تیم خود انتخاب کنید. برای مثال، شاید همه اعضای تیم به ماجراجویی های فضایی علاقه مند باشند. در این صورت، می توانید یک اتاق فرار با مضمون فضایی برای آنها انتخاب کنید تا جنبه سرگرم کننده این فعالیت بیشتر شود. همچنین باید مهارت هایی را که می خواهید بهبود دهید در نظر بگیرید و به دنبال بازیکنان باشید. به عنوان مثال، اگر می خواهید اعضای تیم بیشتر بر مهارت های جزئیات تمرکز کنند، باید اتاقی با موضوع اسرارآمیز برای آنها رزرو کنید.

دسترسی رایگان به بانک داده های زیستی +2 میلیون جویای کار:

با دریافت اکانت دمو از لینک زیر می توانید بانک رزومه کارجویان را به صورت رایگان جستجو کرده و رزومه کامل آنها را در گروه های شغلی بازاریابی، فروش، برنامه نویسی و 40 گروه شغلی دیگر مشاهده کنید.

4. بازی اتاق فرار نقاط قوت و ضعف اعضای تیم را آشکار می کند

بازی فرار از اتاق برای تیم سازی

بازی اتاق فرار بازیکنان را مجبور به غلبه بر چالش ها می کند. برای شخصی که انتظار داشتید بازی را هدایت کند، حل معماها و یافتن سرنخ ها می تواند چالش برانگیز باشد. یا شاید فردی که فکر نمی کردید به خوبی عمل کند، تبدیل به فردی شود که پیچیده ترین مشکلات را حل می کند. انتخاب اتاق فرار به عنوان یک فعالیت تیم سازی پر از شگفتی است که ویژگی های پنهان بازیکن را آشکار می کند.

5. اتاق های فرار به بازیکنان اجازه می دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند

اگر تیم شما عادت به چت کردن یا به اشتراک گذاشتن ایده ها و استراتژی ها ندارد، باید راهی برای بهبود مهارت های ارتباطی آنها پیدا کنید. در طول فعالیت تیم سازی در اتاق فرار، بازیکنان چاره ای جز صحبت کردن ندارند زیرا افکار آنها ممکن است کلید حل معما و بیرون آوردن آنها از اتاق باشد. مهم نیست که این ایده چقدر غیر معمول یا احمقانه است، ارسال این ایده ها و مکالمات یک راه سرگرم کننده برای برقراری ارتباط با دیگران است. این بازی هرگونه تردیدی را که یک فرد ممکن است در به اشتراک گذاشتن ایده های خود داشته باشد از بین می برد.

6. اتاق های فرار توانایی حل مشکل اعضای تیم را افزایش می دهد

هیچ کس نمی تواند از قبل بگوید که چه زمانی برای فرار از اتاق فرار آماده است. همه بازیکنان می خواهند از اتاق فرار خارج شوند، اما هیچ ایده یا سرنخی برای خارج شدن ندارند! در این بازی بازیکنان برای حل مشکلاتی که از آن بی خبرند آماده و به چالش کشیده می شوند. بازی های اتاق فرار یک راه عالی برای تمرین مهارت های حل مسئله هستند که مهارت های ضروری در سازمان ها هستند!

7. اتاق فرار مهارت های مدیریت زمان را بهبود می بخشد

در اتاق های فرار معمولا یک ساعت به بازیکنان فرصت داده می شود تا پازل ها را حل کنند و با موفقیت از اتاق خارج شوند. با توجه به محدودیت زمانی، بازیکنان باید تمام تلاش خود را برای اتمام بازی قبل از اتمام زمان انجام دهند! در این بازی، فرصتی برای نشستن دور و بر گل گفتن و گوش دادن به گل وجود ندارد، زیرا باید سرنخ هایی را که در اتاق ها پیدا می شود، پیدا کنید. بازیکنان معمولاً سرنخ‌ها را به صورت جداگانه جستجو می‌کنند و سپس آنچه را که پیدا کرده‌اند با گروه به اشتراک می‌گذارند که باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود!

8. اتاق فرار مهارت های رهبری و مدیریت را در افراد به ارمغان می آورد

بازی فرار از اتاق برای تیم سازی

تیم به رهبری نیاز دارد که وظایف را بین افراد تقسیم کند و آنها را به تیم های مختلف تقسیم کند تا بتواند به سرعت پازل ها را حل کند و به سرنخ ها دسترسی پیدا کند. هدف این است که افراد را به مناطق بیشتری از اتاق بکشانید و سرنخ‌ها را سریع‌تر پیدا کنید. از آنجایی که همه این مهارت را ندارند، معمولا یک نفر مسئولیت را بر عهده می گیرد و کارها را به جلو می برد. این عمل فردی را در تیم نشان می دهد که دارای مهارت های رهبری است که می تواند در سازمان استفاده شود.

9. اتاق فرار تفکر خلاق را به چالش می کشد

چیزی که بازیکنان در بازی اتاق فرار با آن مواجه خواهند شد، با وظایف معمول آنها فاصله زیادی دارد. موضوع اتاق می تواند یک امر اداری باشد، اما به جای مشتریان و کاغذبازی، بازیکنان باید به طور خلاقانه پازل های مرموز را حل کنند. در یک محیط اداری، افراد می توانند به انجام سریع کارها عادت کنند، صرفاً به این دلیل که بر آن تسلط دارند یا از یک روش پیروی می کنند. بنابراین، اگر تیم عادت دارد کارها را به روش خاصی انجام دهد، این بازی راهی عالی برای الهام بخشیدن به آنها برای تفکر خارج از چارچوب، نگاه کردن به چیزها از منظری متفاوت و استفاده از استراتژی‌های حل مسئله جدید است.

10. استفاده از اتاق های فرار برای تیم سازی باعث ایجاد رفاقت و همدلی در تیم می شود

البته حل معماهای اتاق فرار به تنهایی و بدون کمک افراد دیگر امکان پذیر نیست. کار تیمی بسیار مهم است. در کار تیمی هرکسی نقشی دارد و کاری انجام می دهد. حتی افرادی که برای ماندن در بازی مشکل دارند نیز می توانند تیم خود را تشویق کنند و با جمع آوری سرنخ های دیگر به آنها کمک کنند. هیچ کس در این بازی از سایر اعضای تیم عقب نخواهد افتاد. همه تیم ها تمام تلاش خود را می کنند تا از اتاق خارج شوند و به اصطلاح پیروز شوند. همه این فعالیت ها باعث تقویت روحیه کار گروهی در بین آنها و افزایش برادری در بین آنها می شود.

بازی فرار از اتاق برای تیم سازی

استفاده از اتاق های فرار برای تیم سازی مزایای زیادی دارد. از بهبود مهارت های نرم تا توسعه شخصیت و تقویت روحیه تیمی در شرکت، این فعالیت تیم سازی می تواند تیم را برای کارهای بزرگتر در سازمان آماده کند. همچنین می توانید با برگزاری مسابقه ای به هر تیم انگیزه ای برای برنده شدن بدهید تا ببینید چه کسی می تواند در کمترین زمان از هر اتاق فرار کند. با این بازی می توانید تیم خود را جمع آوری کنید، آن ها را برای رویارویی با چالش ها آماده کنید، افراد جدیدی را به تیم معرفی کنید و در نهایت مزایای زیادی از تیم سازی ببرید.