منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • نشان می دهد که رزومه با کمک هوش مصنوعی ایجاد شده است

نشان می دهد که رزومه با کمک هوش مصنوعی ایجاد شده است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نشان می دهد که رزومه با کمک هوش مصنوعی ایجاد شده است

استخدام کنندگان و کارفرمایان همیشه از روش های مختلفی برای ارزیابی رزومه های متقاضیان کار استفاده می کنند و معمولاً تشخیص این روش ها برای متقاضیان کار دشوار است. حتی این روش‌ها این روزها بسیار پیشرفته‌تر شده‌اند و هر روز شاهد معرفی ابزارهای بیشتری هستیم که همه آنها به استخدام‌کنندگان کمک می‌کنند تا در فرآیند غربالگری رزومه کارآمدتر شوند.

در این مقطع زمانی، بسیاری از متخصصان استخدام می‌دانند که جویندگان کار از ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT برای نوشتن رزومه استفاده می‌کنند، اما نمی‌دانند چگونه با این تعداد متقاضی کار برخورد کنند و رزومه خود را ارزیابی کنند. در این مقاله قصد داریم به بررسی مزایای هوش مصنوعی در زمینه استخدام بپردازیم و همچنین فهرستی از نشانه هایی را ارائه کنیم که نشان می دهد جویندگان کار از ابزارهای هوش مصنوعی برای ساخت رزومه خود برای کاهش خطاهای استخدام استفاده می کنند.

آیا نیاز به استخدام نیرو دارید؟

با ثبت آگهی در ایران تلنت، علاوه بر استخدام مدیران و متخصصین از بانک رزومه ۲ میلیون نفری، در تمامی مراحل جذب، مشاوره انحصاری و رایگان نیز دریافت خواهید کرد.

هوش مصنوعی احتمالاً توسط بسیاری از جویندگان کار استفاده می شود

در یک نظرسنجی اخیر، وب سایت Computerworld از 2153 جویای کار در مورد تجربه استفاده از ChatGPT در جستجوی شغل خود سؤال کرد. حدود 88 درصد از آنها گفتند که تا حدودی یا بسیار احتمال دارد که از ابزارهای هوش مصنوعی در آینده استفاده کنند.

مطمئناً نمی‌توانیم جویندگان کار را به خاطر تمایل به استفاده از این ابزار مدرن و فناوری جدید سرزنش کنیم. بالاخره ۷۸ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی فوق پس از استفاده از ابزار هوش مصنوعی به مرحله مصاحبه رسیدند و ۵۹ درصد استخدام شدند!

این نظرسنجی همچنین نشان داد که از هر 10 مصاحبه کننده، چهار نفر قادر به شناسایی این افراد نبودند و استفاده از هوش مصنوعی را در رزومه تشخیص ندادند. اما همچنان، 35 درصد جویندگان کار که از این ابزار استفاده کردند، گفتند که استخدام‌کنندگان متوجه استفاده آن‌ها از هوش مصنوعی شدند و شانس خود را برای یافتن شغل از دست دادند.

نکته گیج کننده در مورد هوش مصنوعی این است که هیچ رویکرد واحدی برای آن وجود ندارد. آیا ChatGPT برنامه خوبی است یا کیفیت آن خیلی پایین است؟ آیا استفاده از این ابزار برای برخی افراد جویای کار این روش صحیح است؟ آیا استفاده از این ابزارها بر تصمیم استخدام کنندگان تأثیر می گذارد؟

این اختراع جدید دارای نکات مثبت و مزایای بسیاری است، اما این فناوری باعث ایجاد تنبلی در بین برخی از جویندگان کار شده و حتی بر نظر بسیاری از استخدام کنندگان نیز تاثیر منفی گذاشته است.

مزایای هوش مصنوعی

نکاتی برای ساخت رزومه با هوش مصنوعی

ChatGPT می تواند مزایای زیادی برای جویندگان کار داشته باشد، به شرطی که از آن به درستی استفاده کنند. قبل از استفاده از هوش مصنوعی، جویندگان کار باید نیازهای خود را درک کنند و آنچه را که برای موفقیت در شغل نیاز دارند (مانند رزومه، اهداف شغلی و نقشی که برای آن درخواست می کنند) فهرست کنند. اساساً جویندگان کار می توانند با کمک هوش مصنوعی روند درخواست شغل خود را سریعتر انجام دهند. اگر زمان کافی برای کار بگذارند و خروجی مورد نظر خود را از قبل مشخص کنند.

علاوه بر سرعت بخشیدن به روند درخواست شغل، ChatGPT به افرادی که انگلیسی زبان دوم است، اجازه می دهد تا ارزش های خود را در CV خود به نمایش بگذارند. همانطور که در مقاله های نوشتن رزومه خود ذکر کردیم، نوشتن رزومه برای غیر انگلیسی زبانان می تواند دشوار باشد، اما این بدان معنا نیست که آنها واجد شرایط استخدام برای موقعیت های شغلی نیستند.

در نهایت، ChatGPT می تواند رزومه هایی را برای جویندگان کار ایجاد کند که با شرح شغل مطابقت داشته باشد و سپس جویندگان کار می توانند خروجی را ویرایش کنند. این ممکن است یکی از بهترین مزایای استفاده از فناوری و هوش مصنوعی در فرآیند کاریابی باشد.

نشانه هایی مبنی بر اینکه جویندگان کار از ابزارهای هوش مصنوعی برای ایجاد رزومه استفاده می کنند

در قسمت قبل در مورد مزایای استفاده از هوش مصنوعی در ساخت رزومه صحبت کردیم، اما خوب است در مورد نحوه شناسایی رزومه های ضعیف ایجاد شده توسط ChatGPT صحبت کنیم.

دسترسی رایگان به بانک داده های زیستی +2 میلیون جویای کار:

با دریافت اکانت دمو از لینک زیر می توانید بانک رزومه کارجویان را به صورت رایگان جستجو کرده و رزومه کامل آنها را در گروه های شغلی بازاریابی، فروش، برنامه نویسی و 40 گروه شغلی دیگر مشاهده کنید.

اولاً، اگر رزومه مستقیماً سؤالات موجود در شرح شغل را منعکس کند (بدون شخصی سازی آنها)، این ممکن است نشان دهد که رزومه کاملاً توسط ChatGPT ایجاد شده است.

دوم، اگر رزومه‌ای که دریافت می‌کنید سبک نوشتن کاملاً متفاوتی نسبت به سایر رزومه‌ها دارد، باید شک کنید که ChatGPT (یا ابزار مشابه دیگری) احتمالاً در پررنگ کردن رزومه نقش دارد.

سوم، اگر رزومه هایی مشاهده کردید که به طور مشکوکی شبیه به هم هستند، به عنوان مثال، دو رزومه تقریباً یکسان، صاحبان آن رزومه ها احتمالاً از ChatGPT استفاده کرده اند. در واقع، این رزومه‌ها چیزی جز دروغ نیستند، زیرا زمانی که ChatGPT هیچ زمینه‌ای برای اطلاعات پیدا نمی‌کند، می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای «حقایق» را جعل کند.

چهارم، ChatGPT تا سال 2021 به اطلاعات دسترسی دارد، بنابراین اگر به دنبال یک موقعیت شغلی جدید هستید، ChatGPT ممکن است نتواند تمام سابقه کاری، دستاوردها و اهداف شغلی مورد نیاز شما را در رزومه شما ارائه دهد. برخلاف استفاده از سازنده . ،

سایر علائم و نشانه هایی که باید به آنها توجه کرد عبارتند از عبارات رایج، قالب بندی عجیب و غریب و زبان تکراری.

استراتژی مورد استفاده برای شناسایی رزومه های انشعاب مصنوعی

نکاتی برای ساخت رزومه با هوش مصنوعی

واقعیت این است که حتی اگر یک کارجو از ابزارهای هوش مصنوعی به درستی استفاده کند، تشخیص رزومه ای که با این ابزارها ایجاد شده است دشوار خواهد بود. اما اگر به دنبال فردی هستید که واجد شرایط و مناسب برای فرصت های شغلی باشد، در اینجا چند استراتژی وجود دارد که می توانید برای غربالگری افراد استفاده کنید:

 1. به عنوان بخشی از فرآیند استخدام، سوالات شخصی و مبتنی بر تجربه بپرسید.
 2. سعی کنید با پرسیدن سوالاتی که به طور خاص برای هر متقاضی شغل طراحی شده است، دریابید که آیا متقاضی تجربه یا توانایی حل مشکلات شما را دارد یا خیر.
 3. به بررسی متقاضیان شغل با مرجع مراجعه کنید.
 4. قدرت تعریف و تمجید از مراجع را نادیده نگیرید. با تمام مراجع موجود در لیست کارفرمایان تماس بگیرید، اما در طول بررسی های خود به توصیه نامه های پروفایل لینکدین و توصیه نامه ها نیز مراجعه کنید.
 5. روی بخش مهارت های رزومه تمرکز کنید.
 6. آیا مهارت های متقاضی با مهارت های مورد نیاز در شرح شغل مطابقت دارد؟ اگر تمام مهارت های کارجو در رزومه با مهارت های ذکر شده در آگهی کار یکسان باشد، این می تواند نشانه جعلی بودن اطلاعات باشد.
 7. بررسی تلفنی متقاضیان شغل می تواند ابزاری عالی برای فهمیدن اینکه آیا با یک شخص واقعی صحبت می کنید یا خیر. چند سوال مقدماتی از آنها بپرسید و ببینید چگونه پاسخ می دهند. حقیقت اغلب در این تماس های تلفنی آشکار می شود.
 8. ارائه شخصی داوطلب را در مصاحبه حضوری و ایمیلی بررسی کنید.
 9. اگر کارجو برای مصاحبه دعوت شد یا از طریق ایمیل با او تماس گرفت، به تناقضات احتمالی بین سبک نوشتن رزومه و نحوه ارائه خود توجه کنید. در این مورد تفاوت کلامی می تواند کاملاً واضح باشد.
 10. سبک نوشتن افراد در رزومه را با سبک نوشتن آنها در لینکدین و سایر سیستم عامل ها مقایسه کنید.
 11. سبک های مختلف نوشتن نشان دهنده تقلب در رزومه است. اگر می خواهید درک خوبی از کارجو بدست آورید، برای تحقیق در مورد آن وقت بگذارید.
 12. گزینه هایی فراتر از رزومه و نامه های پوششی را برای غربالگری متقاضیان کار در نظر بگیرید. واگذاری چند کار به یک جوینده کار می تواند تصوری از میزان کار او به دست دهد. برای کارهای تحلیلی مانند برنامه نویسی، علاوه بر بررسی رزومه برنامه نویسی، می توانید مشکلی را به برنامه نویس ارائه دهید و از او بخواهید که آن را با کدنویسی حل کند.

با کمک این وظایف می توانید متوجه شوید که آیا رزومه کارجو توسط هوش مصنوعی ایجاد شده است و آیا اطلاعات موجود در رزومه با توانایی ها و مهارت های او مطابقت دارد یا خیر. در نهایت، هدف از همه این مذاکرات، انتخاب بهترین افراد برای فرصت های شغلی است.