منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • مقایسه زبان های برنامه نویسی – دانش و فناوری

مقایسه زبان های برنامه نویسی – دانش و فناوری

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مقایسه زبان های برنامه نویسی - دانش و فناوری

از سال 1950، دانشمندان کامپیوتر هزاران زبان برنامه نویسی ایجاد کرده اند. بسیاری از آنها ناشناس باقی می مانند و ممکن است برای مثال فقط برای پایان نامه دکترا ایجاد شده باشند. برخی برای مدت محدودی محبوبیت یافتند و سپس به دلیل عدم پشتیبانی یا پشتیبانی از نوع خاصی از رایانه از بین رفتند. برخی از زبان های برنامه نویسی تنها شکل دیگری از یکی از زبان های برنامه نویسی موجود هستند و تنها امکان اجرای آن برنامه را در ابزارهای مختلف رایانه ای در بر می گیرند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این مقاله آشنایی کامل با انواع زبان های برنامه نویسی را بخوانید

مقایسه زبان های برنامه نویسی

زبان‌های برنامه‌نویسی را می‌توان از جنبه‌های مختلف مقایسه کرد، اما در این مقاله برای ساده‌تر شدن موضوع، می‌خواهیم زبان‌های برنامه‌نویسی را بر اساس روش کامپایل و سطح انتزاع برنامه‌ها با هم مقایسه کنیم.

کامپایل به زبان ماشین

در برخی از زبان ها برنامه (کد نوشته شده توسط انسان) مستقیماً به زبان ماشین تبدیل می شود. همان دستورالعمل هایی که CPU (پردازنده کامپیوتر) می تواند مستقیماً بفهمد. این فرآیند تغییر کد برنامه را کامپایل می گویند. زبان های اسمبلی، C، C++ و پاسکال نمونه هایی از زبان های کامپایل شده هستند.

زبان های تفسیر شده

بقیه زبان های برنامه نویسی مانند جاوا اسکریپت، بیسیک یا اکشن اسکریپت یا تفسیر می شوند یا مانند جاوا و سی شارپ ترکیبی از کامپایل و تفسیر هستند.

زبان های تفسیر شده در زمان اجرا پردازش می شوند و کار خواندن، تجزیه و تحلیل و اجرای کد در آنها خط به خط انجام می شود. از آنجایی که این زبان ها نیاز به پردازش مجدد خطوط کد هر بار در یک حلقه دارند، سرعت پایینی دارند. این بدان معناست که کد تفسیر شده 5 تا 10 برابر کندتر از کد کامپایل شده است. زبان های تفسیر شده مانند بیسیک و جاوا اسکریپت کندترین زبان ها هستند. مزیت این زبان ها این است که بعد از تغییرات نیازی به کامپایل مجدد ندارند و این قابلیت در هنگام یادگیری زبان برنامه نویسی بسیار کاربردی است.

از آنجایی که زبان های کامپایل شده تقریباً همیشه سریعتر از زبان های تفسیری هستند، بازی ها به زبان های کامپایل شده مانند C و C++ نوشته می شوند. جاوا و سی شارپ هر دو کامپایل و تفسیر می شوند و این ویژگی باعث شده تا این زبان ها بسیار موثر باشند. زیرا ماشین مجازی کد جاوا و دات نت فریم ورک را تفسیر می کند. آنچه سی شارپ اجرا می کند بسیار بهینه شده است، ادعا می شود که سرعت برنامه های ایجاد شده توسط جاوا و سی شارپ با سرعت یک زبان کامپایل شده مانند C++ مطابقت دارد یا حتی از آن فراتر می رود.

سطح انتزاع برنامه ها

زبان های برنامه نویسی را می توان بر اساس سطح انتزاع آنها مقایسه کرد. سطح انتزاع یک برنامه توصیف می کند که یک برنامه خاص چقدر به سخت افزار نزدیک است. کد ماشین پایین ترین سطح انتزاع است و زبان اسمبلی درست بالای آن قرار دارد. زبان C++ بالاتر از C است و سطح انتزاع بالاتری از آن دارد. جاوا و سی شارپ از سطح انتزاع بالاتری نسبت به C++ برخوردارند زیرا هر دو این زبان ها به زبان سطح متوسطی به نام بایت کد تفسیر می شوند.

مقایسه زبان های برنامه نویسی

  • جاوا اسکریپت
  • اکشن اسکریپت
  • پایه ای

کد ماشین شامل دستوراتی است که CPU اجرا می کند و در واقع تنها چیزی که CPU می تواند بفهمد و اجرا کند همین دستورات است. زبان های تفسیر شده به برنامه ای به نام مفسر نیاز دارند که کد برنامه را خط به خط می خواند و آنها را اجرا می کند.

آسان برای توضیح

برنامه‌هایی که به زبان‌های تفسیر شده نوشته می‌شوند به راحتی قابل توقف، تغییر و از سرگیری هستند، به همین دلیل است که این زبان‌ها در بین افرادی که می‌خواهند برنامه‌نویسی یاد بگیرند بسیار محبوب هستند. این زبان ها نیازی به مرحله ای به نام کامپایل ندارند. روند کامپایل می تواند بسیار کند باشد. کامپایل کردن یک برنامه گرافیکی بزرگ که به زبان ++C نوشته شده است، ممکن است ساعت ها طول بکشد، بسته به اینکه کد چقدر باید بازسازی شود و سرعت پردازنده و CPU بستگی دارد.

مقاله پیشنهادی: آغاز آموزش برنامه نویسی

زمانی که کامپیوترها برای اولین بار ظاهر شدند

زمانی که کامپیوترها برای اولین بار در جهان در سال 1950 رایج شدند، برنامه ها به زبان ماشین نوشته می شدند و هیچ راه دیگری برای برنامه ریزی کامپیوتر وجود نداشت. برنامه نویس باید به صورت دستی مقدار سوئیچ فیزیکی را تغییر می داد. چنین روش خسته کننده و وقت گیر، ایجاد زبان های کامپیوتری سطح بالا را ضروری می کرد.

اسمبلر: سریع اجرا – کند نوشتن

زبان اسمبلی نسخه ای از کد قابل خواندن توسط ماشین است و چیزی شبیه به کد زیر است:

 vhMov A,$45

از آنجایی که برنامه های زبان اسمبلی برای نوع خاصی از CPU یا خانواده ای از CPU نوشته می شوند، از این نظر محدود هستند و یادگیری و نوشتن برنامه های اسمبلی نیز یک کار وقت گیر است. برنامه هایی مانند C نیاز برنامه نویسان به استفاده از اسمبلی را تا حد زیادی کاهش داده اند، به جز در مواردی که توسط RAM یا زمان اجرای کد محدود شده ایم. این حالت معمولاً در هسته سیستم عامل، در کد هسته یا مثلاً در درایور کارت گرافیک قابل مشاهده است.

زبان اسمبلی پایین ترین سطح کد است

زبان اسمبلی سطح بسیار پایینی دارد. بیشتر کدهای موجود در این زبان مقادیر را بین رجیسترهای CPU و حافظه منتقل می کند. اما اگر می خواهید یک برنامه حقوق و دستمزد بنویسید، به جای رکورد A به چیزهایی مانند حقوق و ارقام مالیات فکر می کنید و آن را از حافظه به موقعیت XYZ منتقل می کنید. به همین دلیل است که زبان های سطح بالا مانند C++، C یا جاوا ترجیح داده می شوند. این زبان ها به برنامه نویسان اجازه می دهد تا در مورد موضوع برنامه (مانند حقوق، مالیات، بیمه و غیره) فکر کنند و به مسائل مربوط به سخت افزار (مانند حافظه، رجیسترها و غیره) فکر کنند. کامپیوتر.

سی. برنامه نویسی سیستم ها با

زبان C در سال 1970 توسط Dennıs Rtchıe ایجاد شد. C را می توان به عنوان یک ابزار مفید و قدرتمند با اهداف کلی در نظر گرفت، اما ورود باگ ها به برنامه آسان بود که سیستم را آسیب پذیر می کرد. زبان C یک زبان سطح پایین است و به عنوان یک زبان اسمبلی قابل حمل به حساب می آید. سینتکس بسیاری از زبان های برنامه نویسی (مانند جاوا اسکریپت، پی اچ پی و اکشن اسکریپت) بر اساس C است.

زبان پرل: وب سایت ها و برنامه های کاربردی مفید

یکی از محبوب ترین برنامه ها در دنیای لینوکس Perl نام دارد. یکی از اولین زبان های وب که امروزه نیز بسیار محبوب است. برای نوشتن سریع برنامه های وب بی بدیل است و بسیاری از وب سایت ها از آن پشتیبانی می کنند. با این حال، امروزه PHP تا حدودی محبوبیت خود را به عنوان یک زبان برنامه نویسی وب از دست داده است.

کد نویسی وب سایت با php

PHP به عنوان یک زبان برای وب سرورها طراحی شده است و ترکیبی از MySQL، Apache، Linux و PHP یا LAMP بسیار محبوب است. پی اچ پی یک زبان تفسیر شده اما از پیش کامپایل شده است، بنابراین نسبتا سریع است. PHP همچنین می تواند برای ایجاد برنامه های دسکتاپ استفاده شود، اما استفاده از آن در این زمینه چندان گسترده نیست. پی اچ پی بر اساس سینتکس C کار می کند و از اشیاء و کلاس ها تشکیل شده است.

زبان پاسکال، C، چند سال پیش به عنوان یک زبان آموزشی اختراع شد، اما به دلیل ضعف در مدیریت رشته ها و فایل ها، محدودیت هایی داشت. بعدها، بسیاری از توسعه دهندگان تصمیم به گسترش این زبان گرفتند، اما این روند محقق نشد تا اینکه Borland توربو پاسکال (برای DOS) و دلفی (برای ویندوز) را به طور جداگانه منتشر کرد. هر دو این زبان ها تا زمانی که توزیع تجاری آنها ممکن شد به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفتند. اما بورلند نتوانست با مایکروسافت رقابت کند و از گردونه رقابت حذف شد.

C++: یک زبان درجه یک

C++ یا C Plus Class، ده سال پس از C ظاهر شد و با موفقیت برنامه نویسی شی گرا را با C و همچنین ویژگی هایی مانند استثناها و الگوها معرفی کرد. یادگیری تمام زبان ++C برای یک نفر یک کار دلهره آور است: این زبان تا کنون پیچیده ترین زبان برنامه نویسی است، اما اگر به آن تسلط داشته باشید، مشکلی برای یادگیری هیچ زبان دیگری نخواهید داشت.

#C: شرط بزرگ مایکروسافت

C# زبانی است که توسط Andres Hejlsberg، معمار برنامه دلفی ساخته شده است. پس از انتقال به مایکروسافت، زمانی که توسعه دهندگان دلفی روی ویژگی هایی مانند فرم های ویندوز کار می کردند، زبان C# را ایجاد کرد.

سینتکس سی شارپ بسیار شبیه به جاوا است که عجیب نیست. زیرا هیلسبرگ پس از انتقال به مایکروسافت روی J++ نیز کار کرد. اگر سی شارپ را یاد بگیرید، حتی راه زیادی برای یادگیری جاوا نخواهید داشت. هر دوی این زبان ها نیمه کامپایل هستند، بنابراین به جای کامپایل شدن به زبان ماشین، به بایت کد کامپایل می شوند (#C به CIL کامپایل می شود، اما بایت کد و CIL یکسان هستند) و سپس تفسیر می شوند.

مقاله پیشنهادی: مقایسه کامل C# و PHP

جاوا اسکریپت: برنامه ای در مرورگر شما

جاوا اسکریپت هیچ شباهتی به جاوا ندارد. یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر نحو C که از شی گرایی پشتیبانی می کند و عمدتاً در مرورگرها استفاده می شود. جاوا اسکریپت یک زبان تفسیر شده است و سرعت آن بسیار کمتر از کد کامپایل شده است، اما می تواند وظایف خود را به خوبی در مرورگر انجام دهد.

شرکت نت اسکیپ با اختراع جاوا اسکریپت توانست موفقیت خود را ثابت کند و پس از چند سال با معرفی AJAX (ترکیبی از نام جاوا اسکریپت و XML) دور جدیدی از موفقیت را تجربه کرد. AJAX این امکان را برای صفحات وب فراهم می کند تا بدون نیاز به دانلود مجدد کل صفحه از سرور، به نسخه جدید به روز شوند.

actıonscript: یک زبان فانتزی

ActıonScrıpt یکی از برنامه های کاربردی جاوا اسکریپت است با این تفاوت که فقط در برنامه های Macromedia Flash استفاده می شود. این در درجه اول برای ایجاد بازی های ویدئویی و رابط های کاربری گرافیکی پیچیده با استفاده از تصاویر برداری استفاده می شود که همه آنها در یک مرورگر اجرا می شوند.

پایه برای مبتدیان

زبان بیسیک مخفف کد دستور العمل نمادهای همه منظوره مبتدی است و در سال 1960 با هدف آموزش برنامه نویسی ایجاد شد. مایکروسافت این زبان را در نسخه های مختلف معرفی کرد. نسخه هایی مانند VBScrıpt برای ایجاد وب سایت و ویژوال بیسیک که بسیار موفق بودند. آخرین نسخه آن نیز VB.Net و بر روی پلتفرم دات نت مانند سی شارپ است. اجرا کن.

مجتمع دانش و فناوری Bumd: Bootcamp برنامه نویسی

نتیجه

اگرچه هر کسی زبان برنامه نویسی مورد علاقه خود را دارد و برای یادگیری آن سرمایه گذاری می کند، بهترین راه حل برای برخی مشکلات تنها در یک برنامه خاص قابل دستیابی است.

به عنوان مثال، ما از زبان C برای ساخت برنامه های کاربردی وب استفاده نمی کنیم و برای ساخت سیستم عامل ها به جاوا اسکریپت روی نمی آوریم. اما اگر زبانی که می خواهید یاد بگیرید C++، C یا C# است، حداقل در مسیر درستی هستید.