منو سایت

مشاغل مناسب برای مدرک مهندسی صنایع

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مشاغل مناسب برای مدرک مهندسی صنایع

قبل از ورود به حوزه مهندسی صنایع و کار صنعتی، لازم است در مورد انواع مشاغل و مشاغلی که می توانید در آن کار کنید تحقیق کنید. مشاغل مهندسی صنایع تعدادی از زمینه های تخصصی را پوشش می دهند. هنگام تحقیق در مورد مشاغل مختلف برای دنبال کردن در مهندسی صنایع، می توانید تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما مناسب است و کدام یک به علایق شما نزدیکتر است. با این کار می توانید در زمان جستجوی کار بر روی مهمترین گزینه ها تمرکز کنید.

رزومه ساز - میز
رزومه ساز - موبایل

در این مقاله ابتدا به معرفی مهندسی صنایع می پردازیم سپس در مورد اینکه چرا باید این رشته را برای کار انتخاب کنید و در نهایت در مورد مشاغل مهندسی صنایع صحبت می کنیم.

مهندسی صنایع چیست؟

مهندسی صنایع شاخه ای از مهندسی است که در آن متخصصان بر اطمینان از کارایی فرآیندهای صنعتی تمرکز می کنند. فرآیندهای صنعتی شامل خطوط مونتاژ و تولید، برنامه ریزی تولید و سیستم های دفع زباله می باشد. هدف مهندسان صنایع کاهش ضایعات مواد در طول فرآیند تولید است.

به طور معمول کسانی که به دنبال ورود به رشته مهندسی صنایع هستند باید مدرک لیسانس بگیرند. اما با داشتن مدرک لیسانس در رشته های ساختمانی، مکانیک یا برق می توانند در صنعت نیز کار کنند. برخی از شرکت ها برای استخدام مهندسان صنایع در سمت های مدیریتی و ارشدتر که می تواند در شاخه های مختلف صنایع باشد، نیاز به مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر دارند.

چرا باید به دنبال کار در رشته مهندسی صنایع باشیم؟

مشاغل مناسب برای رشته مهندسی صنایع

فرصت های شغلی ارائه شده در زمینه مهندسی صنایع بسیار متنوع و منحصر به فرد می باشد. این فرصت های شغلی شامل مشاغل در تجزیه و تحلیل داده ها، عملیات، تولید، مدیریت زباله، ایمنی شغلی، مشاوره و اتوماسیون است. این تنوع شغلی به شما امکان می دهد دانش مهندسی خود را به صنایع مختلف منتقل کنید و مهارت های دیگر را توسعه دهید.

مشاغل مهندسی صنایع

در ادامه تعدادی از مهمترین مشاغل در رشته مهندسی صنایع را نام برده و شرح خواهیم داد. با بررسی این مشاغل می توانید دریابید که کدام یک برای شما مناسب است و با نیازها و علایق شغلی شما مطابقت دارد. البته در کنار بررسی این مشاغل و شرح وظایف آن ها، می توانید در آزمون MBTI شرکت کنید و با یافتن نقاط ضعف و قوت خود مناسب ترین شغل را برای خود بیابید.


بیشتر بخوانید:

1. تکنسین ساخت

فردی که به عنوان تکنسین تولیدی کار می کند استانداردهای تولید را در کارخانه ها و شرکت های تولیدی تضمین می کند. آنها از دانش خود در مورد ماشین آلات و تجهیزات تولید برای تنظیم و سفارشی سازی تجهیزات استفاده می کنند و این کار را بر اساس نیاز صنایع و شرکت های مختلف انجام می دهند. آنها همچنین تمام اسناد و داده های مربوط به تولید را حفظ می کنند و در صورت نیاز تعمیر و نگهداری تجهیزات اساسی را انجام می دهند.

2. بازرس تضمین کیفیت

بازرسان برای اطمینان از کیفیت در کارخانه ها کار می کنند و قبل از ارسال آن به انبارها یا فروشگاه های خرده فروشی، کیفیت محصول را بررسی می کنند. آنها بر روند تولید نظارت می کنند و به طور تصادفی محصولات را برای آزمایش انتخاب می کنند. علاوه بر این، آنها گزارش های کنترل کیفیت را بررسی می کنند تا مشخص کنند که تمام فرآیندها به درستی انجام شده است.

3. مکانیک صنعتی

یک مکانیک صنعتی از دانش خود در مورد ماشین آلات و فرآیندهای ساخت برای عیب یابی مشکلات مکانیکی، تنظیم تجهیزات و جایگزینی ماشین آلات قدیمی استفاده می کند. آنها همچنین مسئول آزمایش ماشین آلات تازه نصب شده هستند.

4. برق صنعتی

مشاغل مناسب برای رشته مهندسی صنایع

برق‌کارهای صنعتی در کارگاه‌های ساخت‌وساز، کارخانه‌های کشتی‌سازی و کارخانه‌های تولیدی کار می‌کنند تا از عملکرد کارآمد سیستم‌های الکتریکی اطمینان حاصل کنند. آنها از نزدیک با مدیر پروژه برای ایجاد نقشه های الکتریکی، به روز رسانی قطعات الکترونیکی و نصب سیستم های سیم کشی همکاری می کنند. علاوه بر این، آنها توصیه های لازم را برای روشنایی در سایت های ساختمانی به مدیران پروژه ارائه می دهند.

5. طراح صنعتی

طراح صنعتی شخصی است که مسئولیت طراحی محصول را قبل از مرحله تولید بر عهده دارد. آنها نمونه های اولیه را توسعه می دهند، نقشه های اولیه را تهیه می کنند، مواد مورد نیاز را تعیین می کنند و هزینه های نسبی تولید را محاسبه می کنند. آنها از نزدیک با متخصصان تولید همکاری می کنند تا به میانگین زمان تولید هر محصول برسند تا ضمن برآورده کردن الزامات، کیفیت را تضمین کنند.

6. ناظر تولید

ناظران تولید بر کلیه فرآیندهای تولید در کارخانه ها و شرکت ها نظارت می کنند. آنها مسئول تعیین وظایف به کارکنان، بررسی سوابق تولید و تنظیم تجهیزات برای دستیابی به نتایج بهتر هستند.

7. تحلیلگر زنجیره تامین

یک تحلیلگر زنجیره تامین از گزارش ها و داده ها در هر مرحله از زنجیره تامین، از برنامه ریزی تا حمل و نقل، برای بهبود این فرآیندها استفاده می کند. داده هایی که آنها تجزیه و تحلیل می کنند می تواند به شرکت ها کمک کند تا بفهمند که آیا استانداردهای تولید و حمل و نقل موجود به خوبی کار می کنند یا خیر. آنها یافته های خود را به مدیران زنجیره تامین ارائه می کنند تا به آنها کمک کنند تا بهترین راه ها را برای بهبود فرآیند زنجیره تامین انتخاب کنند.

8. مدیریت منابع انسانی و مالی

مشاغل مناسب برای رشته مهندسی صنایع

افرادی که منابع انسانی و مالی را مدیریت می کنند از دانش خود برای کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری نیروی انسانی استفاده می کنند. آنها یک برآورد هزینه کلی واقع بینانه از نیازهای مشتری برای دستیابی به اهداف تجاری بر اساس زمان، کار و مواد مورد نیاز ارائه می دهند.

9. طراح مکانیک

برای کار در مشاغل طراحی مکانیکی، افراد باید طرح هایی را برای ساخت ماشین آلات و تجهیزات ایجاد کنند. آنها مسئول طراحی نقشه ها، تعیین مواد اولیه مورد استفاده و انجام آزمایشات روی نمونه های اولیه هستند. آنها همچنین مدل های قبلی را بررسی کرده و آنها را برای حداکثر کارایی دوباره طراحی می کنند. طراحان مکانیک همچنین ممکن است به کارگران تولید کمک کنند تا تجهیزات را استفاده و تنظیم کنند.

10. مهندسی صنایع

یک مهندس صنایع مسئول تدوین استراتژی هایی برای بهبود تولید و کاهش ضایعات تولید است. آنها این کار را با به روز رسانی تجهیزات تولید، نظارت بر فرآیندهای مونتاژ و پیاده سازی ابزارهای جدید انجام می دهند.

1 1 مهندسی کیفیت

مهندسان کیفیت یکی از مهمترین افراد در کارخانه های تولیدی هستند که وظیفه آنها تضمین کیفیت محصولات است. آنها این کار را با ایجاد فرآیندهای جدید در تولید و بازنگری در ساختار سیستم های تولید انجام می دهند. علاوه بر این، آنها پیشرفت کار کارکنان را در طول فرآیند مونتاژ محصول نظارت می کنند و آنها را در مورد نحوه انجام بررسی های کیفیت آموزش می دهند.

12. مهندسی تولید

فردی که به عنوان مهندس تولید کار می کند اطمینان حاصل می کند که تمام فرآیندهای تولید در کارخانه ها کارآمد هستند. وظایف آنها شامل نظارت بر فرآیند تولید، استفاده از نرم افزار CAD برای طراحی سیستم های جدید و تنظیم سیستم های تولید بر اساس نیازها است. مهندسان تولید ممکن است بسته به توانایی خود در نصب یا تعمیر تجهیزات کمک کنند.

13. مهندسی بهره وری انرژی

مشاغل مناسب برای رشته مهندسی صنایع

در حرفه مهندسی بهره وری انرژی، کارشناسان به شرکت ها و کارخانه ها کمک می کنند تا از انرژی بهتر استفاده کنند. آنها معمولاً با سازندگان ساختمان های تجاری یا مسکونی، کارخانه های تولیدی و سایت های صنعتی کار می کنند تا به آنها کمک کنند تا اتلاف انرژی خود را کاهش دهند. آنها همچنین به نصب یا ارتقای سیستم های انرژی برای تناسب با بودجه مشتری کمک می کنند.

14. مهندس فرآیند

افرادی که در مشاغل مهندسی فرآیند استخدام می شوند از دانش خود در زمینه مواد خام و تجهیزات تولیدی برای کمک به تولید کالا با استفاده از مواد خام استفاده می کنند. آنها با راه اندازی تجهیزات تولید به تولید محصولات متنوع کمک می کنند. این محصولات شامل تجهیزات ساختمانی، دارویی، محصولات غذایی و منابع انرژی است.

15. مدیر بهداشت و ایمنی شغلی

مدیران ایمنی در شرکت ها و کارخانه ها کار می کنند تا مطمئن شوند که ایمنی وجود دارد. آنها خطرات بالقوه را در تجهیزات، رویه ها و روش های مورد استفاده شناسایی می کنند. بنابراین، آنها برنامه هایی را برای کاهش خطرات بهداشتی و ایمنی ارائه می دهند. آنها همچنین در مورد نحوه کار با تجهیزات و واکنش به موقع به موقعیت های خطرناک آموزش می دهند.

16. مدیریت محصول

یکی از مهمترین مشاغل در صنعت مدیریت محصول است. بسیاری از آگهی های استخدامی در تهران مربوط به این فرصت شغلی می باشد و شرکت های زیادی برای مدیریت فرآیند تولید و طراحی محصول به افراد متخصص در این زمینه نیاز دارند. مدیران محصول مسئولیت مدیریت تمامی فرآیندهای طراحی و تولید محصول را بر عهده دارند و در این کار بر کار تک تک اعضای تیم نظارت می کنند.

برای کار در هر یک از این مشاغل باید مجموعه ای از مهارت ها و الزامات برای هر کدام را داشته باشید و البته باید سعی کنید مهارت های نرم را نیز ارتقا دهید.