منو سایت

مدل کار آزاد بهتر است یا کارمند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مدل کار آزاد بهتر است یا کارمند؟

اگر به آگهی‌های شغلی نگاه کرده باشید، ممکن است متوجه شده باشید که شرکت‌ها فرصت‌های شغلی تمام وقت، پاره وقت و فریلنسری را در فهرست مشاغل خود دارند. برخی از افراد در شرکت ها کار می کنند و شغل تمام وقت دارند، اما همچنان به عنوان فریلنسر به کار خود ادامه می دهند و به دنبال کسب درآمد بیشتر هستند. بسته به در دسترس بودن، زمان بندی و ترجیحات شخصی شما، ممکن است بین پیوستن به یک شرکت به عنوان کارمند تمام وقت و انجام کار آزاد دچار مشکل شوید.

رزومه ساز - میز
رزومه ساز - موبایل

کار تمام وقت و فریلنسری هر دو مزایا و معایب خود را دارند. این سوال که کدام مسیر شغلی بهتر است، به ویژه با توجه به رویدادهای جهانی اخیر، مانند همه گیری ویروس کرونا، بسیار مورد بحث قرار گرفته است. هنگام جستجوی شغل و کار به عنوان فریلنسر، چند نکته وجود دارد که باید حتما بدانید.

برای کمک به شما در انتخاب بین این دو مسیر شغلی، مزایا و معایب هر کدام را به شما می‌گوییم و تفاوت‌های آنها را مورد بحث قرار می‌دهیم.

مزایای فریلنسر بودن

به عنوان یک فریلنسر، مجبور نیستید به یک جایگاه خاص متعهد شوید. برخی افراد بهتر و راحت تر در خانه کار می کنند و بهره وری بیشتری دارند که قطعا بهترین گزینه برای این افراد است. به عنوان یک فریلنسر می توانید تمام کارهای خود را با لباس راحتی در رختخواب انجام دهید!

یکی از مزیت های کار در هر مکانی این است که می توانید در سفر به سفر بروید و کارهای خود را انجام دهید. همچنین می توانید مدام محل زندگی خود را تغییر دهید و نگران حضور در محل کار نباشید. سایر مزایای مدل کار آزاد عبارتند از:

ساعت کاری ثابت نخواهید داشت

تفاوت بین مشاغل آزاد و شغلی

یکی از مزایای فریلنسر بودن این است که ساعت خاصی برای کار ندارید و می توانید هر زمان که بخواهید کار کنید. هشت ساعت در روز برای فریلنسرها وجود ندارد و می توانند در هر زمانی کار خود را شروع کرده و به پایان برسانند. در این مدل کاری شما به خوبی از ساعات و ساعات کار خود مطلع هستید و مهلت خود را می دانید و می توانید در هر ساعت از شبانه روز کار خود را تحویل دهید.

شما می توانید هر زمان که می توانید استراحت کنید

اگر یک فریلنسر هستید، می توانید هر زمان که بخواهید به تعطیلات بروید، به برنامه یا دفتری محدود نیستید، و نیازی به درخواست مرخصی ندارید!

این یکی از بهترین مزایای فریلنسری است. برای انجام کار خود نیازی به روزهای کاری کارمند ندارید و می توانید هر زمان که بخواهید به تعطیلات بروید و تعداد روزها به عهده خودتان است.

مکان خود را تعریف کنید

اگر در یک مکان دورافتاده یا دورافتاده زندگی می کنید که از بسیاری از مشاغل دور است، پیدا کردن یک شغل تمام وقت می تواند چالش برانگیز باشد. اما یک فریلنسر هرگز این مشکل را نخواهد داشت و می تواند بدون توجه به موقعیت مکانی کار خود را انجام دهد و نگران قرار گرفتن در ترافیک و رفت و آمد به محل کار نباشد.

از آنجایی که مدل کار آزاد 100٪ از راه دور است، می توانید کار خود را در هر کجا یا هر زمان که قصد رفتن دارید انجام دهید. شما نیازی به کار در هر مکان اداری ندارید، بنابراین دفتر شما می تواند در هر مکانی که انتخاب می کنید باشد.

زندگی اجتماعی شما پویاتر خواهد بود

گاهی اوقات داشتن و حفظ یک زندگی اجتماعی در حین کار تمام وقت دشوار است. این امر به ویژه در مشاغلی که ساعات کاری طولانی دارند و اضافه کاری به آنها اختصاص داده می شود مشهود است. اگر احساس می کنید که زندگی اجتماعی و رفاه برای شما اولویت است، پس به ساعات کاری انعطاف پذیری که در مدل کار آزاد وجود دارد نیاز دارید.

خوشبختانه، فریلنسینگ به شما این آزادی را می دهد که انتخاب کنید چه زمانی با خانواده و دوستان باشید و چه ساعاتی از روز را به کار اختصاص دهید. اگرچه در مدل کارمند تمام وقت، امکان گذراندن وقت با خانواده و دوستان و داشتن یک زندگی اجتماعی فعال وجود دارد، اما موضوع صرفاً به ماهیت شغل شما بستگی دارد.

اگر اهل تیم هستید، قطعا از بودن در یک محیط تیمی و گذراندن وقت با اعضای تیم لذت خواهید برد که می تواند جایگزین بسیار خوبی برای زندگی اجتماعی شما باشد. همه چیز به زمینه ای که در آن هستید و همچنین ترجیحات شخصی شما بستگی دارد.

درآمد بیشتری خواهید داشت

تفاوت بین مشاغل آزاد و شغلی

حتما از دوستانتان شنیده اید که از فریلنسینگ درآمد خوبی دارند. در مدل کار آزاد شما می توانید در چندین پروژه کار کنید و درآمد بیشتری نسبت به کار تمام وقت داشته باشید و نیازی نیست منتظر دریافت حقوق ماهانه باشید. در این مدل شما به ازای هر پروژه حقوق می گیرید و می توانید بیش از یک پروژه در ماه داشته باشید، بنابراین می توانید دو برابر یک کارمند نیز حقوق دریافت کنید.

مزایای کارکنان و کار تمام وقت

تا به حال در مورد مزایای فریلنسینگ صحبت کرده ایم و اکنون نوبت به مزایای کارمند بودن رسیده است. در اینجا برخی از مهمترین مزایای کار تمام وقت آورده شده است:

مزایای کارکنان را دریافت خواهید کرد

داشتن مزایای کارمند احتمالاً یکی از بزرگترین مزایای کار تمام وقت نسبت به مشاغل آزاد است. این مزایا شامل بیمه درمانی و همچنین روزهای مرخصی با حقوق و مرخصی استعلاجی می شود. متأسفانه، زمانی که شما به صورت آزاد کار می کنید، باید هزینه بیمه درمانی خود را بپردازید که بسته به عوامل مختلفی می تواند گران باشد.

اگر یک شغل تمام وقت دارید، لازم نیست نگران این موضوع باشید، زیرا در بیشتر موارد کارفرمای شما این هزینه ها را برای شما پوشش می دهد. علاوه بر این، بسته به محل زندگی و کار شما، روزهایی از سال را به عنوان روزهای تعطیل بدون حقوق خواهید داشت.

درآمد ثابتی خواهید داشت

اگرچه داشتن پول بیشتر بهتر از داشتن درآمد ثابت ماهانه است، اما تنها مشکل این است که ثابت نیست. شما می توانید چند ماه کار کنید اما بعد از آن می توانید چند ماه بیکار باشید و هیچ پروژه ای نداشته باشید. در مدل کار آزاد همه چیز به نیاز کارفرما بستگی دارد و در مدل کار تمام وقت اینطور نیست.

شما از هم جدا نخواهید شد

یکی از معایب فریلنسر بودن این است که به تنهایی کار می کنید. برخی از کارها نیاز به طوفان فکری دارند که در مدل تمام وقت در دسترس نیست. گاهی اوقات داشتن همکاران دلگرم کننده است، اما وقتی یک فریلنسر هستید، آن را ندارید. به همان اندازه که عاشق کار به تنهایی هستید، گاهی اوقات به تیمی نیاز دارید که طوفان فکری یا درخواست بازخورد داشته باشید.

رشد شغلی خواهید داشت

تفاوت بین مشاغل آزاد و شغلی

داشتن شغل و کار تمام وقت در یک شرکت باعث ارتقای شغلی شما می شود و همیشه می توانید از تجربیات افراد بیاموزید، هر چه بیشتر برای آموزش در شرکت هزینه کنید، بیشتر یاد خواهید گرفت.

آخرین کلمه

اگر روال خاصی در زندگی شخصی خود دارید، یک شغل تمام وقت جایگزین آن می شود. از آنجایی که بیشتر روز خود را در دفتر می گذرانید، باید بخشی از کارهای روزمره خود را رها کنید و حتی خود را برای گذراندن ساعات طولانی در رفت و آمد به شرکت آماده کنید. اما مطمئن خواهید بود که حقوق ثابتی دارید و می توانید آن را ماهیانه دریافت کنید. اما اگر فردی هستید که به ساعات کاری منعطف نیاز دارید و آمدن به محل کار برایتان آزاردهنده است، پس رزومه فریلنسری خود را همین امروز برای کارفرمایان ارسال کنید.

کدام مدل را برای کار ترجیح می دهید؟ آیا می خواهید از مزایای فریلنسری استفاده کنید و ریسک عدم دریافت حقوق چند ماهه را بپذیرید یا دوست دارید شغلی با درآمد ثابت داشته باشید؟ نظر خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.