منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • عیدی 1402 برای کارمندان و کارگران چقدر خواهد بود؟

عیدی 1402 برای کارمندان و کارگران چقدر خواهد بود؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
عیدی 1402 برای کارمندان و کارگران چقدر خواهد بود؟

عیدی و مبلغی که کارمندان و کارگران در پایان سال به این نام دریافت می کنند از مزایای کاری آنان است که به عهده کارفرما می باشد. عیدی معمولاً در پایان سال و در بهمن و اسفند به کارمندان و کارگران پرداخت می شود. اما همیشه سحر و راشی آن زودتر از این ماه ها شروع می شود و کارمندان و کارگران می خواهند هر چه زودتر رشیۀ عید خود را بدانند. مانند سال های گذشته، امسال نیز در این مقاله قصد داریم به بررسی گمانه زنی های جاری در خصوص زودیاک عید 1402 بپردازیم.

از آنجایی که حداقل شناسه معادل دو برابر حداقل دستمزد و حداکثر شناسه معادل سه برابر حداقل دستمزد است، برای حقوق پایه در سال 1401 این مبلغ 3 لک و 500 هزار تومان با کسر مالیات معادل 50 لک و 400 هزار تومان است. تومان و با پایه حقوقی 4 میلیون تن معادل 7 میلیون و 960 هزار تومان تعیین شد.

میزان عیدی کارمندان و کارگران سال 1402

تا امروز رقم مشخصی برای میزان عیدی سال 1402 اعلام نشده است، اما دولت در بخشنامه ای که به دستگاه های اجرایی ارسال کرده، میزان عیدی را براساس ماده 75 قانون مدیریت خدمات کشوری در نظر گرفته است. بر اساس ماده 75 قانون مدیریت خدمات کشوری میزان عیدی پاداش پایان سال برای کارکنان، بازنشستگان و مسئولان 5000 امتیاز در نظر گرفته شده است که با محاسبه ضریب ریالی این امتیازها قابل محاسبه است. یک لک بیشتر 675 هزار تومان در نظر گرفته شده

ابزارهای رایگان و آنلاین برای ایجاد رزومه

اکنون می توانید یک فایل رزومه حرفه ای و دوزبانه را بصورت آنلاین به صورت رایگان ایجاد و دانلود کنید.

در بند (ج) این ماده آمده است:

«دستگاه های اجرایی موظفند میزان پاداش پایان سال (مرخصی) را طبق ماده (75) قانون مدیریت خدمات کشوری در بودجه خود برآورد کنند و میزان ثابت پاداش پایان سال به تصویب شورای عالی شهر برسد. وزرا

به همین دلیل مانند سال های گذشته باید منتظر اعلام تصمیم دستگاه های اجرایی، دولت و مجلس در خصوص رقم عیدی کارمندان و کارگران باشیم.

نحوه محاسبه عیدی 1402

هر ساله فرمول مشخصی برای نحوه محاسبه عیدی کارمندان و کارگران وجود دارد و این فرمول برای کسانی که حداقل یک سال سابقه کار دارند قابل اجرا است. البته این بدان معنا نیست که افراد با سابقه کمتر از یک سال از دریافت عیدی در پایان سال محروم باشند و این افراد نیز فرمول خاص خود را برای عیدی گرفتن دارند که به آن اشاره می کنیم.

عیدی کارمندان و کارگران توسط کارفرما پرداخت می شود و طبق قوانین هر کارفرما باید حداقل دو برابر حقوق پایه و حداکثر سه برابر حقوق پایه به کارمندان خود عیدی بدهد. در ادامه به فرمول و نحوه محاسبه حداقل و حداکثر عیدی می پردازیم تا به شما کمک کنیم تا قبل از اعلام مبلغ عیدی، مبلغ عیدی خود را محاسبه کنید. برای محاسبه عیدی نیز می توانید از ماشین حساب عیدی ایران کرفس استفاده کنید.

حداقل عیدی سال 1401 چقدر است؟

فرمول زیر فرمولی است که توسط بسیاری از شرکت ها برای محاسبه مرخصی کارکنان استفاده می شود، اما این امکان وجود دارد که کارفرما به میل خود مبلغی بیشتر از این عدد را برای کارکنان خود در نظر بگیرد.

بر اساس مصوبه و نظر شورای عالی کار، کلیه شرکت هایی که بر اساس قانون وزارت کار فعالیت می کنند، موظفند معادل 60 روز آخرین حقوق (حداقل مرخصی) و 90 روز آخرین حقوق (حداکثر مرخصی) به کارکنان خود مرخصی پرداخت کنند. )). بر اساس این دستور، میزان عیدی کارکنان نباید کمتر از 60 روز حقوق و از 90 روز حقوق بیشتر باشد. فرمول محاسبه حداقل ID به شرح زیر است:

حداقل شناسه 1402 = 60 x حداقل دستمزد روزانه

اگر عدد 139325 تومان را که میزان روزمزد سال 1401 است در عدد 60 ضرب کنیم، حداقل عید 1401 می شود:

عید سال 1402

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید طبق فرمول ارائه شده حداقل عیدی سال 1402 80 لک 359 هزار و 500 تومان خواهد بود.

حداکثر عید سال 1402 چقدر است؟

حداکثر مقدار ID نباید از معادل 90 روز حداقل دستمزد روزانه در همان سال تجاوز کند. برای محاسبه حداکثر عیدی در سال 1402 باید حداقل دستمزد روزانه خود را در 90 ضرب کنید. فرمول آن به شرح زیر است:

حداکثر شناسه 1402 = 90 x حداقل دستمزد روزانه

اگر مبلغ 139325 تومان را که مقدار روزمزد سال 1401 است به معادله زیر وصل کنیم به میزان سقف عیدی سال 1402 می رسیم.

عید سال 1402

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید طبق این فرمول حداکثر عیدی سال 1402 12 لخ 539 هزار و 250 تومان خواهد بود.

نحوه محاسبه شناسه برای سابقه کار کمتر از یک سال

همانطور که اعلام کرده ایم به افرادی که با یک سازمان و شرکت همکاری می کنند به مدت یک سال مرخصی کامل داده می شود. اما این بدان معنا نیست که افراد با سابقه کار کمتر از یک سال عیدی نمی گیرند. فرمول محاسبه افراد با سابقه کار کمتر از یک سال به شرح زیر است:

ضرب حقوق ماهانه در تعداد ماه ها، تقسیم نتیجه بر 12

به عنوان مثال، فردی که به مدت 7 ماه کار می کند، مبلغ زیر را به عنوان مرخصی دریافت می کند:

4179755 * 12/7 = 2,438,190

عیدی شما در پایان سال 1402 چقدر می شود؟

مقدار نهایی Id تحت تأثیر عوامل مختلف تعیین می شود. به عنوان مثال نرخ تورم و افزایش حقوق در پایان سال تاثیر زیادی در تعیین این رقم دارد. اما باید منتظر ماند و دید که نهادهای مربوطه در مورد عید مبله چه تصمیمی می گیرند. اما تا آن زمان می توانید از ماشین حساب عید استفاده کنید تا راشی عید خود را بدانید.

با توجه به اعدادی که گفتیم نظر شما در مورد عید 1402 چیست؟ خوشحال می شویم پیشنهادات و نظرات خود را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.