منو سایت

عواقب بیمه بیکاری چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
عواقب بیمه بیکاری چیست؟

بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی حرفه ای خود با مشکل بیکاری مواجه شده اند. برای بسیاری از افراد یافتن شغل و درخواست فرصت شغلی در یک شرکت زمان بر است و در این بین مجبورند بدون هیچ درآمدی زندگی کنند.

بیمه بیکاری یکی از مزایای کارمندان و کارگرانی است که بیکار شده اند و نوعی بیمه است که توسط دولت در صورت از دست دادن شغل و مشمول شدن افراد بیکار ارائه می شود.

بیمه بیکاری چیست؟

همانطور که از نام این بیمه پیداست این بیمه به افرادی تعلق می گیرد که بیکار هستند و بیکاری آنها به خواست خودشان نبوده و در حال حاضر شاغل و آماده کار هستند. در این قانون آمده است که هر فردی که به دلایل مختلف از جمله بلایای طبیعی بیکار شود، مشمول استفاده از این بیمه می شود و می تواند به عنوان بیکار موقت تعریف شود.

افرادی که یا به صورت داوطلبانه شغل خود را ترک می کنند یا به دلایل خوب اخراج می شوند، عموماً به طور موقت بیکار محسوب نمی شوند و واجد شرایط دریافت بیمه بیکاری نیستند. تشخیص این موضوع و نوع بیکاری افراد معمولا بر عهده تیمی از کارشناسان اداره کار و سازمان تامین اجتماعی است و این افراد هستند که صلاحیت فرد بیکار برای دریافت مقرری بیکاری را بررسی می کنند.

بیمه بیکاری چقدر است؟

عواقب دریافت بیمه بیکاری

یکی از سوالات مهم در مورد بیمه بیکاری این است که “بیمه بیکاری چقدر است؟” برای پاسخ به این سوال باید به سراغ قوانین وزارت کار برویم و ببینیم قوانین در مورد میزان بیمه بیکاری چه می گویند.

بر اساس قوانین مصوب، فرمول مشخصی برای محاسبه بیمه بیکاری وجود دارد. مبلغ پرداختی بیمه بیکاری طبق قانون 55 درصد متوسط ​​دستمزد یا حقوق بیمه شده است. همچنین در قانون تصریح شده است که این مبلغ نباید کمتر از حداقل دستمزد افراد باشد و برای افراد متاهل نیز به ازای هر نفر 10 درصد اضافه می شود.

به این ترتیب با توجه به حداقل دستمزد شاغلان در سال 1401 که 4 میلیون و 179 هزار و 750 تن است، میزان بیمه بیکاری نباید کمتر از این میزان باشد. این رقم مربوط به سال 1401 است و هر سال با توجه به میزان حقوق تحریمی تغییر می کند.

اما یک شرط دیگر برای دریافت بیمه بیکاری وجود دارد. طبق قوانین تعیین شده، فرد نباید بیش از 80 درصد حقوق خود را دریافت کند. به عنوان مثال، فردی در محل کار خود بیش از حداقل دستمزد دریافت می کند، بنابراین بیمه بیکاری که این فرد دریافت می کند می تواند تا 80 درصد مبلغ دریافتی باشد.

بیمه بیکاری چه کسانی را پوشش می دهد؟

بیمه بیکاری به همه افراد بیکار تعلق نمی گیرد و برای دریافت این معافیت باید شرایط مندرج در قانون را داشته باشید. به طور کلی افرادی که دارای شرایط زیر هستند مشمول بیمه کار هستند:

 • افرادی که بدون اراده بیکار هستند.
 • افرادی که حداقل 6 ماه سابقه بیمه تامین اجتماعی دارند.
 • افرادی که تابعیت کشورهای دیگر را دارند.
 • کسانی که مستمری بگیر هستند و بازنشسته نشده اند.
 • افرادی که قرارداد کاری یک ساله دارند.
 • افرادی که حق بیمه آنها یک سال پرداخت شده است.
 • صاحبان مشاغل و مشاغل آزاد که داوطلبانه بیمه نامه ندارند.
 • فردی که به دلیل حوادثی مانند آتش سوزی، سیل یا زلزله بیکار شده است.
 • کارگران فصلی که در نیم فصل اخراج شدند.
 • سربازی که قبل از سربازی مشغول به کار بوده و پس از اتمام خدمت سربازی، کارفرما از پذیرش او سرباز می زند.

موارد زیر مشمول بیمه بیکاری نمی باشند:

 • افراد بازنشسته و معلول
 • افرادی که مشاغل آزاد دارند
 • اتباع خارجی
 • که بیمه اختیاری دارند

عواقب دریافت بیمه بیکاری

عواقب دریافت بیمه بیکاری

یکی از مهم ترین دغدغه های اخذ پوشش بیمه بیکاری، تاثیر آن بر سابقه بیمه ای افراد است. در این صورت لازم به ذکر است که دریافت بیمه بیکاری از نظر سابقه بیمه هیچ گونه عواقبی نخواهد داشت و مدت دریافت بیمه بیکاری جزء سابقه بیمه فرد محسوب می شود و در صورت انقضای آن می توان روی مدت آن حساب کرد. بازنشستگی برای گرفتن آن

از مهم ترین عواقب بیمه بیکاری برای مردم می توان به عدم تعهد صندوق بیمه بیکاری و متولیان آن یعنی سازمان تامین اجتماعی به پرداخت انعام و پاداش به بیمه شدگان در زمان پرداخت بیمه بیکاری اشاره کرد.

شاید آنچه بسیاری آن را مهم ترین اثر بیمه بیکاری می دانند، بازنشستگی باشد. در زیر به یکی از جنبه های موثر بیمه بیکاری در بازنشستگی و مزایای دریافت بیمه بیکاری برای بازنشستگی می پردازیم:

 • از آنجایی که میزان مستمری بر اساس دو سال آخر اشتغال محاسبه می شود و ممکن است میزان دریافتی بیمه بیکاری کمتر از حقوق در دوران اشتغال بیمه شده باشد، نقطه ضعف دریافت بیمه بیکاری مستمری خواهد بود. تحت تاثیر قرار گیرد و ممکن است رقم آن کمتر از حد معمول باشد.

بنابراین برای اینکه مردم در زمان دریافت مستمری متضرر نشوند، توصیه بسیاری از کارشناسان عدم استفاده از بیمه بیکاری پس از بازنشستگی در دو سال آخر استخدامی است. این بیشتر در مورد کسانی است که دستمزدشان در زمان اشتغال از دستمزد بیمه بیکاری بیشتر است.