منو سایت

شرایط و ضوابط مرخصی بدون حقوق

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
شرایط و ضوابط مرخصی بدون حقوق

کارکنان در طول سال از مرخصی قانونی برخوردار هستند. با توجه به تعریف مرخصی که در مقاله انواع مرخصی در قانون کار به آن اشاره کردیم، به عبارت ساده مرخصی یکی از حقوقی است که هر کارمند و کارمندی در روزهای غیرتعطیل باید کار را ترک کند. در طول سال معمولاً برای هر کارمندی که طبق قانون ممکن است در محل کار غیبت کند، تعداد روزهای ثابت و قابل پیش بینی وجود دارد. در قانون شش نوع مرخصی داریم که شامل مرخصی زایمان، مرخصی استحقاقی، استعلاجی، مرخصی ساعتی، ازدواج و فوت بستگان درجه یک، مرخصی زایمان و مرخصی بدون حقوق است. تعطیلات بدون حقوق یکی از مزایای شغلی است که بسیاری از افراد جویای کار در آگهی استخدام یک شرکت به دنبال آن هستند.

مرخصی بدون حقوق چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، قانون کار انواع مختلفی از تعطیلات را برای کارگران و کارمندان در نظر گرفته است. به عنوان مثال، طبق قانون، کارگران و کارمندان در هر ماه 2.5 روز مرخصی استحقاقی دارند. همچنین افراد در زمان بیماری می توانند از مرخصی استعلاجی استفاده کنند.

استخدام بدون سابقه کار

مسابقه جذب استعداد شروع شد، شانس برنده شدن خود را از دست ندهید!

اما در ماده 16 قانون کار به طور خاص به مرخصی بدون حقوق اشاره شده است که یکی دیگر از مرخصی هایی است که کارگران و کارمندان دریافت می کنند. اما در این مدل مرخصی حقوق و مزایای کارکنان با سایر مرخصی ها و مرخصی استعلاجی کمی متفاوت است. برای استفاده از مرخصی بدون حقوق کارمند درخواست خود را اعلام می کند و استفاده از آن تنها با رضایت کارفرما امکان پذیر است. همچنین حداکثر مدت این مرخصی در طول مدت خدمت در هر شرکت 2 سال است. هنگام استفاده از این مدل مرخصی، قرارداد بین کارفرما و کارمند به حالت تعلیق درآمده و کارمند یا کارمندان ممکن است پس از پایان دوره به کار خود بازگردند. مرخصی بدون حقوق معمولاً به دلایل ضروری مانند تحصیل، مشکلات خانوادگی، سفر طولانی مدت و دوره های آزمایشی انجام می شود.

استفاده از مرخصی بدون حقوق چقدر مجاز است؟

ترک بدون قانون حقوق

در ماده 16 قانون کار علاوه بر زمان مجاز استفاده از مرخصی بدون حقوق، زمان مجاز استفاده از این مدل مرخصی نیز ذکر شده است. بر اساس این ماده، کارمندان و کارمندان می توانند در تمام مدت خدمت خود حداکثر تا ۲ سال از مرخصی بدون حقوق استفاده کنند، در عین حال حداکثر استفاده مجاز از مرخصی بدون حقوق در یک سال کاری یک ماه است. البته این زمان در صورت کسب مجوز برای تحصیل و ارائه مدارک مرخصی بدون حقوق البته بسته به توافق طرفین قرارداد قابل تمدید است.

در نهایت برای استفاده از این نوع مرخصی باید با کارفرما به توافق رسید و حتی پس از توافق باید موافقت کارفرما را به صورت کتبی و رسمی داشته باشید.

آیا دوره های مرخصی بدون حقوق جزء سوابق کاری محسوب می شود؟

در ماده 30 قانون مدیریت خدمات کشوری آمده است که مدت مرخصی بدون حقوق در سوابق کاری افراد لحاظ نمی شود. بنابراین سوابق کاری کارکنان و کارگران در ابتدای مرخصی بدون حقوق بسته می شود و پس از انقضای این مدت، روزهای کاری جزء سوابق کاری آنان محسوب می شود.

آیا پس از اتمام مدت مرخصی بدون حقوق امکان بازگشت به کار وجود دارد؟

یکی از مهم ترین کارهایی که باید هنگام توافق با کارفرمای خود با مرخصی بدون حقوق انجام دهید، تنظیم قرارداد به صورت کتبی است. قانون کار به صراحت اشاره می کند که فرد می تواند پس از انقضای مدت مرخصی بدون حقوق به کار خود بازگردد و کارفرما نیز ملزم به پذیرش آن است.

در صورت امتناع کارفرما از قبول آن، این امکان وجود دارد که کارمند و کارگر از کارفرما در دادگاه های صالحه شکایت کرده و از حقوق خود دفاع کنند. از سوی دیگر، در صورتی که کارمند یا کارمند پس از انقضای مدت مرخصی بدون حقوق به محل کار مراجعه نکند، کارفرما می تواند علیه وی شکایت کند.

شرایط استفاده از مرخصی بدون حقوق

ترک بدون قانون حقوق

استفاده از این مدل مرخصی مانند هر مرخصی دیگری در قانون کار شرایط و ضوابط خاص خود را دارد. برای اینکه بتوانید از مرخصی بدون حقوق استفاده کنید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

ابزارهای رایگان و آنلاین برای ایجاد رزومه

اکنون می توانید یک فایل رزومه حرفه ای و دوزبانه را بصورت آنلاین به صورت رایگان ایجاد و دانلود کنید.

  • کارمندان و کارمندانی که از تمام مرخصی استحقاقی خود استفاده کرده و سپس به درخواست مرخصی بدون حقوق می روند. اگر مرخصی استحقاقی داشته است باید ابتدا آن را تکمیل کند و سپس برای مرخصی بدون حقوق اقدام کند.
  • مرخصی استعلاجی 4 ماهه کارمند و کارگر نیز به پایان رسیده است و علیرغم اینکه بیماری فرد صعب العلاج تایید نشده است با وجود بیماری نمی تواند به کار خود ادامه دهد.
  • برای توافق با کارفرما، کارمند و کارمند باید دلایل و مدارک محکمی ارائه دهند.
  • کارمند یا کارگر باید درخواست خود را به طور رسمی به کارفرما اطلاع دهد و منتظر پاسخ مثبت یا منفی کارفرما باشد.

اگر همه این شرایط را دارید، می توانید برای مرخصی بدون حقوق اقدام کنید.

عدم حضور نیروی کار پس از مرخصی

کارمندان می توانند پس از مرخصی بدون حقوق خود به سر کار بازگردند. در صورتی که فرد تمایلی به ادامه کار نداشته باشد، باید مدارک لازم را برای ارائه استعفای خود انجام داده و در این مورد نیز با کارفرما موافقت کند. عدم حضور کارمند و کارمند بدون دلیل موجه پس از انقضای مدت مرخصی بدون حقوق به منزله فرار از خدمت و فسخ یک طرفه قرارداد کار است و در اینجاست که کارفرما می تواند از کارمند شکایت کند.

بنابراین برای جلوگیری از بروز مشکل و شکایت علیه شما باید استعفای خود را ارائه دهید و به صورت کاملا رسمی شرکت را ترک کنید.

ترک بدون قانون حقوق

آخرین کلمه

در این مقاله به تعریف مرخصی بدون حقوق و شرایط و ضوابط آن پرداختیم. فقط در صورت موافقت کارفرما می توانید از این مدل مرخصی استفاده کنید. همچنین کارفرما موظف است پس از اتمام مدت مرخصی شما را بپذیرد و شما نیز باید به محل کار بیایید زیرا غیبت شما به منزله رد شدن از کار محسوب می شود و کارفرما می تواند از شما شکایت کند.