منو سایت

شرایط خرید سوابق بیمه تامین اجتماعی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
شرایط خرید سوابق بیمه تامین اجتماعی

بسیاری از افراد در طول حرفه خود حق بیمه تامین اجتماعی را پرداخت می کنند تا بتوانند در دوران بازنشستگی از مزایای بیمه برخوردار شوند. پرداخت حق بیمه توسط کارمند و کارفرما و در مهلت مقرر از سوی سازمان تامین اجتماعی، بیمه شده در سنین پیری و پس از پایان عمر حرفه ای، مستمری دریافت می کند.

اما شرط سازمان تامین اجتماعی برای دریافت و بهره مندی از کلیه مزایای بیمه ای در دوران بازنشستگی، رسیدن به 60 سال سن برای مردان و 50 سال برای زنان و همچنین 30 سال سابقه پرداخت بیمه است. اگر فردی این میزان پرداخت حق بیمه را نداشته باشد آیا نمی تواند از این مزایا بهره مند شود؟ در این مقاله در مورد این موضوع و همچنین شرایط و روش خرید سوابق تامین اجتماعی صحبت خواهیم کرد.

ابزارهای رایگان و آنلاین برای ایجاد رزومه

اکنون می توانید یک رزومه حرفه ای دوزبانه را به صورت آنلاین به صورت رایگان ایجاد و دانلود کنید.

خرید سوابق بیمه تامین اجتماعی

بهره مندی از بیمه تامین اجتماعی یکی از مهمترین دلایل دسترسی و پرداخت حق بیمه مردم به بیمه تامین اجتماعی است. البته همه مایلند با پرداخت مبلغ مشخصی بازنشستگی خود را تضمین کنند و از دریافت مستمری احساس راحتی کنند. اما برخی افراد سابقه بیمه بسیار کمی دارند و نمی‌دانند که آیا توانایی خرید سابقه بیمه را دارند یا خیر.

یکی از مهمترین عوامل تأثیرگذار در سابقه بیمه، عدم پذیرش بیمه توسط کارفرما بوده است. بسیاری از افراد بر اساس شناختی که از مدت پرداخت حق بیمه دارند بازنشسته می شوند اما نمی دانند که اگر حق بیمه آنها توسط کارفرما پرداخت نشود نمی توانند ادعا کنند که سی سال سابقه بیمه دارند.

این افراد به همراه کسانی که می خواهند پیش از موعد بازنشسته شوند، می توانند سوابق تامین اجتماعی خود را تحت شرایط و ضوابط خاصی خریداری کنند. به هر حال، همه از این مزیت برخوردار نیستند و فقط برخی افراد خاص قادر به انجام آن هستند.

شرایط خرید سوابق بیمه تامین اجتماعی

شرایط خرید سوابق بیمه تامین اجتماعی

طبق قوانین سازمان تامین اجتماعی امکان خرید سوابق بیمه یکجا وجود ندارد. اما نکاتی نیز در این قانون وجود دارد که امکان خرید سابقه بیمه را برای برخی افراد فراهم می کند. شرایط خرید سوابق تامین اجتماعی به شرح زیر است:

  • سربازان می توانند برای خرید بیمه سابقه اقدام کنند اما شرایط خاصی برای خرید وجود دارد. این افراد به شرط داشتن کارت انقضای خدمت، پرداخت کننده بیمه سازمان تامین اجتماعی، داشتن 2 سال سابقه کار و بیمه قبل از سربازی و در نهایت در صورت توانایی می توانند بیمه سربازی خود را به بیمه کار تبدیل کنند. خریدار می تواند مبلغ را به صورت مقطوع و نقد یا اقساط در طول یک سال به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند.
  • اگر شخصی برای تکمیل سوابق خود بخواهد در کسری از یک ماه سابقه بیمه را خریداری کند، باید در کارگاهی زیر نظر سازمان تامین اجتماعی به صورت پاره وقت مشغول به کار شود و حداقل یک روز سابقه پرداخت حق بیمه را داشته باشد. برای این درخواست سن فرد باید حداکثر 50 سال باشد و قبل از رسیدن به این سن باید نسبت به خرید سابقه بیمه اقدام کند.
  • افراد زیادی هستند که به صورت پاره وقت کار می کنند و حق بیمه آنها فقط برای 4 روز کاری در هفته قابل پرداخت است. این افراد از زمانی که درخواست خود برای خرید سابقه بیمه را ثبت می کنند، می توانند با هزینه شخصی حق بیمه سایر روزهای هفته را پرداخت و سوابق بیمه ای خود را تکمیل کنند. برای افرادی که برای تکمیل سابقه بیمه خود به سن تعیین شده رسیده اند و نمی توانند سابقه بیمه ناقص را در گذشته خریداری کنند، اعمال نمی شود.
  • کسانی که کمتر از ده سال سابقه بیمه دارند و می خواهند با ده روز حقوق در ماه بازنشسته شوند، باید حداقل یک سال حق بیمه پرداخت کنند و ده سال حق بیمه پرداخت نکرده باشند. همچنین سن آنها برای مردان 60 سال و برای زنان 55 سال باشد.
  • اگر متقاضی 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه را داشته باشد، دیگر نیازی به سن برای بازنشستگی ندارد. همچنین افرادی که در زمان مراجعه بالای 50 سال سن دارند باید بیش از 50 سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.

نحوه خرید سوابق تامین اجتماعی

اگر شرایط فوق را دارید و به دنبال خرید سوابق بیمه ای خود هستید باید با همراه داشتن مدارک به سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید. اینجاست که کار سازمان تامین اجتماعی شروع می شود و بررسی مدارک شما شروع می شود. در صورت تایید تمامی مدارک می توانید اقدام به خرید نمایید.

اما یکی از مهم ترین عوامل ایجاد اختلاف بین سوابق بیمه ای افراد، کارفرما است. بسیاری از کارفرمایان از پرداخت حق بیمه کارکنان خود خودداری می کنند و همین موضوع می تواند سوابق بیمه ای افراد را با مشکل مواجه کند. برای این مواقع، سریعترین رویکردی که می توانید در پیش بگیرید، شکایت از کارفرما و ارائه درخواست پرداخت حق بیمه کار در شکایت خود است. برای جلوگیری از این مشکلات و درگیر نشدن شکایات، حتما به سایت سازمان تامین اجتماعی سر بزنید و مدام سابقه بیمه خود را بررسی کنید. زیرا اگر کارفرمای شما بیمه شما را رد نکند، سازمان تامین اجتماعی کاری نمی تواند برای شما انجام دهد و فرآیند خرید سابقه بیمه سخت خواهد بود.

شرکت هایی که این هفته استخدام می کنند

این هفته 23 شرکت بزرگ و معتبر در حال استخدام هستند. برای مشاهده آگهی استخدام و ارسال رزومه کلیک کنید.

سربازان و افرادی که می خواهند سوابق حق بیمه خود را با کسورات ماهانه تکمیل کنند به سایت تامین اجتماعی eservices.tamin.ir مراجعه و مراحل مندرج در سایت را انجام دهند.

مبلغ خرید سوابق بیمه تامین اجتماعی

شرایط خرید سوابق بیمه تامین اجتماعی

برای محاسبه قیمت خرید سابقه تامین اجتماعی باید 33 درصد حداقل دستمزد روزانه در سال را در تعداد روزهای کاهش بیمه ضرب کنید. از آنجایی که حداقل دستمزد روزانه در سال 1401، 1.393.250 ریال بوده است، برای خرید سابقه تامین اجتماعی در سال 1401 باید برای هر سال تقریباً 16.800.000 تومان بپردازید.

نرخ مشخصی برای خرید سابقه بیمه سربازی و تبدیل آن به سابقه کار وجود ندارد اما از فرمول زیر می توان عدد را بدست آورد:

مبلغ حق بیمه = 7% (30% x طول خدمت x میانگین حقوق دو سال آخر کار داوطلبانه)

اما برای خرید سوابق بیمه تامین اجتماعی برای تکمیل سوابق پرداخت حق بیمه در کسری از ماه، دستمزد روزانه ملاک است مشروط بر اینکه کمتر از حداقل دستمزد تعیین شده توسط شورای عالی کار و از حداکثر مصوبه بیشتر نباشد. . حقوق. برای محاسبه مبلغ 27 درصد از دستمزد روزانه افراد محاسبه می شود. فرمول محاسبه آن به شرح زیر است:

مبلغ حق بیمه = دستمزد روزانه ÷ تعداد روزهای کار در ماه x تعداد روزهای کار نکرده x 27%