منو سایت

سایه کار چیست و چه مزایایی دارد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
سایه کار چیست و چه مزایایی دارد؟

تماشای یک کار حرفه ای به شما نشان می دهد که از شغل آینده خود چه انتظاری دارید. Job shadowing راهی برای مرور آنچه باید در مورد یک شغل و وظایف و مسئولیت های آن بدانید است. هنگامی که می دانید کار سایه چیست و چگونه می توانید تجربه کاری مفیدی کسب کنید، می توانید تصمیم بگیرید که آیا برای شغل انتخابی خود مناسب هستید یا خیر.

در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم که سایه کار چیست و چگونه کار می کند، چه کسانی از آن استفاده می کنند، چرا سایه کار مفید است و در نهایت در مورد مراحل سایه کاری صحبت خواهیم کرد.

ابزارهای رایگان و آنلاین برای ایجاد رزومه

اکنون می توانید یک فایل رزومه حرفه ای و دو زبانه را به صورت آنلاین به صورت رایگان ایجاد و دانلود کنید.

سایه کاری چیست؟

Job shadowing فرآیند پیروی از یک حرفه ای در فعالیت های روزانه اش است. بسته به موقعیت شغل، فرآیند سایه کاری ممکن است چند ساعت، چند روز یا حتی چند هفته طول بکشد. دانشجویان و افرادی که به دنبال فرصت های شغلی برای استخدام کارآموز هستند، اغلب به دنبال سایه کاری هستند. اما برخی از شرکت‌ها به کارمندان خود این فرصت را می‌دهند تا مشاغل دیگر را کشف کنند و بدانند آیا کار دیگری وجود دارد که از انجام آن لذت ببرند. برخی از شرکت ها نیز سایه کار را بخش مهمی از فرآیند استخدام و آموزش خود می دانند.

چه کسی از Job Shadowing استفاده می کند؟

صنایع مختلف از این روش برای آموزش کارکنان یا کارآموزان خود استفاده می کنند. این صنایع عبارتند از:

 • مراقبت های بهداشتی: نقش ها و مشاغل مختلف در صنعت مراقبت های بهداشتی وجود دارد، اما برخی از نقش های خاص نیاز به آموزش عملی و سایه کاری دارند. برخی از پرستاران و پزشکان با تخصص های مختلف ممکن است دوست داشته باشند ببینند که چگونه متخصصان در زمینه خود برای یادگیری نحوه استفاده از تجهیزات و تعامل با بیماران کار می کنند.
 • بازاریابی یا بازاریابی: سایه شغلی در بازاریابی نیز به علاقه مندان به این صنعت کمک می کند تا در زمینه های مختلف بازاریابی و کارهای انجام شده توسط متخصصان این حوزه آگاهی کسب کنند. سایه کار به متخصصان رسانه های اجتماعی، طراحان گرافیک یا مشاوران برند نگاهی عمیق به صنعت بازاریابی گسترده تر ارائه می دهد.
 • بخش مالی: متخصصان امور مالی وظایف مختلفی مانند تجزیه و تحلیل داده ها، پیش بینی سود، حسابداری و ارزیابی حقوق و دستمزد را انجام می دهند. کسانی که به دنبال شغل حسابدار سایه، تحلیلگر، سرمایه گذار و حسابرس هستند می توانند اطلاعاتی در مورد آنچه برای هر نقش مورد نیاز است پیدا کنند.
 • تحصیلات: اساتید دانشگاه و معلمان مدارس در طول تحصیل چیزهای زیادی یاد می گیرند، اما سایه کاری به آنها کمک می کند تا تجربه واقعی کلاس درس را کسب کنند. هنگامی که در بین اساتید و معلمان حرفه ای شغلی را انتخاب می کنید، در مورد موضوعاتی مانند مدیریت کلاس درس، نحوه تدریس موثر درس ها و نحوه رسیدگی به تعارض ها خواهید آموخت.

مزایای سایه کاری

سایه کاری چیست؟

سایه کار مزایای زیادی دارد که می توانید پس از اتمام دوره از تمامی این مزایا بهره مند شوید. این مزایا عبارتند از:

 • این فرصت را برای شما فراهم می کند تا شبکه کنید: Job shadowing به شما کمک می کند تا با افراد حرفه ای در زمینه مورد علاقه خود ملاقات کرده و با آنها تعامل داشته باشید. علاوه بر این، کارفرمایان زیادی را به شما معرفی می کند و به شما امکان می دهد روابط معنادار و حرفه ای ایجاد کنید و برای مشاوره شغلی به سراغ این افراد بروید.
 • این به شما کمک می کند تا در مورد انتخاب یک رشته خاص نتیجه گیری کنید: اگر هدف شما انتخاب دانشگاه مناسب، انتخاب رشته یا انتخاب شغل پس از اخذ مدرک است، سایه کار در تمامی این موارد به شما کمک می کند. اهمیت سایه کار در این مورد این است که شما محیط کار و مسئولیت های روزانه شغل انتخابی خود را تجربه می کنید.
 • این فرصت را به شما می دهد تا در مورد یک شرکت اطلاعات بیشتری کسب کنید: اگر می‌خواهید برای فرصت‌های شغلی در یک شرکت خاص درخواست دهید، سایه کار راهی عالی برای تعیین اینکه آیا فرهنگ و ارزش‌های آن شرکت خاص با نیازهای شما همخوانی دارد یا خیر.
 • این به شما این فرصت را می دهد که در شرکت خود رشد کنید و شغل خود را تغییر دهید: سایه کاری یک راه عالی برای کشف سایر علایق شغلی در شرکت فعلی شما است. شما می توانید با پشتیبانی بخش منابع انسانی همکاران خود در سایر بخش ها را برای سایه کاری انتخاب کنید و پس از اتمام دوره می توانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید شغل خود را منتقل کنید یا تغییر دهید.
 • این به شما کمک می کند در مورد مسیر شغلی خود تصمیم بگیرید: هنگامی که فرآیند سایه کاری را انجام می دهید، می توانید تمام مهارت های نرم و سختی را که برای شغل انتخابی خود نیاز دارید یادداشت کنید. این به شما کمک می کند تا در مورد مهارت های مورد نیاز برای کار بیشتر بدانید و برای کسب آن مهارت ها برنامه ریزی کنید.

چگونه برای سایه کاری آماده شوید و تجربه حرفه ای خود را افزایش دهید؟

برای به دست آوردن تجربیات ارزشمند از سایه کاری، خود را برای مراحل زیر آماده کنید:

1. اوقات فراغت خود را ارزیابی کنید

برای شروع، بسیار مهم است که اوقات فراغت خود را بررسی کنید تا به سایه کاری اختصاص دهید. اگر دانشجو هستید، عصرها، تعطیلات آخر هفته یا تعطیلات را در نظر بگیرید. اگر کارمند هستید یا در موقعیتی مشابه هستید، باید از اوقات فراغت خود اطمینان حاصل کنید و تصمیم بگیرید که آیا می توانید زمانی را برای سایه کاری اختصاص دهید. جدای از این، باید از فردی که قرار است فرآیند سایه کاری را با او بگذرانید نیز بپرسید و اوقات فراغت او را جویا شوید. ممکن است لازم باشد این افراد ساعات خاصی از روز را طوری برنامه ریزی کنند که سایه کاری در کارشان اختلال ایجاد نکند.

2. درباره شرکت و عنوان شغلی تحقیق کنید

سایه کاری چیست؟

قبل از شروع، زمانی را به تحقیق در مورد شرکتی اختصاص دهید که قصد دارید در آن سایه کار کنید. در تحقیقات خود، باید در مورد ماموریت و ارزش های شرکت بیاموزید. برای این منظور می توانید به وب سایت شرکت مراجعه کرده و محصولات یا خدمات ارائه شده توسط شرکت را بررسی کنید. با انجام این تحقیق می توانید یک گفتگوی معنادار با آن فرد داشته باشید و نشان دهید که چقدر به شرکت او احترام می گذارید و برای شغل او ارزش قائل هستید.

علاوه بر تحقیق در مورد شرکت، ایده خوبی است که در مورد وظایف شغلی و الزامات آموزشی برای عنوان شغلی که در نظر دارید شغلی را در نظر بگیرید نیز تحقیق کنید. با این کار می توانید درک بهتری از عنوان شغل پیدا کنید و در حین سایه کاری سوالاتی برای پرسیدن داشته باشید.

3. فهرستی از سوالاتی که باید بپرسید تهیه کنید

برای سفارشی کردن تجربه سایه کاری خود، باید سوالاتی را آماده کنید که مختص نقش، شرکت یا امکاناتی است که با آن کار خواهید کرد. افرادی که با آنها کار می کنید اغلب به شما نشان می دهند که یک روز معمولی برای آنها چگونه است. بنابراین بسته به صنعت و نقش، آنها ممکن است نحوه کار با تجهیزات، زمان و چرایی ارسال ایمیل یا نحوه رسیدگی به تضادها را توضیح دهند. چند سوال به شما کمک می کند بفهمید که آیا نقش برای شما مناسب است یا خیر. در زیر چند سوال در مورد نقش، شغل و شرکتی که در آن در سایه شغل خواهید بود وجود دارد:

شرکت هایی که این هفته استخدام می کنند

این هفته 23 شرکت بزرگ و معتبر در حال استخدام هستند. برای مشاهده آگهی استخدام و ارسال رزومه کلیک کنید.

 • بهترین چیز در مورد کار در این شرکت چیست؟
 • چگونه به این مقام رسیدید؟
 • افتخار آفرین ترین دستاورد شما چیست؟
 • بهترین توصیه شما برای کسی که قصد ورود به این حرفه را دارد چیست؟
 • آیا برای ورود به این حرفه نیاز به یادگیری مهارت یا تکنیک خاصی دارم؟
 • انتشار آگهی استخدام و میزان حقوق در این نقش چقدر است؟

4. در مورد زمان شروع، لباس مناسب و سایر جزئیات مهم بپرسید

حتی اگر سایه کاری یک فرصت داوطلبانه است، مهم است که بتوانیم تأثیر خوبی روی آنها بگذاریم. مهم‌ترین دلیل این امر این است که حداقل می‌توانید با کارفرمای شرکتی که در سایه آن هستید ارتباط برقرار کنید و این امر مسیر شغلی آینده شما را آسان‌تر می‌کند. برای ایجاد تأثیر خوب در شروع کار، اولین قدم این است که به فردی نزدیک شوید که در سایه کار قرار می گیرد و سؤالاتی در مورد لباس، محیط اداری، زمان شروع کار و انتظارات او از شما بپرسید. ،

5. در طول فرآیند سایه کاری یادداشت برداری کنید

یادداشت برداری تعامل شما با فرآیند سایه کاری را بهبود می بخشد و به شما کمک می کند اطلاعات را ذخیره کرده و بعداً به آن مراجعه کنید. همه این یادداشت‌ها به شما کمک می‌کنند هنگام شروع کارتان بهترین ظاهر را داشته باشید. بنویسید که شخص چه کاری انجام می دهد، چگونه کار خود را انجام می دهد، چه توصیه هایی دارد و چرا این شغل برای او مهم است. نوشتن موضوعات گیج کننده یا چالش برانگیز به شما کمک می کند سوالات بیشتری بپرسید و دانش بیشتری در این فرآیند به دست آورید.

در حین کار کردن، به این نکات نیز توجه داشته باشید: چه چیزی را دوست داشتید یا برایتان جالب بود و چه چیزی را دوست نداشت. این نکات به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که آیا این شغل برای شما مناسب است یا خیر.

6. تجربیات خود را ذکر کنید

سایه کاری چیست؟

در طول فرآیند سایه کاری، ممکن است از شما سوالاتی در مورد آرزوهای شغلی خود و اینکه چرا انتخاب کرده اید در شرکت آنها سایه کار کنید، پرسیده شود. با استفاده از حافظه و تجربیات خود، می توانید پاسخ های قوی ارائه دهید و حرفه ای بودن خود را به دیگران منتقل کنید. همچنین، در پایان سایه کاری، تمام یادداشت های خود را مرور کنید تا مطمئن شوید که هیچ سوالی را از دست نداده اید.

7. ارسال ایمیل قبل و بعد از Job Shadowing

برای اینکه فرآیند سایه کاری را به درستی پیش ببرید، بسیار مهم است که با فردی که تحت سایه او هستید تماس داشته باشید تا جزئیات را با هم مرور کنید. این نشان دهنده اشتیاق شماست و به شما کمک می کند تا از هرگونه سردرگمی جلوگیری کنید. پس از انتخاب فرد مورد نظر می توانید ایمیل اولیه را ارسال کرده و پس از اتمام کار می توانید ایمیل تشکر نیز ارسال کنید. سایه کار نوعی شبکه سازی است. بنابراین اگر بعداً تصمیم گرفتید در آن شرکت به دنبال شغل بگردید، ایجاد این رابطه مثبت می تواند به شما در این راه کمک کند.