منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • دوره های مدیریت MBA در دانشگاه های ایران

دوره های مدیریت MBA در دانشگاه های ایران

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
دوره های مدیریت MBA در دانشگاه های ایران

برای بسیاری از متخصصان، دنبال کردن MBA یک گام منطقی برای پیشرفت شغلی به نظر می رسد. بدون توجه به صنعت یا زمینه حرفه ای که در آن فعالیت دارید، کسب مدرک MBA مزایای زیادی دارد. برای کسانی که قصد کار در حوزه مدیریت را دارند، هدفشان همکاری با موسسات مالی است یا آرزوهای کارآفرینی دارند، MBA می تواند بهترین گزینه باشد و مهارت های رهبری را برای موفقیت در این زمینه ها به دست بیاورد. حتی برخی از شرکت ها به دنبال فردی هستند که این مدرک را در حین استخدام مدیر کسب کرده باشد زیرا می توانند به مهارت های مدیریتی وی اعتماد کنند.

شرکت در دوره های MBA نشان دهنده تعهد به یادگیری، بهبود و به کارگیری مهارت هایی است که در نهایت منجر به موفقیت می شود. علاوه بر این، متخصصان MBA نسبت به خود و دانش خود اطمینان بیشتری دارند. اینها تنها تعدادی از مزایای انجام MBA هستند. از دیگر مزایای کسب این مدرک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ابزارهای رایگان و آنلاین برای ایجاد رزومه

اکنون می توانید یک فایل رزومه حرفه ای و دوزبانه را بصورت آنلاین به صورت رایگان ایجاد و دانلود کنید.

  • شناخت بیشتر از بازار جهانی
  • بهبود مهارت های ارتباطی
  • گسترش شبکه حرفه ای
  • افزایش فرصت های شغلی
  • بهبود مهارت های مدیریت زمان

با توجه به سود بالا و علاقه بسیاری از افراد به این رشته، بسیاری از دانشگاه های ایران دوره های MBA یا مدیریت بازرگانی را برای اخذ مدرک ارائه می کنند.

بهترین دانشگاه mba در ایران

دوره MBA در دانشگاه های ایران در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته می باشد. در این دوره دانشجویان با اصول مدیریت و همچنین دانش روز مدیریت در زمینه های مختلف آشنا می شوند و می توانند از دانش خود در پیشرفت شغلی استفاده کنند. طول دوره MBA در دانشگاه های ایران حداقل 2 و حداکثر 3 سال است که تقریباً می توان آن را معادل کارشناسی ارشد در نظر گرفت. اما تفاوت اصلی بین دوره MBA و دوره کارشناسی ارشد در تعداد واحدها است. تعداد واحدها در مقطع کارشناسی ارشد 36 واحد و در رشته مدیریت بازرگانی 56 واحد گذرانده می شود. بنابراین دوره مدیریت بازرگانی شامل 4 ترم است که در هر ترم 14 واحد تحصیلی توسط دانشجو تکمیل می شود.

با توجه به اینکه رشته MBA نسبتا سخت است و نیاز به تلاش زیادی دارد، دانشجویانی که این رشته را در دانشگاه های ایران انتخاب می کنند باید استعداد داشته باشند و زمان زیادی را صرف مطالعه و یادگیری کنند. اما بهترین دانشگاه های ایران برای MBA کدامند؟

دانشگاه صنعتی شریف

MBA در دانشگاه های ایران

دانشگاه شریف یکی از اولین دانشگاه های ایران است که رشته MBA را در ایران معرفی کرد. در حال حاضر این دانشگاه 72 نفر را برای این رشته می پذیرد و از رتبه های برتر آزمون کارشناسی ارشد انتخاب می کند.

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشگاه امیرکبیر نیز جزو برترین دانشگاه های ایران در رشته MBA است که از سال 1389 این رشته را در رشته خود گنجانده است. این رشته در دانشکده مدیریت، علم و صنعت دانشگاه امیرکبیر تدریس و ارائه می شود و 48 دانشجو برای آن در نظر گرفته شده است. از آنجایی که این دانشگاه یکی از بهترین دوره های MBA در ایران را ارائه می دهد و دانشجویان در این دوره با تمامی جوانب کسب و کار آشنا می شوند، مقصد بسیاری برای اخذ مدرک مدیریت بازرگانی محسوب می شود و این افراد در کنکور بهترین هستند. .

دانشگاه تهران

دانشگاه تهران نیز یکی از ارائه دهندگان رشته مدیریت بازرگانی در ایران است و این دوره را در دانشکده مدیریت خود برگزار می کند. این رشته برای اولین بار در سال 1391 توسط دانشگاه تهران ارائه شد و از آن زمان تاکنون داوطلبان برتر این دوره را می پذیرد. ظرفیت پذیرش دانشجو در این منطقه و این دانشگاه 22 نفر می باشد.

دانشگاه الزهرا

دانشگاه الزهرا یکی از دانشگاه هایی است که از سال 90 MBA را به صورت اختصاصی برای بانوان ارائه می دهد. این رشته در دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی دانشگاه الزهرا ارائه می شود و برای آن دانشجو می پذیرد. ظرفیت پذیرش دانشجو در این منطقه و این دانشگاه 11 نفر می باشد.

دانشگاه خوارزمی

دانشگاه خوارزمی یکی از بهترین دانشگاه های ایران در رشته MBA است و از سال 1398 پذیرش دانشجو برای این رشته را آغاز کرده است. دانشگاه خوارزمی این برنامه را در زمینه های مختلفی از جمله بازاریابی و مالی ارائه می دهد. ظرفیت پذیرش دانشجو در این منطقه و این دانشگاه 48 نفر می باشد.

دانشگاه علامه طباطبایی

MBA در دانشگاه های ایران

دانشگاه علامه طباطبایی دوره های MBA رایگان را در دانشکده مدیریت و حسابداری خود برگزار کرد و پس از مدتی اقدام به جذب دانشجو در این رشته از طریق کنکور کرد. این دانشگاه یکی از قدیمی ترین و مطرح ترین دانشگاه های ایران در زمینه مدیریت و حسابداری محسوب می شود و در زمینه مدیریت بازرگانی حرف های زیادی برای گفتن دارد. ظرفیت پذیرش دانشجو در این منطقه و این دانشگاه 76 نفر می باشد.

شرایط پذیرش برای MBA

برای قبولی در رشته MBA در بهترین دانشگاه های ایران باید رتبه خوبی در کنکور کسب کنید. برای این منظور باید مدرک لیسانس داشته باشید. علاوه بر این، اکثر دوره های MBA به 1-2 سال تجربه کاری نیاز دارند و نمره دانشجو با میزان تجربه کاری افزایش می یابد. رشته تحصیلی در مقطع لیسانس نیز تاثیر مستقیمی در پذیرش دانشجو دارد و به عنوان مثال فردی که دارای مدرک مدیریت مالی است بیشتر از داوطلبی با مدرک هنر در این رشته پذیرفته می شود.

یکی از عوامل مهم در قبولی رتبه متقاضی در کنکور می باشد. در جدول زیر نمونه ای از نرخ قبولی ارشد ضریب کد 1 مربوط به رشته مدیریت بازرگانی (MBA) در دانشگاه های برتر ایران را به تفکیک منطقه آورده ایم:

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) 1400-99 رتبه و پذیرش

منطقه و محل پذیرش

نرخ پذیرش

مدیریت بازرگانی – بازاریابی دانشگاه صنعتی شریف – روزانه18
مدیریت بازرگانی – بازاریابی، دانشگاه تهران – روزانه53
مدیریت بازرگانی – بازاریابی دانشگاه صنعتی امیرکبیر – روزانه77
مدیریت بازرگانی – دانشگاه صنعتی امیرکبیر – دور دوم121
مدیریت بازرگانی – راهبرد دانشگاه علامه طباطبایی – دور دوم181
مدیریت بازرگانی – عملیات و زنجیره تامین دانشگاه خوارزمی – روزانه279
مدیریت بازرگانی – بازاریابی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین توسی – دور دوم328