منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • حقوق پرستار چقدر است؟ ، وبلاگ استعدادهای درخشان ایران

حقوق پرستار چقدر است؟ ، وبلاگ استعدادهای درخشان ایران

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
حقوق پرستار چقدر است؟ ، وبلاگ استعدادهای درخشان ایران

پرستاری را می توان یکی از مشاغل مهم در حوزه بهداشت و درمان دانست. پرستاران عموماً مسئول ارائه خدمات و حمایت از بیماران در محیط های مختلف پزشکی مانند بیمارستان ها، کلینیک ها، خانه های سالمندان و کلینیک ها هستند. پرستاران وظایف بسیاری از جمله نظارت بر علائم حیاتی، تجویز دارو، مراقبت از زخم و کمک به بیماران را انجام می دهند و همچنین در کمک به برخی از فعالیت های روزانه مانند حمام کردن و پانسمان بیماران نقش دارند.

علاوه بر مراقبت مستقیم از بیمار، پرستاران همچنین با پزشکان و سایر متخصصان برای توسعه برنامه های درمانی و نظارت بر پیشرفت درمان بیماران همکاری نزدیک دارند. آنها همچنین می توانند به بیماران یاد دهند که چگونه در خانه از خود مراقبت کنند. این افراد باید در ارتباطات بسیار ماهر، تفکر انتقادی و درک عمیق از اصطلاحات و روش های پزشکی داشته باشند تا بتوانند بهترین و با کیفیت ترین خدمات را به بیماران خود ارائه دهند.

پرستاران نقش مهم و سهم بسزایی در ارتقای سلامت جامعه دارند و به همین دلیل صحبت از حقوق این افراد همواره یکی از موضوعات مهم در ایران بوده است. بنابراین در این مقاله تصمیم گرفتیم در مورد حقوق این افراد در جامعه صحبت کنیم.

درآمد و حقوق پرستاران در ایران

همیشه وقتی صحبت از حقوق در بخش بهداشت و درمان به میان می‌آید، همه می‌گویند که پزشکان نه تنها در این رشته بلکه در بین همه حرفه‌ها بالاترین حقوق را دریافت می‌کنند. اما رشته بهداشت و سلامت فقط به پزشکی محدود نمی شود و بسیاری از افراد ترجیح می دهند در رشته هایی مانند پرستاری تحصیل کنند و قبل از آن علاقه مندند از میزان حقوق افراد مختلف در این رشته مطلع شوند.

بر اساس گزارش حقوق و دستمزد سال 1402 منتشر شده توسط شورای عالی کار: حداقل حقوق پرستاران در ایران در سال 1402 حدود 10 میلیون تومان است. این مقدار بسته به سطح تخصص، شهر محل فعالیت، سطح سابقه کار و سطح تحصیلات می تواند متفاوت و حتی افزایش یابد.

این مبلغ حداقل دستمزد به اضافه مزایا، مرخصی پایان سال، حداقل دستمزد روزانه، اضافه کار، معافیت مالیاتی و … می باشد. اما به گفته بسیاری از کارشناسان، این میزان دستمزد برای افرادی مانند پرستاران بسیار کم است و با آنچه در کشورهای دیگر پرداخت می شود، فاصله زیادی دارد. شاید به همین دلیل است که این روزها شاهد مهاجرت تعداد زیادی از پرستاران به خارج از کشور هستیم.

جدول حقوق و مزایای پرستاران در سال جاری توسط شورای عالی کار به شرح زیر است:

حقوق و مزایاماهانه بر اساس 30 روز
پایه پرداخت8 میلیون تومان
کمک هزینه مسکن45000 تومان
حقوق سالانه55000 تومان
کمک هزینه برای وسایل منزل115000 تومان
کمک به خانواده کودک95000 تومان
عیدی و پاداش ماهیانه150000 تومان
سابقه خدمت73000 تومان
مرخصی یک ماه در سال98000 تومان
10% هزینه شیفت – برای شیفت صبح و عصر به مدت 30 روز98000 تومان
15٪ هزینه شیفت – برای شیفت صبح – عصر – شب 30 روزه145000 تومان
5.22% هزینه شیفت – برای نوبت صبح و شب یا شیفت عصر و شب به مدت 30 روز210000 تومان
35% هزینه شیفت – برای شیفت شب ثابت (10 شب تا 6 صبح) به مدت 30 روز335000 تومان
سقف معافیت مالیاتی پایه حقوق پرستاری2,010,000 تومان
عید سالحداقل 1.850.000 تومان

حداکثر 3,895,000 تومان

حقوق سوپروایزر پرستاری

سوپروایزر یکی از رده های پرستاری است که وظیفه آن نظارت بر فعالیت کلیه پرستاران در بخش های مختلف می باشد. برای کار به عنوان سوپروایزر پرستاری، جدا از تمامی مهارت های پرستاری، باید تحصیلات لازم برای این شغل، تجربه کاری در این زمینه و مهارت در مدیریت و رهبری را نیز داشته باشید.

حقوق سوپروایزر پرستاری به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عبارت دیگر، یک سوپروایزر پرستاری ممکن است در یک بیمارستان خصوصی بیشتر از یک بیمارستان دولتی درآمد داشته باشد، یا حقوق آنها ممکن است از شهری به شهر دیگر متفاوت باشد.

برخی ناظران معتقدند که حقوق ارائه شده در بیمارستان های خصوصی از حقوق کارکنان بیمارستان های دولتی بیشتر است. همچنین ممکن است فردی که به عنوان سوپروایزر در یک بیمارستان دولتی با حجم کاری بالا کار می کند، درآمد بیشتری نسبت به فردی که به عنوان سوپروایزر در یک بیمارستان دولتی دیگر با حجم کاری کم کار می کند، داشته باشد. سابقه کار نیز می تواند نقش مهمی در افزایش حقوق سرپرستان داشته باشد.

حقوق پرستاری در بیمارستان خصوصی

حقوق پرستار چقدر است؟

استخدام پرستار در بیمارستان های خصوصی همانند بیمارستان های دولتی انجام می شود و حقوق و دستمزد در زمان عقد قرارداد بر اساس قانون کار و پایه مزد قانون کار تعیین می شود. اما در برخی از بیمارستان های خصوصی به ویژه بیمارستان های خصوصی تهران، حقوق پرستاران توسط خود هیات مدیره بیمارستان تعیین می شود و گاهی می تواند کمتر و گاهی بیشتر از بیمارستان های دولتی باشد. بنابراین حداقل حقوق پرستاران در بیمارستان های خصوصی را می توان بین 10 تا 15 میلیون در نظر گرفت.

آینده شغلی و بازار شغل پرستاری

در چند سال گذشته، افراد زیادی به پرستاری علاقه مند شده اند و بخش مراقبت های بهداشتی را برای کار انتخاب کرده اند. اما با توجه به مهاجرت پرستاران به خارج از کشور و تقاضای بالای بازار برای استخدام پرستار، می توان گفت بازار کار برای فارغ التحصیلان این رشته خوب است. فرصت های شغلی برای پرستاران بسیار متنوع است و می توانند برای آینده شغلی خود در بیمارستان، درمانگاه، درمانگاه یا خانه سالمندان استخدام شوند و یا می توانند به صورت مستقل کار کنند و پرستار خصوصی شوند.