منو سایت

حسابرسی شرکتی چیست و چه کاربردی دارد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
حسابرسی شرکتی چیست و چه کاربردی دارد؟

چه در حال اداره یک کسب و کار کوچک یا بزرگ باشید، به حسابرسی شرکتی نیاز خواهید داشت. حسابرسی در کنار حسابداری به شما کمک می کند تا از اشتباهات مالی یا تخلفات و تقلب جلوگیری کنید. از سوی دیگر، ممیزی مدیریتی مناسب نیز به شما کمک می کند و به شما کمک می کند تا بهترین تصمیمات را در زمان مناسب برای کسب و کار خود بگیرید تا همیشه پویا و رو به رشد باشد. می توانید حسابرسان را در شرکت خود استخدام کنید یا از شرکت های حسابرسی بخواهید که این کار را برای شما انجام دهند.

حسابرسی چیست و چه تفاوتی با حسابداری دارد؟

در واقع حسابرسی نوعی بازرسی است که در آن کلیه مدارک مربوط به حسابداری بررسی می شود. این عملکرد به منظور سیستماتیک کردن حسابداری و کشف اشتباهات یا تقلب های احتمالی در حسابداری ضروری است. حسابرسی و حسابداری دو مفهوم مشابه اما متفاوت هستند که گاهی اوقات با هم اشتباه می شوند. به همین دلیل لازم است تفاوت آنها را با جزئیات توضیح دهیم.

ابزارهای رایگان و آنلاین برای ایجاد رزومه

اکنون می توانید یک فایل رزومه حرفه ای و دوزبانه را بصورت آنلاین به صورت رایگان ایجاد و دانلود کنید.

حسابداران معمولاً کارمندان دائمی شرکت ها هستند که در طول سال به امور مالی شرکت های دولتی و خصوصی می پردازند. از جمله فعالیت های حسابداری می توان به تهیه ترازنامه، خرید و فروش، معاملات، تجزیه و تحلیل نتایج مالی و محاسبه حقوق و دستمزد اشاره کرد. اما حسابرسان معمولا کارمندان دائمی شرکت ها نیستند و ممکن است چند ماه تا یک سال در شرکت ها کار کنند. گاهی اوقات، کسب و کارها برای حسابرسی شرکتی از شرکت های حسابرسی کمک می گیرند. در واقع وظیفه حسابرسان نظارت بر کار حسابداران است.

انواع حسابرسان چیست؟

به طور کلی، سه نوع حسابرس برای شرکت ها وجود دارد. نوع اول حسابرس داخلی است. این افراد در داخل شرکت ها فعالیت می کنند و وظیفه آنها نظارت بر سیاست های مالی شرکت ها است تا روند فعالیت های مالی شرکت بهینه باشد. نوع دیگری از حسابرسان در شرکت های دولتی کار می کنند و حسابرسان دولتی نامیده می شوند. عملکرد این حسابرسان باید به گونه ای باشد که فعالیت های مالی شرکت ها با اصول حسابرسی دولتی منطبق باشد.

اما انواع دیگر حسابرسان مستقل هستند. این افراد می توانند برای شرکت های حسابداری کار کنند. بنابراین، زمانی که یک کسب و کار نیاز به حسابرسی شرکتی دارد و با شرکت های حسابرسی قرارداد می بندد، حسابرسان مستقل حسابرسی را از طرف شرکت انجام می دهند.

حسابرسی شرکتی

یک حسابرس موفق چه ویژگی هایی دارد؟

یک حسابرس خوب علاوه بر دانش حسابداری و دانش سیستم های مالی و گزارش های مالی، باید نحوه کار با نرم افزارهای مالی رایج را نیز بداند. همچنین دقت بالا و توجه به جزئیات به حسابرسان برای عملکرد بهتر کمک می کند. آنها باید بتوانند داده های مالی دریافتی را به طور کامل تجزیه و تحلیل کنند. زیرا در بسیاری از مواقع آنها باید بتوانند برای حل مشکلات مالی و یا بهبود کارایی شرکت راه حلی ارائه دهند.

بسیاری از شرکت ها برای امور مالی و مالیاتی سالانه خود از حسابرسان حرفه ای کمک می گیرند. بنابراین لازم است حسابرسان از قوانین مالیاتی و قوانین کار آگاهی داشته باشند تا شرکت ها را در شرایط مالی مطلوب نگه دارند. همه این مهارت ها در کنار مهارت های نرمی مانند ارتباط صحیح با کارفرما و هیئت مدیره منجر به شناخته شدن فرد به عنوان یک حسابرس حرفه ای می شود.

اگر به تازگی شرکت یا کسب و کار خود را راه اندازی کرده اید و تعدادی کارمند استخدام کرده اید، باید بدانید که حقوقی که به کارمندان خود می پردازید نیز مشمول مالیات است که پس از کسر از حقوق آن ها، آن را پرداخت می کنید. برای جزئیات بیشتر می توانید مقاله مالیات بر حقوق را مطالعه کنید.

چه زمانی شرکت حسابرسی می شود؟

تا اینجا با وظیفه اصلی حسابرسی شرکتی آشنا شدیم و فهمیدیم که حسابرسان چه کسانی هستند و چه ویژگی هایی دارند. اما برای صاحبان مشاغل مهم است که بدانند چه زمانی به حسابرسی شرکتی نیاز دارند. به طور کلی می توان سه نوع زمان بندی را برای حسابرسی در نظر گرفت.

به طور کلی شرکت ها در پایان هر سال یا پس از بسته شدن پرونده های مالی خود حسابرسی دقیقی انجام می دهند که به حسابرسی نهایی معروف است. اما محدودیت هایی مانند زمان محدود در پایان سال مالی وجود دارد. به همین دلیل ممکن است بخشی از فرآیند حسابرسی شرکتی در طول سال انجام شود که به آن حسابرسی ضمنی می گویند. البته، شرکت های بزرگتر تمایل به پیچیدگی های بیشتری دارند. به همین دلیل، آنها روش های حسابرسی مکرر را در طول سال انجام می دهند. این نوع حسابرسی را ممیزی مستمر می نامند.

چه مدارکی برای حسابرسی شرکتی مورد نیاز است؟

مدارک مختلفی برای انجام صحیح فرآیند حسابرسی شرکتی مورد نیاز است. حسابرسی شرکتی مستلزم کلیه اسناد رسمی و غیر رسمی اعم از فاکتور و رسید گرفته تا اسناد پرداخت و دریافت، حواله ها، فاکتورها و هزینه های مختلف است.

البته همه اسناد ارزش یکسانی ندارند و در برخی موارد حسابرسان با اظهارات کارکنان رسمی و غیر رسمی شرکت ها کمک می کنند تا مدارک را به طور کامل تایید کنند. آنها همچنین ممکن است از مشاهدات عینی خود از دارایی های مشهود شرکت، مانند فروشگاه ها و انبارها استفاده کنند تا اطمینان حاصل کنند که اسناد موجود با واقعیات مطابقت کامل دارند.

حسابرسی شرکتی

بد نیست بدانید که همه مجبور نیستند بر حقوق خود مالیات بپردازند، برای اطلاعات بیشتر به مقاله مالیات بر حقوق صفر مراجعه کنید.

مراحل حسابرسی در شرکت ها چیست؟

ابتدا شرکت ها برای حسابرسی دائمی، واگذاری یا نهایی اقدام می کنند و سپس مدارک لازم برای این کار جمع آوری می شود. سپس برای هر شرکت باید دو نوع فایل ایجاد شود. یک پرونده جاری که در آن حسابرسی امسال نگهداری می شود و یک پرونده دائمی که ممیزی در پایان هر سال در آن نگهداری می شود.

آگهی استخدام در تهران

برای مشاهده آگهی استخدام در تهران و ارسال رزومه کلیک کنید.

در مرحله بعد گزارشی تنظیم می شود که صحت ثبت اسناد و دفاتر را تأیید می کند و تراز آزمایشی موقت نامیده می شود. سپس کاربرگ اصلی برای هر شرکت تهیه شود. البته هر شرکتی با توجه به نوع فعالیت خود برگه های خاصی دارد. همچنین حسابرس باید از کلیه بانکهایی که شرکت دارای حساب است یا از آنها تسهیلات بهره مند شده است، تأییدیه بگیرد. همچنین اگر شرکتی دارای صندوق یا حساب امانی باشد، حسابرس طبق قوانین آن را بررسی می کند.

چگونه بفهمیم که نیاز به ممیزی داریم؟

اگر هیچ الزام قانونی برای حسابرسی در بخش و سطح کاری شما وجود ندارد، نیازی به انجام حسابرسی شرکتی ندارید. همچنین اگر شرکت کوچکی هستید که کمتر از ده نفر کارمند دارید و هیچ بدهی ندارید و یا قصد ندارید به این زودی شرکت خود را منحل کنید، نیازی به حسابرسی نخواهد بود.

اما اگر می خواهید سرمایه شرکت خود را از شخص ثالث تامین کنید، برای تایید صحت صورت های مالی شرکت به حسابرسی نیاز دارید. همچنین اگر مشکوک هستید که شخصی برای حساب شخصی خود از شرکت پول می گیرد یا حسابدار شما به درستی کار نمی کند، حضور حسابدار کمک کننده خواهد بود.

البته شرکت هایی که بیش از بیست کارمند دارند و قصد توسعه کسب و کار خود را دارند و یا شرکت هایی که بدهی زیادی دارند و یا قصد خروج از بخش خصوصی را دارند نیاز به حسابرسی شرکتی دارند. شما همچنین می خواهید فعالیت جدیدی را شروع کنید و کسب و کار خود را توسعه دهید، نوعی از حسابرسی به نام حسابرسی عملیاتی برای شما مفید خواهد بود و به شما می گوید که آیا فعالیت های شما سودآور خواهد بود یا خیر.

برای پرداخت حقوق کارمندان خود در شرکت می توانید از یک حسابدار کمک بگیرید. اما بهتر است با جزئیات پرداخت حقوق آشنا شوید. در نتیجه مقاله، شرایط فیش حقوقی را از دست ندهید.

حسابرسی شرکتی

چه عواملی بر هزینه حسابرسی یک شرکت تأثیر می گذارد؟

عوامل مختلفی بر حق الزحمه حسابرسی تأثیر می گذارد. هرچه شرکت شما بزرگتر باشد، هزینه بالاتر و ممیزی طولانی تر خواهد بود. علاوه بر این، پیچیدگی فعالیت های یک شرکت نیز در هزینه های حسابرسی لحاظ می شود. نوع فعالیت شرکت نیز مهم است. به عنوان مثال، آیا شرکت شما تولید کننده است یا ارائه دهنده خدمات؟

دولتی یا خصوصی بودن، داخلی یا بین المللی بودن، تعداد معاملات سالانه، تعداد شعب، سهام و دارایی های شرکت متمرکز یا غیرمتمرکز از دیگر عواملی هستند که بر هزینه حسابرسی نهایی تأثیر می گذارند. هر چه حسابداری شرکت شما قوی تر و اصولی تر باشد و اطلاعات و مدارک شما کاملتر و دقیق تر باشد، کار حسابرسی شما سریعتر و کم هزینه تر خواهد بود.

نتیجه

در این مقاله حسابرسی شرکتی را به شما معرفی کردیم. در مورد تفاوت حسابرسی و حسابداری صحبت کردیم و به ویژگی های یک حسابرس حرفه ای اشاره کردیم. همچنین توضیح داده ایم که چه زمانی باید برای ممیزی اقدام کنید و چه مدارکی برای این کار نیاز دارید تا ممیزی شما در زمان کمتر و هزینه کمتری انجام شود.