منو سایت

تفاوت های سی شارپ و دات نت چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تفاوت های سی شارپ و دات نت چیست؟

تفاوت سی شارپ و دات نت چیست؟ این سوالی است که اغلب در ذهن علاقه مندان و دانشجویان برنامه نویسی ایجاد می شود. محققان اغلب در کلاس های برنامه نویسی می شنوند که عبارات Mariban به جای سی شارپ و دات نت استفاده می شوند و فکر می کنند که این دو اصطلاح یکسان هستند. حال این سوال پیش می آید که برای فردی که تازه شروع به یادگیری زبان برنامه نویسی کرده است چگونه می توان تفاوت این دو مفهوم را درک کرد؟

پیشنهاد مقاله: الگوریتم چیست و چرا دانستن آن مهم است؟

اگر این سوال را در گوگل جستجو کنید، پاسخ های زیادی خواهید یافت، اما اطلاعات واضح و دقیقی به شما نمی دهند. به عنوان مثال، اگر در سایت معتبری مانند Stack Overflow عبارت «تفاوت های بین سی شارپ و دات نت» را جستجو کنید، پاسخ زیر را با بالاترین پاسخ مثبت خواهید یافت:

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی است، در حالی که دات نت یک اصطلاح کلی است که شامل .Net Framework (یک فریمورک برنامه بزرگ) و Common Language Runtime است که روی اسمبلی دات نت اجرا می شود.

این یک پاسخ گسترده و جامع است، اما اگر شما دانش آموزی هستید که به تازگی یادگیری برنامه نویسی را شروع کرده اید، با دیدن این پاسخ سوالات دیگری به ذهن شما می رسد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی تفاوت های این دو مفهوم بپردازیم.

محیط اجرا چیست؟

مربیان بوت کمپ ما به مدت 40 ساعت قبل از شروع کار، جاوا اسکریپت را به دانش آموزان آموزش می دهند. دانش آموزان پس از گوش دادن به توضیحات مربی تمرین را کامل می کنند. در مثال جالبی که یکی از مربیان ما ذکر کرد، دانش‌آموزی که به مرحله‌ای رسیده بود که می‌توانست شروع به نوشتن کد کند، خودش یک ویرایشگر متن راه‌اندازی کرد و اولین برنامه جاوا اسکریپت ساده‌اش را نوشت که دارای چند متغیر و چند کنسول ویرایشگر بود. پیام را نشان دهد در این مرحله، وقتی برنامه خود را تمام کرد، پرسید: “حالا چگونه این کد را اجرا کنم؟”

Bummed مجموعه دانش و فناوری: Bootcamp برنامه نویسی C# را ارائه می دهد

او فهمید که کد فقط یک متن است و چیزی که آن را به یک برنامه “جاوا اسکریپت” تبدیل می کند این است که دارای پسوند js است و نحو دستورات آن با قوانین تنظیم شده توسط جاوا اسکریپت مطابقت دارد. هر زبان نحو مخصوص به خود را دارد. به عنوان مثال، برخی از دستورات در بلوک های داخل پرانتز یا نقل قول ها نوشته می شوند و نظرات هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. کد بدون محیط زمان اجرا بی معنی است. محیط زمان اجرا برنامه ای است که سینتکس را درک می کند و می داند چگونه آن را اجرا کند. این برنامه (یا “موتور”) در مرورگرها تعبیه شده است و به همین دلیل است که می توانیم جاوا اسکریپت را در همه مرورگرهای خود اجرا کنیم. با این حال، هر مرورگر موتور مخصوص به خود را برای اجرای دستورات دارد. به همین دلیل است که گاهی اوقات هنگام اجرای برنامه ها در مرورگرهای مختلف رفتار متفاوتی را تجربه می کنیم.

مدیریت زبان جاوا اسکریپت بر عهده عده کمی است. هر از چند گاهی این افراد تصمیم می گیرند تغییراتی ایجاد کنند. به عنوان مثال، اگر تجربه کدنویسی در JS دارید، باید به خاطر داشته باشید که آیا در برنامه خود از “var” به جای “const” و “let” استفاده کرده اید یا از کلمه کلیدی “function” به عنوان یک فلش چربی استفاده کرده اید یا به جای => انجام شده است. . اینها ویژگی های جدیدی هستند که اخیراً به این زبان اضافه شده اند. توجه به این نکته مهم است که این ویژگی‌های جدید تا زمانی که محیطی که این کد در آن اجرا می‌شود به‌روزرسانی نشده باشد تا نحوه تفسیر این نحو جدید را بدانیم، بی‌معنی هستند.

نکته مقاله: با رعایت این 10 نکته جادویی در یادگیری برنامه نویسی موفق خواهید شد

کتابخانه های اصلی و اشیاء و کلاس های جاوا اسکریپت از پیش ساخته شده

به طور کلی زبان های برنامه نویسی به کلاس ها و روش های از پیش تعریف شده مجهز هستند. قبل از شروع کد نویسی در جاوا اسکریپت، چند شیء و کلاس داریم که به آنها دسترسی داریم. از جمله این کامپوننت های از پیش ساخته شده می توان به وعده ها، روش های استاتیک «Math.random» و «JSON.parse»، آرایه ها و روش های آرایه مانند نقشه، فیلتر، کاهش و … اشاره کرد.

در تمام زبان های برنامه نویسی، زمان اجرا و کتابخانه های هسته به طور یکپارچه در دسترس هستند. اگر کلاس‌هایی مانند رشته‌ها و آرایه‌ها قبلاً پیاده‌سازی نشده بودند، نوشتن برنامه‌های جاوا اسکریپت چندان آسان نبود، زیرا باید همه چیز را خودتان بنویسید.

بیایید به سوال اصلی برگردیم: C# و Net چه تفاوتی دارند؟

اکنون که درک بهتری از محیط زمان اجرا و کتابخانه های اصلی دارید، وقت آن است که پاسخ ما را دوباره بررسی کنیم.

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی است، در حالی که دات نت یک اصطلاح کلی است که هم شامل دات نت فریم ورک (یک کتابخانه فریمورک برنامه) و هم زبان مشترک Runtime است که همگی کد نوشته شده به زبان C. Compiles Sharp است.

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی عمومی و کاربردی است. این زبان برنامه نویسی قوانین و کلمات کلیدی خاص خود را دارد (مانند کلاس، فضای نام، بازگشت و غیره)، پرانتزهای باز و بسته، کلاس ها و اشیاء که همه با هم کار می کنند.

Dot Net Runtime ابزاری است که در واقع می داند چگونه کدهای کامپایل شده ما را اجرا کند. دات نت به عنوان زمان اجرای زبان مشترک (CLR) نیز شناخته می شود. بنابراین زمان اجرا دات نت، علاوه بر زبان سی شارپ، می تواند کدهای نوشته شده با F# و Visual Basic را نیز اجرا کند.

و در حالی که کتابخانه هسته جاوا اسکریپت تعدادی توابع داخلی را در اختیار ما قرار می دهد، دات نت هزاران کلاس دارد که مستقیماً در دسترس هستند تا بتوانیم به سرعت کدنویسی را شروع کنیم. به عنوان مثال، بلافاصله پس از شروع کدنویسی در سی شارپ، با کلاس “List” آشنا می شویم. کلاس لیست از قبل برای استفاده ما در دسترس است و از قبل متدهایی مانند افزودن و حذف را پیاده سازی کرده است. این کلاس ها کتابخانه هایی هستند که .NET Framework را تشکیل می دهند.

خوب! اگر تصمیم دارید یادگیری سی شارپ را همراه با دات نت شروع کنید، خبر خوبی برای شما داریم. شما صاحب این کتابخانه غنی هستید و می توانید از این کتابخانه و زبان برنامه نویسی برای نوشتن برنامه های ارزشمند استفاده کنید. در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که دات نت قابلیت کامپایل در کتابخانه های مایکروسافت و کدهایی که ما به زبان سی شارپ می نویسیم را دارد.

نویسنده: حمیدرضا طیبیک