تفاوت بین مهندسی صنایع و مدیریت

تفاوت بین مهندسی صنایع و مدیریت

ممکن است در بسیاری از آگهی های استخدامی مهندسی صنایع، اصطلاحات مهندس صنایع و رشته مدیریت صنعتی را با هم مشاهده کنید. شباهت های زیادی بین این دو رشته وجود دارد و حتی وظایف شغلی مشابهی برای آن ها تعریف شده است. حتی هنگام تحصیل در این دو رشته، برخی واحدهای درسی یکسان است. استاتیک، مقاومت مواد، آزمایشگاه شیمی، مبانی برق، آزمایشگاه مبانی برق، محاسبات عددی، معادلات، برنامه نویسی، نقشه کشی صنعتی، فناوری صنعتی، تجزیه و تحلیل سیستم و ایمنی صنعتی. به همین دلیل است که بسیاری از نقش های مدیریتی به دنبال مهندسان صنایع هستند و افرادی را با این مدرک استخدام می کنند.

مهندس صنایع چیست؟

مهندسی صنایع تخصصی است که در آن یک فرد تحصیل کرده مسئول توسعه رویکردهایی است که فرآیندهای درون یک سازمان را بهبود می بخشد. آنها فرآیندهای سازمان ها را در صنایع مختلف تجزیه و تحلیل می کنند تا استراتژی های مناسب برای بهبود فناوری، ماشین آلات و پرسنل را تدوین کنند. مهندسان صنایع می توانند در زمینه های مختلفی کار کنند، اما حرفه آنها در درجه اول بر تقویت فرآیندهای تجاری و مدیریتی برای حمایت از سودآوری، خدمات مشتری و کیفیت محصول متمرکز است.

ابزارهای رایگان و آنلاین برای ایجاد رزومه

اکنون می توانید یک فایل رزومه حرفه ای و دوزبانه را بصورت آنلاین به صورت رایگان ایجاد و دانلود کنید.

مدیریت صنعتی چیست؟

مدیریت صنعتی شاخه ای از مدیریت است که بر ایجاد و مدیریت سیستم ها و فرآیندهای صنعتی متمرکز است که از افراد، مواد و انرژی در روش های تولید استفاده می کند. مدیریت صنعتی بر استفاده از کامپیوتر، ریاضیات و آمار در زمینه مدیریت تاکید دارد و به ویژه با صنایع مهندسی مانند نساجی، فولاد، نیرو، مواد شیمیایی، هوانوردی، رباتیک و غیره سروکار دارد.

مدیریت صنعتی صنایع مختلف از نیمه هادی ها و خودرو گرفته تا پردازش پلاستیک و آهنگری فلزات، روغن، لوازم آرایشی و مواد غذایی و غیره را پوشش می دهد. این حوزه کاری شامل روش‌ها و روش‌هایی است که با تعیین اقتصادی‌ترین راه‌های به کارگیری کارگران، استفاده از مواد، ماشین‌آلات، زمان، سرمایه، انرژی و اطلاعات، به حداکثر رساندن کارایی فرآیندهای تولید مربوط می‌شود.

تفاوت بین مهندسی صنایع و مدیریت صنعتی

تا به حال تعریفی از این دو رشته را خوانده اید و متوجه شده اید که شباهت هایی با هم دارند اما یکی از تفاوت های اصلی آنها بعد فنی آنهاست. مدیران صنعتی به بعد مالی، هزینه و همچنین بعد انسانی تمامی فرآیندها توجه بیشتری دارند. آنها روی این موارد تمرکز می کنند تا بتوانند در جهت بهبود فرآیندها گام بردارند. تفاوت های دیگر آنها عبارتند از:

  • مهندسان صنایع بیشتر بر روی بهبود سیستم ها تمرکز می کنند و می توانند به عنوان رابط بین حوزه های مدیریت و فنی در نظر گرفته شوند. به همین دلیل است که در رشته مهندسی صنایع بیشتر دروس فنی تدریس می شود تا فارغ التحصیلان بتوانند با دانشی که کسب کرده اند با متخصصان رشته فنی تعامل داشته باشند. این در حالی است که مدیران صنعتی چنین درسی ندارند. اما نباید فراموش کرد که مهندسان صنایع پتانسیل فعالیت در حوزه مدیریت را دارند و دلیل این امر نیز برگزاری دوره های مدیریت در دانشگاه است. این دوره های مدیریت شامل تئوری مدیریت، تئوری حسابداری، اقتصاد خرد و کلان می باشد و با دانش در این دوره ها می توانند به عنوان مدیر در پست ها و پروژه های مدیریتی فعالیت کنند.
  • مهندسان صنایع باید بتوانند علاوه بر دانش فنی از دانش مدیریت خود نیز استفاده کنند. به عبارت دیگر، یک مهندس صنایع باید بتواند مانند یک مدیر ارشد فکر کند و تصمیم بگیرد. آنها همچنین باید بتوانند روی مسائل مالی و سودآوری تمرکز کنند که برای یک فرد فنی دشوار است.
  • اگر بخواهیم نمودار سازمانی مدیران در سازمان ها را تشریح کنیم به این تقسیم بندی می رسیم: مدیران ارشد، مدیران میانی و مدیران عملیاتی. زمینه فعالیت مهندسان صنایع می تواند در رده مدیران میانی و مدیران عملیاتی باشد در حالی که مدیران صنعتی می توانند در سطح اول یعنی مدیران ارشد فعالیت کنند. البته باید به این نکته اشاره کنیم که امکان جابجایی این دسته بندی های سازمانی وجود دارد و همه چیز به سطح دانش و مهارت افراد درگیر بستگی دارد.
  • در جایی که مهندسی صنایع به طور سنتی بر کاربرد روش‌های مهندسی برای بهبود تولید و فرآیندهای مرتبط با صنعت تمرکز می‌کند، مدیریت صنعتی این سطح از تمرکز را گسترش داده است تا حوزه‌های دیگری مانند امور مالی، هوش تجاری، مراقبت‌های بهداشتی و مدیریت اطلاعات را در بر گیرد.

آینده شغلی مدیریت صنعتی

یکی از تفاوت هایی که می توان برای این دو در نظر گرفت می تواند آینده شغلی آنها باشد. با توجه به اداره آمار کار ایالات متحده (BLS)، مدیران صنعتی ممکن است بین سال‌های 2019 تا 2029 از دست دادن شغل کم یا بدون از دست دادن شغل را تجربه کنند. پیش‌بینی می‌شود در آینده فرصت‌های شغلی مدیران صنعتی به طور مداوم کاهش یابد. اگر می خواهید با این مدرک آینده شغلی خوبی داشته باشید، باید علاوه بر تحصیل در دانشگاه به فکر گرفتن گواهینامه، ارتقای مهارت، افزایش سابقه کاری و آشنایی با علوم روز باشید.

آینده شغلی مهندسی صنایع

دامنه مهندسی صنایع بسیار گسترده است. از بین تمام رشته های مهندسی، رشته ای است که تعدادی از حوزه ها را پوشش می دهد. اگر مدرک مهندسی صنایع دارید، مسیرهای شغلی زیادی برای انتخاب در این زمینه وجود دارد. زیرا مهندسان صنایع دانش خوبی در زمینه تولید دارند و همین امر آنها را به فردی ارزشمند برای صنایع مختلف تبدیل می کند. به هر حال، تولید چیزی است که سازمان های مدرن امروزی را به حرکت در می آورد.

با این حال، پیش بینی می شود اشتغال مهندسان صنایع از سال 2021 تا 2031 حدود 3 درصد رشد کند که کمتر از میانگین برای همه مشاغل است.