تعادل تعطیلات چیست؟ ، وبلاگ استعدادهای درخشان ایران

تعادل تعطیلات چیست؟ ، وبلاگ استعدادهای درخشان ایران

مرخصی و بایدها و نبایدهای آن همیشه جزو بحث های مهم در شرکت هاست و افراد زیادی هستند که هنوز با قوانین آن آشنایی ندارند. یکی از مواردی که همیشه در بحث مرخصی در قانون کار مطرح می شود بحث مانده مرخصی یا بازخرید مرخصی است. در این مقاله قصد داریم در مورد این موضوع صحبت کنیم و نحوه محاسبه آن را به شما معرفی کنیم.

تعادل تعطیلات چیست؟

در زمان محاسبه مانده مرخصی، این امکان برای کارکنان وجود دارد که بخشی از مرخصی استحقاقی استفاده نشده خود را به سال بعد منتقل کرده و یا معادل ریالی آن را دریافت کنند. مرخصی به مرخصی باقی مانده کارکنان اشاره دارد.

ابزارهای رایگان و آنلاین برای ایجاد رزومه

اکنون می توانید یک فایل رزومه حرفه ای و دوزبانه را بصورت آنلاین به صورت رایگان ایجاد و دانلود کنید.

طبق ماده 66 قانون کار، تنها 9 روز مانده مرخصی کارکنان در سال جابجا می شود و هر کارمند مجاز است تا 15 روز از مرخصی خود را پس انداز کند. در حالی که در این صورت محاسبه برای یک سال کاری انجام می شود و اگر کارمندی 9 ماه کار کرده باشد، این امکان را به این صورت نخواهد داشت.

یکی از اهداف قانونگذار از قوانین مربوط به انواع مرخصی در قانون کار، اولویت دادن به سلامت کارمند است و اینکه کارمند باید از تمام مرخصی خود استفاده کند مگر اینکه سلامتی وی خطری داشته باشد. به همین دلیل است که تعداد روزهایی که کارمندان و کارگران می توانند به عنوان مرخصی به سال بعد منتقل شوند یا معادل ریالی آن را از کارفرما دریافت کنند کم است.

نحوه محاسبه مانده مرخصی

برای محاسبه مانده مرخصی، یک چیز باید در نظر گرفته شود. کارمند باید یک سال با شرکت کار کند. به عنوان مثال، تصور کنید که یک کارمند کمتر از یک سال در یک شرکت کار کرده است. طبق ماده 66 قانون کار می توان 9 روز از بقیه تعطیلات را برای افرادی که در شرکت مشغول به کار هستند به مدت یک سال ذخیره کرد. از این رو رزرو 9 روز مرخصی برای کمتر از یک سال قابل اعمال نیست. در این گونه قراردادها، روزهای مرخصی از 26 روز تا بقیه کارکنان به عنوان مانده مرخصی محاسبه می شود.

اما تصور کنید که فردی یک سال با یک شرکت کار کرده و از 26 مرخصی با حقوق خود 15 مورد استفاده کرده است. در این صورت او 11 تعطیلی استفاده نشده دارد و فقط می تواند 9 روز تعطیل را به سال بعد منتقل کند. در این صورت کارمند می تواند تا قبل از پایان سال از دو مرخصی خود استفاده کند.

محاسبه وجه مرخصی

طبق ماده 72 قانون کار، مرخصی در زمان فسخ قرارداد، پایان کار، بازنشستگی، تعطیلی مشاغل و از کارافتادگی بازخرید می شود. در صورت انعقاد قرارداد بین کارمند و کارفرما و توافق طرفین برای تسویه حساب، علاوه بر تسویه حقوق و سنوات، نقدینگی مرخصی نیز باید محاسبه و پرداخت شود.

اما اگر کارمندی بخواهد در شرکتی به کار ادامه دهد، طبق ماده 66 قانون کار، معمولاً بازخرید در حین استخدام انجام نمی‌شود و روند کار به این صورت است که مانده مرخصی به سال بعد منتقل می‌شود. به حسابش واریز شد حساب را ترک کنید فرمول محاسبه بازخرید مرخصی طبق قانون کار به شرح زیر است:

تعداد روزهای مرخصی * (حقوق پایه یک روز + کمک هزینه کارمندی + اسکان + (پرداخت شامل سفر، غذا و …) = محاسبه نرخ مرخصی

فرمولی که در بالا مشاهده می کنید می تواند کمی گیج کننده باشد و ممکن است برای همه کسانی که می خواهند از این فرمول برای پول نقد و محاسبه مانده تعطیلات خود استفاده کنند مناسب نباشد. برای این منظور، محاسبه آنلاین مانده مرخصی، محاسبه را بسیار آسان می کند و همچنین سرعت محاسبه را نسبت به درج اعداد در این فرمول افزایش می دهد.

آگهی استخدام در تهران

برای مشاهده آگهی استخدام در تهران و ارسال رزومه کلیک کنید.

ماشین حساب ایران سالاری برای محاسبه Redemption مرخصی پیشنهاد ما برای دریافت رقم Leave Redemption است. کار با این ماشین حساب بسیار آسان است و فقط باید تعداد روزهای دریافتی و همچنین مرخصی باقیمانده خود را در قسمت های مورد نظر قرار دهید تا به رقم بازخرید مرخصی خود برسید.

آیا مانده مرخصی شامل مالیات می شود؟

ماده ای در قانون در مورد مالیات مانده مرخصی وجود دارد. طبق ماده 91 قانون کار و مالیات های مستقیم، حقوق و مبلغ مرخصی مانده مشمول مالیات نبوده و مالیاتی از آنها کسر نمی شود.

آیا مبلغ بازخرید مرخصی به وراث متوفی تعلق می گیرد؟

در صورت فوت کارمند یا کارمندی، وجه نقد مرخصی وی بر اساس نرخ روز محاسبه و به وراث او تعلق می گیرد. برای تحقق این امر، وراث باید طبق قانون عمل کنند و کلیه کارهای مربوط به انحصار موروثی را انجام دهند.

آیا می توان از مرخصی باقی مانده برای ابطال یک ماه بیمه استفاده کرد؟

تمام عیدی‌های حقوقی کارمندان و کارگران جزء روزهای کاری آنها محسوب می‌شود و در صورت عدم استفاده از آن، باید از بیمه محروم شوند و دستمزد خود را دریافت کنند. در نتیجه از بیمه تامین اجتماعی برخوردار می شوند.