منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران

بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران

مهندسی عمران یکی از پرطرفدارترین رشته های دانشگاهی است. تمامی سازه های ساختمانی و غیر ساختمانی که در اطراف خود می بینید اعم از پل ها، جاده ها، کانال های انتقال آب و انواع ساختمان ها متعلق به گرایش های مختلف در این زمینه هستند. برای تحصیل در رشته مهندسی عمران در ایران باید در کنکور گروه ریاضی و فیزیک شرکت کنید. اما بعد از آن باید با توجه به رتبه ای که در کنکور کسب می کنید دانشگاه خود را انتخاب کنید. در این مقاله بهترین دانشگاه های ایران در رشته مهندسی عمران را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید دانشگاه خود را راحتتر انتخاب کنید.

رزومه ساز - میز
رزومه ساز - موبایل

دانشگاه تهران

شاید بتوان دانشگاه تهران را نماد آموزش عالی کشور دانست. دانشگاهی با ده ها دانشکده، پژوهشکده و پردیس خودگردان و سابقه ای نزدیک به صد ساله، همواره جزو برترین دانشگاه های کشور بوده است. بر اساس رتبه بندی شانگهای در سال 2022، دانشگاه تهران پس از دانشگاه های آزاد و شریف در رشته مهندسی عمران رتبه 101 از 150 جهان را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه تهران اولین دانشگاه ایرانی است که در رشته مهندسی عمران تدریس می کند. این دانشگاه لیست کاملی از رشته های مهندسی عمران از جمله مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری راه و ترابری، کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی محیط زیست، کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی، کارشناسی ارشد و عمران ساخت و ساز را ارائه می دهد. دکترا در رشته های مدیریت، مهندسی سازه، گرایش آب، زلزله و مهندسی ارائه می دهد.

بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران

دانشگاه صنعتی شریف تهران

کمتر کسی در ایران پیدا می شود که نام دانشگاه شریف را نشنیده باشد. به همین دلیل عجیب نیست که این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران باشد. تعداد زیادی از نخبگان و رتبه های برتر ایران، دانشگاه شریف را به هر دانشگاه دیگری ترجیح می دهند.

اعتبار دائمی دانشگاه شریف به فارغ التحصیلان این دانشگاه فرصت خوبی برای ورود به بازار کار مهندسی عمران در ایران می دهد. همچنین دانشگاه شریف تنها دانشگاهی در ایران است که در رتبه بندی QS در رشته مهندسی عمران در سال 2022 حضور دارد و توانسته رتبه 151 تا 200 را به خود اختصاص دهد.

بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران

دانشگاه تبریز

دانشگاه تبریز از دیگر دانشگاه‌های ایران است که در رشته مهندسی عمران به نتایج بسیار خوبی دست یافته و در رتبه‌بندی تایمز ۲۰۲۲ در رتبه ۲۰۱ تا ۲۵۰ قرار گرفته است. بدون شک دانشگاه تبریز نه تنها یکی از بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران است، بلکه این دانشگاه با بیش از 19000 مقاله ISI، بیش از 23000 دانشجو و 27 مجله یکی از برترین دانشگاه های ایران است.

بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران

دانشگاه صنعتی امیر کبیر

یکی دیگر از دانشگاه های بسیار پرطرفدار کشور که جزو بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران محسوب می شود، دانشگاه امیر کبیر است. بر اساس رتبه بندی شانگهای، دانشگاه امیر کبیر در سال 2022 به عنوان چهارمین دانشگاه برتر کشور شناخته شد و در رتبه 151 از 200 قرار گرفت.

برای کسانی که پس از فارغ التحصیلی به فکر استخدام در رشته مهندسی عمران هستند، دانشگاه امیر کبیر به دلیل اعتبار و اعتباری که دارد گزینه ایده آلی محسوب می شود. این دانشگاه که به عنوان یک دانشگاه پلی تکنیک با رشته های مهندسی از سال 1335 کار خود را آغاز کرده است، برای تحصیل در رشته های مهندسی بسیار محبوب است و گذراندن آن نیازمند تلاش بسیار و استعداد بالایی است.

بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران

دانشگاه تربیت مدرس

برای تکمیل لیست بهترین دانشگاه های ایران در رشته مهندسی عمران به دانشگاه تربیت مدرس مراجعه می کنیم. البته این دانشگاه تنها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد و همواره از جایگاه علمی بسیار بالایی برخوردار بوده است. این دانشگاه در رتبه بندی مهندسی عمران شانگهای در سال 2022 از رتبه 201 تا 300 برخوردار است و در بین دانشگاه های ایران از دانشگاه کاشان و دانشگاه گیلان بالاتر است.

بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران

شهید چمار دانشگاه اهواز

برای اینکه بدانید چرا دانشگاه شهید چمران اهواز در لیست بهترین دانشگاه های ایران برای رشته مهندسی عمران قرار گرفته است، باید به رتبه بندی 2022 تایمز برای رشته مهندسی عمران مراجعه کنید تا بدانید چمران بر اساس این رتبه بندی دانشگاه، گیلان و لرستان در رشته مهندسی عمران در سال 2022 رتبه 401 از 500 و پس از آن دانشگاه تهران قرار دارند.

بد نیست بدانید دانشگاه شهید چمران چهارمین دانشگاه بزرگ کشور و بزرگترین دانشگاه جنوب ایران است. نام قدیمی این دانشگاه جندی شاپور بوده و هنوز هم گاهی به این نام شناخته می شود. فضای آموزشی گسترده و امکانات مناسب از جمله ویژگی هایی است که دانشگاه شهید چمران اهواز را به یکی از دانشگاه های برتر کشور تبدیل کرده است.

بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران

دانشگاه خواجه نصیر طوسی

یکی دیگر از نام‌های معروف در بین دانشگاه‌های ایران، دانشگاه خواجه ناصر طوسی است. این دانشگاه که در شهر تهران قرار دارد به عنوان ششمین دانشگاه برتر تهران و هشتمین دانشگاه برتر ایران در رشته مهندسی عمران شناخته می شود. دانشکده مهندسی عمران در این دانشگاه هر ساله دانشجویان زیادی را برای تحصیل در این رشته می پذیرد. این دانشگاه که در سال 1377 تاسیس شده است به غیر از رشته مهندسی عمران گرایش های دیگری نیز برای تدریس دارد. این روندها عبارتند از:

 • مدیریت ساخت و ساز
 • حمل و نقل و حمل و نقل
 • مهندسی محیط زیست
 • سازه های دریایی
 • منابع آبی
 • مهندسی آب
 • معماری زلزله
 • مهندسی سازه
 • ژئوتکنیکی

اگر به دنبال بهترین دانشگاه های ایران و تهران برای تحصیل در رشته مهندسی عمران هستید، خواجه نصیر طوسی می تواند یکی از انتخاب های شما باشد زیرا دارای مناطق آزمایشگاهی حرفه ای برای رشته مهندسی عمران برای تحصیل مانند دارای بهترین امکانات می باشد.

بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران

دانشگاه علم و صنعت

یکی از بهترین دانشگاه های ایران که بهترین رتبه را در زمینه مهندسی و فنی دارد، دانشگاه علم و صنعت است. تمامی رشته های مهندسی در این دانشگاه تدریس می شوند اما از رتبه علمی خوبی در رشته مهندسی عمران برخوردارند.

دانشگاه علم و صنعت ایران در بین دانشگاه‌های جهان در همه رشته‌های مهندسی رتبه ۱۷۶ و در بین دانشگاه‌های ایران رتبه پانزدهم را دارد. گرچه رشته مهندسی مکانیک یکی از بهترین رشته های مهندسی این دانشگاه محسوب می شود و از رتبه بالایی برخوردار است، اما مهندسی عمران نیز در این دانشگاه رتبه بالایی دارد و به همین دلیل بسیاری از افراد این دانشگاه را در رشته عمران می دانند. برای مطالعه انتخاب کنید. مهندسی.

بهترین دانشگاه های ایران برای مهندسی عمران

وضعیت دانشگاه آزاد رشته مهندسی عمران

تا اینجا فقط در مورد دانشگاه های سراسری صحبت کردیم. اما جالب است بدانید رتبه بندی شانگهای برای سال 2022 دانشگاه آزاد را به عنوان بهترین دانشگاه ایران در رشته مهندسی عمران معرفی کرده است. دانشگاه آزاد چندین واحد دانشگاهی در سراسر کشور دارد که شرایط یکسانی ندارند. قدیمی ترین واحد آموزشی این دانشگاه، واحد تهران مرکز است که در سال 1361 تاسیس شد و بزرگترین واحد آموزشی این دانشگاه است.

سایر دانشگاه های معروف ایران در رشته مهندسی عمران

اگر قصد تحصیل در رشته مهندسی عمران را دارید و به دلیل درآمد و حقوق شهروندی یا علاقه شخصی خود این رشته را انتخاب می کنید، باید بدانید که تنها دانشگاه های خوبی در کشور وجود ندارد که تا به حال به آنها اشاره کردیم. اگر نگاه دقیق‌تری به فهرست‌های رتبه‌بندی داشته باشیم، نام سایر دانشگاه‌ها مانند دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه یزد، دانشگاه یاسوز، دانشگاه ارومیه، دانشگاه گیلان، دانشگاه کاشان، دانشگاه سمن و دانشگاه الزهرا نیز در فهرست آنها به چشم می‌خورد. در نتیجه هنگام انتخاب با توجه به رتبه ای که در آن زندگی می کنید، شهری که در آن زندگی می کنید و اهداف خود می توانید به گزینه های مختلفی فکر کنید.

نتیجه

رشته مهندسی عمران به عنوان یک رشته پرطرفدار و پردرآمد در تمام دنیا شناخته می شود. به همین دلیل دانشجویان زیادی در این رشته تحصیل می کنند. اما برای دانشجویان مستعد مهم است که در دانشگاه های معتبر تحصیل کنند و بتوانند شغل مناسبی را برای خود فراهم کنند.

در این مقاله تعدادی از بهترین دانشگاه های ایران در رشته مهندسی عمران را به شما معرفی کردیم. این لیست شامل دانشگاه های معروفی مانند دانشگاه تهران، دانشگاه شریف و دانشگاه امیرکبیر است. اگرچه رتبه بندی های معروف و معتبری مانند شانگهای، تایمز و کیو اس ممکن است سال به سال تغییر کند و جایگاه مشاغل در آنها تغییر کند، اما دانشگاه های معتبر ایران معمولا هر ساله رتبه بندی می شوند.