منو سایت

اگر به دلار حقوق می گرفتیم…

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
اگر به دلار حقوق می گرفتیم...

شرکت ها و سازمان ها هر ساله بر اساس قوانین مصوب دستمزد کارکنان خود را افزایش می دهند. اما آیا این افزایش دستمزد به معنای افزایش قدرت خرید است؟ در این مقاله بر اساس اطلاعاتی که از کاربران ایران تلنت و ایران کرفس دریافت کرده ایم، نگاهی به درآمد متخصصان ایرانی در زمینه های مختلف می اندازیم و آن را با افزایش نرخ دلار و تورم سالانه مقایسه می کنیم. قبل از ورود به بحث اصلی، لازم است کمی بیشتر در مورد دستمزد اسمی و واقعی بدانیم:

مزد اسمی و دستمزد واقعی چیست؟

دستمزد اسمی مبلغی است که افراد بابت خدمات خود در یک بازه زمانی مشخص از کارفرما دریافت می کنند. حقوق واقعی قدرت خرید مردم با پولی است که دریافت می کنند. یعنی دستمزد واقعی به افراد کمک می کند تا تغییرات ارزش ریال را با توجه به نرخ تورم ارزیابی کرده و قدرت خرید دریافتی خود را در قالب دستمزد اسمی اندازه گیری کنند. دستمزد اسمی به وضعیت فعلی از نظر زمانی اشاره دارد، اما دستمزد واقعی با در نظر گرفتن عامل زمان و اتفاقاتی که در طول زمان اتفاق افتاده و خواهد افتاد. تورم سالیان متمادی در حقوق امروز شما و انتظارات تورمی در آینده نیز شامل آن شده است. برای این کار لازم است که حقوق واقعی باشد.

هزینه سبد مصرفی چقدر است؟

حتما زیاد شنیده اید و دیده اید و همچنین برای شما کاملا مشخص است که علیرغم افزایش درآمد از نظر عددی، قدرت خرید شما نسبت به سال های قبل کمتر است. این بدان معناست که الگوهای خرید شما ممکن است تغییر چندانی نکرده باشد، اما پس از رفع نیازهای اولیه از جمله غذا، پوشاک و سرپناه، پس انداز کمتری خواهید داشت. مفهومی در دنیا برای در نظر گرفتن این موضوع وجود دارد به نام قیمت سبد مصرفی. سبدی را در نظر بگیرید که نیازهای اولیه را برآورده کند. این نیازهای اساسی با گذشت زمان افزایش می یابد و حتی الگوی مصرف نیز تغییر می کند. برای مثال، غذای اصلی یک کشور ممکن است در یک سال از نان به برنج تغییر کند. بنابراین بسته به الگوی مصرف جامعه هر چند سال یکبار تغییراتی در سبد مصرفی ایجاد می شود.

تعریف نهایی سبد مصرف در ایران در سال 1394 انجام شد. در این گزارش برای محاسبه دقیق تر، حقوق ها را بر اساس قیمت سال پایه 95 تنظیم کرده ایم. به عبارت دیگر، ارزش فعلی سبد مصرفی 2015 چقدر است و برای آن چقدر پول باید پرداخت شود. این ابزار به ما امکان می دهد بفهمیم که آیا واقعاً درآمد ما نسبت به 5 سال قبل افزایش یافته است یا اینکه تمام رشد عددی آن به جیب تورم رفته است.

میانگین درآمد متخصصان با در نظر گرفتن تورم

اگر به دلار حقوق می گرفتیم

همانطور که در نمودار دستمزد اسمی و دستمزد واقعی متخصصان از سال 1396 تا 1400 مشاهده می کنید، متوسط ​​دستمزد اسمی متخصصان عنوان متوسط ​​از 2.5 میلیون تن در سال 1396 به سال 1400 به 6.2 میلیون تن افزایش یافته است، اما متوسط ​​دستمزد واقعی آنها کاهش یافته است. 2 از 3 میلیون تومان به 1.8 میلیون تومان کاهش یافت.

با مقایسه نمودار دستمزد اسمی و دستمزد واقعی متوجه می شویم که افزایش دستمزد مردم نه تنها باعث افزایش قدرت خرید مردم شده، بلکه شاهد کاهش درآمد واقعی آنها نیز هستیم. یعنی در سال 1400 مردم علیرغم افزایش دستمزدها نمی توانستند بیشتر از سال 95 کالا و خدمات بخرند و اگر دقیقاً به اندازه سال 1395 برای کالاها و خدمات پرداخت می کردند، پس انداز آنها کمتر یا حتی می شد. ساخته شده است. در بدهی.

میانگین حقوق مدیران میانی با توجه به تورم تنظیم شده است

اگر به دلار حقوق می گرفتیم

مدیران میانی دارای جایگاهی برابر با متخصصین حقوق اسمی و حقوق واقعی هستند. همانطور که در نمودارهای این بخش مشاهده می کنید، در سال 1396 متوسط ​​حقوق اسمی مدیران دهک متوسط ​​جامعه 3.6 میلیون تن و در سال 1400 به 9 میلیون تن رسید، اما میانگین حقوق واقعی آنها در این سال ها از 3.3 میلیون تومان می باشد. به 2.6 میلیون تومان رسیده است. کارکنان این رده سازمانی با وجود افزایش عددی درآمد نتوانستند نسبت به سال 1395 کالا و خدمات بیشتری خریداری کنند و طی سالیان گذشته شاهد کاهش دستمزد واقعی این افراد بوده ایم.

میانگین حقوق مدیران ارشد با توجه به تورم تنظیم شده است

اگر به دلار حقوق می گرفتیم

از نظر حقوق اسمی و حقوق واقعی، مدیران ارشد وضعیتی برابر با متخصصان و مدیران میانی دارند. نمودارها نشان می دهد که متوسط ​​حقوق اسمی مدیران ارشد دهک متوسط ​​جامعه از 6 میلیون تن در سال 1396 به 15 میلیون تن در سال 1400 افزایش یافته است، اما میانگین حقوق واقعی آنها از 5.5 میلیون تن به 4.3 میلیون تن کاهش یافته است. بنابراین مدیران ارشد علیرغم افزایش دستمزدهای دریافتی در سال 1400 نتوانسته اند نسبت به سال 1395 کالا و خدمات بیشتری خریداری کنند و دستمزد واقعی آنها در طول این سال ها رو به کاهش بوده است.

میانگین درآمد متخصصان با در نظر گرفتن نرخ دلار

اگر به دلار حقوق می گرفتیم

با تبدیل میانگین درآمد متخصصان در سال 1396 به 1400 دلار می توان افزایش دستمزد و قدرت خرید مردم را از زاویه ای دیگر بررسی کرد. نمودار میانگین درآمد متخصصان با در نظر گرفتن نرخ دلار به ما نشان می دهد که درآمد افراد این رده سازمانی از 621 دلار در سال 1396 به 213 دلار در سال 1400 افزایش یافته است.

میانگین درآمد مدیران میانی با در نظر گرفتن نرخ دلار

اگر به دلار حقوق می گرفتیم

تبدیل درآمدهای مدیران میانی به دلار طی سالیان، موید روند کاهشی درآمد است و نمودار نشان می دهد که میانگین درآمد مدیران میانی در سال های 1396 تا 1400 از 891 دلار به 308 دلار کاهش یافته است.

میانگین حقوق مدیران ارشد با در نظر گرفتن نرخ دلار

اگر به دلار حقوق می گرفتیم

ارزش دلاری درآمد مدیران ارشد در سال های 1396 تا 1400 نیز روندی کاهشی داشته و از 1475 دلار به 577 دلار رسیده است.

تغییر حقوق افراد در 6 سال گذشته

اگر به دلار حقوق می گرفتیم

بررسی داده های آماری 6 سال اخیر نشان می دهد که درآمد کارکنان رده های تخصصی بدون تغییر در رده سازمانی 330 درصد افزایش یافته است. افرادی که در این سال ها از فارغ التحصیل به مدیر میانی ارتقا یافته اند، 450 درصد افزایش حقوق داشته اند و در صورت ارتقاء رتبه سازمانی از فارغ التحصیل به مدیر ارشد در این مدت، میزان افزایش حقوق دریافت می کنند. به 730 درصد رسید. همچنین متخصصانی که طی این سال ها از یک شرکت کوچک به یک شرکت بزرگ نقل مکان کرده اند، به طور متوسط ​​۳۹۰ درصد بیشتر حقوق دریافت کرده اند. حتی تغییر مدرک از لیسانس به فوق لیسانس نیز در طول 6 سال گذشته میانگین درآمد متخصصان را 400 درصد افزایش داده است.

با استفاده از این لینک می توانید متن کامل گزارش استخدام و استخدام ایران تلنت را مشاهده کنید.