منو سایت

اضافه کاری چگونه محاسبه می شود؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
اضافه کاری چگونه محاسبه می شود؟

اضافه کاری یک تعهد قانونی است که کارفرمایان موظف به پرداخت حقوق کارکنان خود هستند. اگر کارفرما هستید، مهم است که بدانید کارمندان شما چه زمانی واجد شرایط دریافت اضافه کاری هستند، چه چیزی اضافه کار محسوب می شود و اضافه کاری چگونه محاسبه می شود.

در این مقاله قصد داریم در مورد اضافه کاری و نحوه محاسبه آن با شما صحبت کنیم و شما را با معادلات محاسباتی آن آشنا کنیم.

ابزارهای رایگان و آنلاین برای ایجاد رزومه

اکنون می توانید یک فایل رزومه حرفه ای و دوزبانه را بصورت آنلاین به صورت رایگان ایجاد و دانلود کنید.

اضافه کاری چیست؟

با توجه به آنچه در ماده قانون اضافه کاری گفته شد، اضافه کاری مدت زمانی است که کارمند ساعات کاری خود را بیش از زمان تعیین شده در اختیار کارفرما قرار می دهد و معمولاً برای نحوه محاسبه آن محدودیت هایی وجود دارد. تعریف اضافه کاری با تعریفی که در بین مردم ایجاد شده متفاوت است و هر چه کارمند بیشتر در محل کار بماند و ساعات کار بیشتر باشد، مشمول دریافت حقوق اضافه کار نمی شود.

در قوانین مربوط به اضافه کاری مقرر شده است که ساعات کار کارمند یا کارمند نباید بیش از ۸ ساعت در روز و ۴۴ ساعت در هفته باشد. اما برای مواردی که کارمند نیاز به گذراندن زمان بیشتری در شرکت و محل کار دارد و حضور وی بسیار مورد نیاز است، پیش نیازها و تبصره هایی در قانون تعریف شده است. این تبصره ها و مقررات قانون پذیرش اضافه کار به شرح زیر است:

  • رضایت کارگر
  • پرداخت 40 درصد بیشتر از دستمزد ساعتی معمولی
  • حداکثر اضافه کاری موضوع این ماده ۸ ساعت در روز (به استثنای موارد استثنایی با توافق طرفین) خواهد بود.

به طور کلی باید گفت قانون اضافه کاری بسیار پیچیده است و کارفرما و کارمند باید همه بایدها و نبایدها را بدانند تا بتوانند به درستی آن را اعمال کنند. در خاتمه باید متذکر شویم که بستگی به توافق طرفین دارد و در صورت عدم موافقت کارمند با اضافه کاری کارفرما نمی تواند او را مجبور به این کار کند و در صورت توافق باید پرداخت به صورت فوق باشد. .

نحوه محاسبه اضافه کاری

همانطور که اشاره کردیم قوانین اضافه کاری بسیار در چارچوب است و نمی توان بیش از زمان تعیین شده در محل کار ماند و آن را اضافه کار تلقی کرد. اگر کارمند با کارفرما به توافق برسد، می تواند انتظار دریافت اضافه کاری را در پایان ماه داشته باشد.

با این حال، کارفرمایان هستند که از پرداخت اضافه کاری امتناع می ورزند و از پس آن بر می آیند. در این صورت کارمند می تواند آن را دریافت کند و بابت ساعاتی که در اختیار کارفرما قرار می دهد، اضافه کار را مطالبه کند.

محاسبه اضافه کاری

اما نحوه محاسبه اضافه کاری در محاسبات دستمزد به این صورت است که هر ساعت کار در دستمزد ساعتی ضرب می شود. سپس 40 درصد دستمزد هر ساعت کار معمولی را به رقمی که قبلاً پیدا کرده اید اضافه می کنید و این مقدار برابر با دستمزد هر ساعت اضافه کاری است.

بنابراین فرمول اضافه کاری به شرح زیر است:

40 درصد دستمزد یک ساعت + دستمزد یک ساعت

توجه: هر چه ساعت مزد ساعت بیشتر باشد در تعداد ساعت ضرب می شود.

فرض کنید دستمزد ساعتی شما 100 هزار تومان است و در ماه دو ساعت اضافه کار می کنید. در این صورت اضافه حقوق شما 280 هزار تومان خواهد بود.

نکته: حقوق اضافه کاری در روزهای جمعه کمی بیشتر از روزهای تعطیل رسمی است. بر اساس قانون کار و بر اساس قانون کار 63، روز جمعه روز خانواده است و روزی است که کارگران و کارمندان با خانواده خود می گذرانند. به همین دلیل درصد اضافه کاری محاسبه شده در این روز با روزهای عادی و تعطیلات دولتی متفاوت است.

آگهی استخدام در تهران

برای مشاهده آگهی استخدام در تهران و ارسال رزومه کلیک کنید.

نکته: کار شبانه نیز نوعی اضافه کاری است و طبق قانون مستحق دریافت اضافه کاری است. ساعت شمارش برای کار شبانه از ساعت 22 تا 6 صبح است و نحوه محاسبه کار شبانه به این صورت است که به ازای هر ساعت کار در شب، به کارمند مزد ساعات کار عادی پرداخت می شود و به غیر از این 35 درصد اضافه می شود. حقوق موجود است ،

هدف از پرداخت اضافه کاری

اضافه کاری هم به نفع کارمندان و هم برای کارفرمایان است. برای کارمندان، کمی کار بیشتر و زمان بیشتر نتیجه مالی دارد. حتی برای کارفرمایان، اضافه کاری می تواند راه حل معقولی در مواقع شلوغ سال باشد که می تواند مقرون به صرفه تر از استخدام کارمندان جدید برای ادامه کار باشد.

نکاتی برای مدیریت موثر اضافه کاری

در اینجا چند تکنیک موثر مدیریت اضافه کاری وجود دارد که کارفرمایان می توانند از آنها برای مدیریت صحیح اضافه کاری استفاده کنند:

  • ساعت کاری کارکنان خود را پیگیری کنید: پرداخت اضافه کاری می تواند بر بودجه حقوق و دستمزد شما تأثیر بگذارد و نظارت بر ساعات کار و پرداخت اضافه کاری می تواند به کارفرمایان در برنامه ریزی بهتر هزینه ها و شناسایی الگوها کمک کند.
  • برقراری ارتباط: تخصیص اضافه کاری به وظایف خاص می تواند آنها را طولانی کند و تیم ها را در انجام وظایف به جلو نگه دارد. به طور منظم با تیم خود ارتباط برقرار کنید تا دریابید که آیا برای ادامه کار به اضافه کاری نیاز است یا نیاز به استخدام فرد جدیدی در تیم وجود دارد. علاوه بر این، اطمینان می‌دهید که کارمندان در مواقع لزوم اضافه کار می‌کنند و هیچ‌کس ساعات اضافی خارج از قوانین و مقررات کار نمی‌کند.
  • تحصیلات: تیم ها را برای رسیدگی به وظایف و بارهای کاری متعدد آموزش دهید. این امر نیاز به اضافه کاری را به حداقل می رساند و به اعضای تیم کمک می کند تا پتانسیل خود را به حداکثر برسانند.
  • طبقه بندی صحیح کارکنان: وظایف کارکنان، نرخ حقوق و رابطه آنها با شرکت خود را ارزیابی کنید. بررسی کنید که آیا کارکنان خود را به درستی طبقه بندی کرده اید یا خیر. اگر در مورد طبقه بندی کارمندان مطمئن نیستید، با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

آیا کارفرمایان می توانند کارمندان را ملزم به کار اضافه کاری کنند؟

محاسبه اضافه کاری

در قانون هیچ قانونی برای عدم الزام شما به کار وجود ندارد و البته کارفرما می تواند از شما درخواست کند. بنابراین، کارفرمایان می توانند از کارمندان خود بخواهند که اضافه کاری کار کنند، مشروط بر اینکه کارمند را در معرض خطر قرار ندهد.

با این حال، برخی از شرکت ها محدودیت هایی را برای تعداد ساعات کار کارکنان در هفته تعیین می کنند، بنابراین قبل از استخدام باید با شرکت و منابع انسانی مشورت کنید تا از این قوانین مطلع شوید. در سال جدید و قانون دستمزد 1400 باید اضافه کاری معادل 1400 به کارمند پرداخت شود و در صورت استنکاف کارفرما از پرداخت آن، کارمند می تواند آن را تشدید کند.