منو سایت

آشنایی با اصطلاحات فیش حقوقی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آشنایی با اصطلاحات فیش حقوقی

یکی از اصلی ترین و اساسی ترین مسائلی که هر کسب و کاری با آن مواجه است، پرداخت حقوق کارکنان آن است. محاسبه حقوق کارکنان پیچیدگی های خاص خود را دارد. میزان حقوق افراد ممکن است ماه به ماه به دلایل مختلف کمی متفاوت باشد. در نتیجه، در پایان هر ماه، افراد فرمی دریافت می کنند که به عنوان فیش حقوقی شناخته می شود. مشخصات دریافتی آنها در فیش حقوقی که به دست کارکنان می رسد درج شده است. پس بهتر است تمامی کارمندان و کارفرمایان با شرایط فیش حقوقی آشنا باشند.

محاسبه حقوق به چه چیزی بستگی دارد؟

برای محاسبه دستمزد کارکنان معمولاً ساعات کار آنها در نظر گرفته می شود. گاهی حقوق ثابت به عنوان حقوق پایه برای کارمندان یا کارگران در نظر گرفته می شود. دستمزدهای پایه برای گروه های شغلی مختلف متفاوت است. اما صرف نظر از میزان دستمزد پایه به دلایل مختلف این مبلغ به حقوق افراد اضافه می شود. موضوعات مختلف از حقوق خانوادگی حق اولادوام و پاداش میزان حقوق را افزایش می دهد. جدا از این مبالغی تحت عنوان بیمه، تاخیر در پذیرش یا غیبت وجود دارد که به نام کسر مزد و مزایا از دستمزد افراد کسر می شود.

ابزارهای رایگان و آنلاین برای ایجاد رزومه

اکنون می توانید یک فایل رزومه حرفه ای و دوزبانه را بصورت آنلاین به صورت رایگان ایجاد و دانلود کنید.

به طور معمول، شرکت ها دارای یک بخش به نام مالی یا حسابداری هستند که مسئول محاسبه حقوق همه کارکنان است. متولیان امور مالی عموماً از فرمول های دقیقی برای محاسبه استحقاق افراد استفاده می کنند. این فرمول ها به طور دقیق تعطیلات، سنوات، اضافه کاری، کار شبانه، نوبت کاری، حقوق فرزند، حقوق خانواده، حقوق مسکن، مرخصی، پاداش و کسورات مانند بیمه و غیبت را محاسبه می کنند. تمامی این موارد از نظر شکل قانونی بوده و به صورت قانونی مشخص شده است.

اگر قرار است جایی به عنوان کارمند یا کارگر مشغول به کار شوید و قصد امضای قرارداد را دارید، حتماً در مورد هر یک از این موارد و نحوه محاسبه آنها سؤال کنید تا آگاهانه در حال امضای قرارداد خود باشید. به عنوان مثال، برخی از شرکت ها تعطیلات و سالگردها را در پایان سال محاسبه می کنند و برخی دیگر این موارد را تقسیم کرده و ماهانه به آنها پرداخت می کنند. البته برخی از کارفرمایان بسته به نوع کار، در پایان قرارداد و در زمان تسویه حساب با پرسنل، حق سنوات پرداخت می کنند.

شرایط فیش پرداخت

چگونه فیش حقوقی را طراحی کنیم؟

اگر کارفرما هستید و قصد دارید برای کارمندان خود فیش حقوقی تهیه کنید، قبل از هر چیز باید با قانون کار و کلیه امور مربوط به حقوق کارمندان آشنا باشید. پس از آن، می توانید فرمول محاسبه را برای هر یک از شرایط فیش حقوقی و موارد پرداخت و مزایایی مانند حق جذب، حق واگذاری و کمک هزینه دریافت کنید. فرمول های کسر حقوق مانند کمک و وام را بیابید.

اکنون می توانید از نرم افزار اکسل برای تهیه فیش حقوقی استفاده کنید. البته اکسل یکی از کاربردی ترین نرم افزارهایی است که امکانات زیادی را برای حسابداری در اختیار شما قرار می دهد، اما برای شرکت هایی که تعداد کارمندان زیادی دارند، نرم افزار اکسل محدودیت هایی دارد. در نتیجه، به غیر از اکسل، نرم افزار اختصاصی حقوق و دستمزد وجود دارد که به شما در ایجاد فیش حقوقی کمک می کند.

برای انتخاب بهترین نرم افزار حقوق و دستمزد، بهترین کار این است که به نیازهایی که در شرکت خود دارید نگاه کنید و نرم افزاری را انتخاب کنید که ویژگی های مورد نیاز شرکت را در اختیار شما قرار دهد. برای این کار، ممکن است لازم باشد چندین نرم افزار را تست کنید و بهترین را انتخاب کنید.

نکاتی در مورد واژگان حقوق و دستمزد برای کارمندان

اگر قرار است در جایی رسمی با بیمه و مزایایی کار کنید، باید از مهمترین قوانین تامین اجتماعی برای کارمندان آگاه باشید. قبل از شروع کار، ببینید کارفرما چه مزایایی را برای شما در نظر گرفته است. آیا شما مستحق مزایایی مانند هزینه های سفر هستید؟ عیدی و سال چگونه محاسبه می شود؟ زمان اضافه کاری یا مرخصی چگونه محاسبه می شود؟ چه چیزی را می توان از حقوق شما کسر کرد و این کسورات چگونه محاسبه می شود؟

هنگام امضای قرارداد، توجه داشته باشید که چه نوع قراردادی برای نوع کاری که انجام می دهید مناسب است. بهتر است تمام جزئیاتی را که برایتان مهم است در قراردادتان لحاظ کنید. در چنین شرایطی، حتی قبل از دریافت اولین فیش حقوقی، متوجه خواهید شد که با چه کسانی روبرو خواهید شد.

شرایط فیش پرداخت

برخی از مهمترین شرایط فیش حقوقی

حق اولاد: این مبلغی است که کارفرما باید به کارمندان زن یا مرد دارای فرزند بپردازد. کمک هزینه فرزند مبلغ ثابتی است که به ازای هر فرزند پرداخت می شود و به افرادی که حداقل دو سال سابقه بیمه دارند تعلق می گیرد.

آگهی استخدام در تهران

برای مشاهده آگهی استخدام در تهران و ارسال رزومه کلیک کنید.

حق داشتن خانواده: این حق معمولاً در مشاغل دولتی داده می شود. کمک هزینه عائله مندی مبلغی است که به صورت ماهانه به افراد متاهل شاغل تعلق می گیرد.

جذب عالی مناطق محروم: این مبلغی است که به افرادی که در مناطق محروم خدمت می کنند تعلق می گیرد.

سال: مبلغی است که بر اساس حقوق سال قبل و بر اساس نتایج ارزیابی سالانه تعیین و پرداخت می شود.

حق اقامت: این مبلغی است که شورای کار اوج تعیین کرده و به عنوان کمک هزینه مسکن به کارگران و کارمندان داده می شود.

حقوق خالص چیست؟

حقوق خالص یا مبلغ خالص دریافتی یکی از شرایط فیش حقوقی است. این عدد در واقع اولین قسمتی است که هر کارمندی می بیند. زیرا این عدد میزان خالص و دقیق حقوق کارمند را در پایان ماه نشان می دهد. برای محاسبه خالص دستمزد، ابتدا باید دستمزد ناخالص خود را محاسبه کنید. دستمزد ناخالص شامل حقوق پایه شما به اضافه هر گونه مزایایی است که دریافت می کنید.

البته خالص دستمزد شما عدد کمتری خواهد بود زیرا مبلغ بیمه از دستمزد ناخالص شما کسر می شود. ضمناً در صورتی که در طول ماه از مزایا استفاده کرده باشید یا به طور غیرمجاز غیبت کرده باشید یا وام گرفته باشید، مبلغی به ازای آن از حقوق شما کسر می شود. در نهایت با کم کردن این مبالغ از دستمزد ناخالص، دستمزد خالص خود را دریافت می کنید.

شرایط فیش پرداخت

سوالات متداول درباره واژه نامه فیش پرداخت

  1. آیا می توانید مواردی مانند حق خانواده و حق مسکن را در برگه حقوق ببینید؟ آره؛ کلیه جزئیات مربوط به حقوق و مزایا و کسورات در فیش حقوقی قابل مشاهده است.
  2. راه کاهش ضریب خطا در فیش حقوقی چیست؟ استفاده از نرم افزار حسابداری و حقوق و دستمزد احتمال خطا در محاسبات حقوق و دستمزد را تا حد زیادی کاهش می دهد.
  3. چه اطلاعاتی برای تهیه فیش حقوقی لازم است؟ برای ایجاد فیش حقوقی، مشخصات کارکنان مانند کد پرسنلی، شماره بیمه، نام و نام خانوادگی و کد ملی الزامی است. از طرفی تعداد روز و ساعات کار کارکنان الزامی خواهد بود. ضمناً برای محاسبه دقیق هر یک از شرایط برگه پرداخت، لازم است کلیه حقوق و مزایا و کسر حقوق فردی تعریف شود.
  4. چه کسی فیش پرداخت را دریافت می کند؟ به طور کلی، کارمندان بخش دولتی یک فیش حقوقی دقیق دریافت می کنند. در مقابل، بسیاری از افرادی که مشاغل آزاد را انجام می دهند از ارائه فیش حقوقی دقیق به کارمندان و کارگران خودداری می کنند.
  5. چگونه فیش حقوقی خود را دریافت کنیم؟ اگر کارمند یک سازمان دولتی هستید، احتمالاً یک سیستم فیش حقوقی الکترونیکی برای شما وجود دارد که می توانید آن را در اینترنت جستجو کنید و فیش حقوقی خود را آنلاین دریافت کنید. همچنین بازنشستگان می توانند با کد ملی، شماره دفتر اداره کل و شماره حساب خود وارد سامانه صندوق بازنشستگی کشوری شده و فیش حقوقی خود را مشاهده کنند.